Starlink – co to jest i jak działa ? Informacje na temat systemu od SpaceX

Starlink – system satelitarny służący do dostarczania łączności internetowej na całej ziemi. Satelity Starlinka są wysyłane na niską orbitę okołoziemską (różnej wysokości) docelowo ma być ich aż 12 tysięcy w 2027 roku. Aktualnie system działa w wybranych miejscach globu, możliwym jest wykupienie od SpaceX – firmy Elona Muska tworzącej Starlink wykupienie odbiorników internetu satelitarnego Starlink.

Elon Musk – założyciel SpaceX

Miliarder Elon Musk już nie raz zaskakiwał świat innowacjami technologicznymi. Z pewnością ukaże on światu jeszcze nie jedną rewolucję. Musk nie spoczywa na samych projektach. Realizacja bardzo przyszłościowych projektów dla niego chleb powszedni. Miliarder stale pcha ludzkość do przodu pod względem rozwoju.

Przypominam że w tym roku jego firma SpaceX jako jedyna prywatna firma na świecie wysłała ludzi w kosmos. Jakby tego było mało – poszczególne części rakiety nadają się do ponownego użycia np. silniki, kapsuła pilotów.

System Starlink na niebie

Początkowo w kosmos były wysyłane jasne satelity odbijające światło a to sprawiało że są one widoczne nawet gołym okiem na niebie jako poruszający się liniowo pas jasnych obiektów. Co ciekawe takie widowisko możemy ujrzeć również w Polsce.

Starlink na niebie
Satelity Starlink na niebie / źródło

Kontrowersje wokół Starlink

Przekształcanie widoku nocnego nieba wzbudziło wiele kontrowersji gdyż zostało uznane za przywłaszczanie nieba przez firmę SpaceX. Tym bardziej biorąc pod uwagę że docelowo satelit ma być tam aż 12 tysięcy. Wielu ludzi momentalnie zaczęło wyrażać swoje zaniepokojenie. W odpowiedzi na wzburzenie firma Muska zdecydowała wysyłać w kosmos ciemne satelity nie widoczne już na nocnym niebie.

Aktualnie na świecie nie ma czegoś takiego jak regulacje/prawa użytkowania wspólnej przestrzeni jaką jest orbita okołoziemska. Przyjęło się sądzić że ta przestrzeń należy do wszystkich. Każdy obiekt na orbicie stale krąży i musi to robić gdyż inaczej grawitacja ziemi szybko ściągnęła by go do siebie. Biorąc pod uwagę stałą zmienność poruszających się obiektów oraz liczbę krajów na świecie – bardzo trudno byłoby na razie wprowadzać jakiekolwiek regulacje w tej kwestii na które przystałoby każde państwo.

Jeśli chodzi o zanieczyszczenie ziemskiej orbity to jest ono spore. Trudno się dziwić gdyż przez lata wszystkie kraje wysyłały tam jednorazowe rakiety i satelity a ich części tam zostawały. Jednak satelity Elona są zaprogramowane tak żeby gdy kończą swoją służbę automatycznie kierowały się w stronę ziemi aby mogły się spalić w ziemskiej atmosferze. Dzięki temu nie wpłyną one na ogólne zanieczyszczenie orbity. Tak małe obiekty bez problemu będą mogły się spalić.

Satelity Starlink nawet gdyby nie zadziałał moduł napędowy sprowadzający je na ziemie – w ciągu 1-5 lat same z siebie bez korygowania orbity zostaną przyciągnięte do ziemi przez siły grawitacji. Wynika to z niestabilności niskiej orbity na jakiej poruszają się obiekty – w trakcie działania satelity muszą od czasu do czasu korygować kurs silnikami napędowymi żeby nie utracić orbity. Czas 1-5 lat wydaje znacznie korzystniejszym czasem w porównaniu do setek lat jakie przyjdzie czekać na obiekty wysyłane na wysoką orbitę a nie posiadające silników wspierających ich utylizację.

Budowa satelit Starlink

Każda satelita w docelowej formie systemu będzie taka sama. Każda ma posiadać na pokładzie:

  • 4 anteny służące bezzakłóceniowej komunikacji.
  • Jeden długi panel słoneczny zasilający satelitę.
  • Silniki jonowe (ION) – najoszczędniejsze znane jednostki napędowe wysyłane w kosmos. Do działania potrzebują energii oraz gazu szlachetnego kryptonu (w przypadku satelit SpaceX).
  • Optyczne urządzenia nawigujące na podstawie położenia gwiazd.
  • System unikania kolizji z innymi obiektami w przestrzeni kosmicznej. W razie potrzeby satelity samoczynnie wykonają manewr wymijający kosmiczne opadki. System działa na podstawie danych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych na temat lokalizacji odpadów w przestrzeni kosmicznej.

Początkowe satelity Spacelink ważyły po 220kg każda jednakże ich masa została zwiększona do 260kg.

Wysyłanie satelit na orbitę

Satelity na orbitę są wysyłane „hurtowo” podczepione do ciebie nawzajem. Satelity na orbitę dostarcza rakieta z rodziny Falcon 9. Gdy już dotrą na orbitę wtedy automatycznie się rozłączają i lecą w stronę wyznaczonych orbit (ze względów bezpieczeństwa może to trać nawet kilka tygodni). Ten film ukazuje rozczepianie się satelit od rakiety na orbicie.

starlink spaceX co to
Obraz przedstawia 60 satelit Starlink wysłanych jednocześnie w przestrzeń kosmiczną / źródło: wikipedia, Starlink

Sieć satelit Starlink

Powstała strona internetowa pozwalająca monitorować położenie wszystkich wysłanych satelit starlink na żywo, dostępna jest tutaj.

Docelowa ilość fazy początkowej rozwoju systemu przewiduje aż 72 orbity dookoła globu po 22 satelity na wysokości 550 000 metrów. Sama faza początkowa to łącznie 1584 satelit z docelowych ponad 12 tysięcy (na różnych wysokościach).

Co to Starlink jak działa
Orbity fazy początkowej. / Źródło: wikipedia, Starlink

System zarządzany automatycznie

Cały system jest zarządzany przez komputer. Ludzie nie byliby wstanie kontrolować tysięcy satelit jednocześnie unikając ich kolizji nawzajem oraz z innymi obiektami w przestrzeni. System jest przygotowany na wszelkie usterki w działaniu satelit.

Starlink w Europie

Elon Musk zapytany na twitterze o dostępność internetu starlink w Europie odpowiedział że SpaceX oczekuje na zgody krajów Europy (każdego z osobna) na wprowadzenie systemu. Szacuje on że wszystkie zgody zaczną do niego napływać w okolicach Lutego lub Marca 2021 roku.

Koszt internetu satelitarnego Starlink

Aktualnie prowadzone są publiczne testy beta systemu w wybranych częściach USA. Obecnie sługa kosztuje 99 dolarów miesięcznie. Ponadto należy również uiścić opłatę 499 $ za samą instalację do odbioru internetu (antena satelitarna oraz router). Jak widać koszta są na razie nie małe ale jest to jedynie faza testów beta. Najprawdopodobniej ulegną one znacznej redukcji gdy system wyjdzie z fazy testów.

Testy beta zostały nazwane „Better Than Nothing Beta” czyli Testy próbne lepsze niż nic – To nie pierwszy raz kiedy Elon Musk nazywa swoje przedsięwzięcia w ten sposób, wcześniej zabawnie nazwał on swoją firmę drążącą tunele „The Boring Company” – tłumaczenie: nudna firma. Nazwał również swoją największą rakietę: „The big f**king Rocket” 🙂

Wydajność internetu od SpaceX

Pierwsze testy posiadają prędkość na poziomie 175 mbps (pobieranie) oraz 33 mbps (wysyłanie) a opóźnienie na poziomie 20-40ms. Jednakże te prędkości mają się znacznie zwiększyć w miarę rozwoju sieci Starlink.

Produkcja SmartMob.pl