Czy Chrome OS może zastąpić Windowsa lub Maca?

Wiele osób uważa Chromebooki za proste laptopy do przeglądania internetu, jednak tak było kiedyś. System od 2011 roku ewoluował i aktualnie nie przypomina tego co było na początku. Początkowa przeglądarka została zamieniona na pełnoprawny system operacyjny pełen nowoczesnych rozwiązań. Chrome OS za sprawą swojego oryginalnego podejścia stał się bardzo przyjaznym oraz intuicyjnym środowiskiem.

Na pewno zastanawiasz się, czy system Chrome OS nadaje się do wykorzystywania komputera, w takim samym stopniu, jak potrafi Windows, bądź też Mac. Odpowiedź brzmi TAK, co więcej, pełno w nim bardzo przydatnych funkcji, których nie doświadczymy, w np. Windowsie. Widać jak dużo serca oraz pracy włożyli w ten system programiści Google.

Chrome OS zamiast windowsa
Chromebook Acer R11

Zakup Chromebooka uważam za jeden ze swoich najbardziej udanych zakupów elektronicznych. Na tę decyzję przekłada się wszystko to, co mi od zawsze doskwierało w Windowsie, a co dostarczył mi Chrome OS.

Przede wszystkim wydajność…

Chrome OS a wydajność
Wiele programów otwartych jednocześnie na moim chromebooku

Posiadając starego, nieużywanego laptopa postanowiłem, że wytestuję na nim możliwości wydajnościowe chrome os. Laptop posiada 2 rdzenie o śmiesznym w dzisiejszych czasach taktowaniu 1,5ghz, już o 2 GB ram nie wspomnę… Laptop uruchamiał się bardzo długo – pomyślałem tak musi być – stary laptop. Windows 7 pomimo specjalnie okrojonej szacie graficznej w celu poprawienia wydajności, był dosłownie nieużywalny.

Po zainstalowaniu na laptopie Chrome OS, szybko się okazało, że zyskał on drugie życie. Zaczął się nawet włączać bardzo sprawnie. Śmieszna specyfikacja może teraz rywalizować z niejednym starszym laptopem z lepszymi komponentami! Laptopy z Windowsem mają to do siebie, że z czasem znacznie tracą na wydajności – z Chrome Os takie problemy nas nie dotyczą.

Odnoszę wrażenie, że jednostki z Windowsem są specjalnie postarzane wydajnościowo – aby skłonić nas do zakupu nowych.

Menadżer zadań w Chrome OS
Za pomocą skrótu klawiszowego przycisk „szukaj” i „ESC” można uruchomić menadżera zadań.

Jeżeli jednak w Twoim chrome OS zdarzyłyby się spadki wydajności, możesz odświeżyć system oraz przeinstalować wszystko od nowa. Taka opcja jest właśnie w ustawieniach każdego Chromebooka pod nazwą „powerwash”.

Warto wspomnieć, że wyższa optymalizacja przekłada się na mniejsze zużycie energii. Baterie bardziej zoptymalizowanych urządzeń z pewnością będą dłużej trzymać.

Chrome OS czyli bezpieczeństwo

Chrome OS bezpieczeństwo

Przykład z życia wzięty – przeglądając internet na swoim komputerze, natrafiłem na podejrzaną stronę. Zaniepokojony czy nie złapałem przypadkiem wirusa zleciłem Widows defenderowi, aby przeskanował mój cały komputer. Jak się potem okazało, po 2-3 godzinach skanowania wielu gigabajtów danych antywirus wykrył wirusa – diagnoza – trojan. Dlaczego o tym wspominam? Otóż ta sytuacja pokazuje, że wirusa komputer może się nabawić od jednego wejścia na niepożądaną stronę.

Wirus został wykryty w folderze plików przeglądarki internetowej, co już nie pozostawiało złudzeń. Jak się tam dostał? W bardzo przebiegły i prosty sposób – podawał się za JavaScript niezbędny do prawidłowego funkcjonowania strony – przeglądarka z automatu pobiera takie pliki, uznając je za godne zaufania. Ponadto przeglądarka idzie o krok dalej – nie usuwa ich po wyjściu ze strony, zostawia je z myślą, że jak drugi raz załadujemy stronę, to ona zostanie szybciej wyświetlona, bo nie musi znowu pobierać skryptów.

Przykładowy wirus a system Chrome OS

Wymieniona sytuacja nie stanowiła, by zagrożenia dla systemu chrome os. W zdecydowanej większości wirusy są napisane pod środowisko Windowsowe, ponieważ komputerów z nim jest najwięcej. Wirus napisany raz pod określone środowisko nie jest uniwersalny, nie stanowi on zagrożenia dla innego systemu. Nikt nie wymyślił jeszcze sztucznej inteligencji, która potrafiłaby się przeprogramowywać forsując kompletnie inne zabezpieczenia niż te, na które została przygotowana.

Oczywiście samo inne środowisko nie stanowi kompletnej ochrony przed wirusami. Natomiast izolacja środowiska, jaka ma miejsce w chrome os już tak. System ten jest „postawiony” na bezpieczniejszej infrastrukturze Linuksa, której najwyższym priorytetem jest bezpieczeństwo. Ponadto system Chrome os przy każdym uruchomieniu sprawdza sam siebie czy wszystkie pliki, jakie zostały dostarczone przez Google, zgadzają się ilościowo oraz indeksowo. W ten sposób żaden wirus nie ma szans się dostać do tego zamkniętego środowiska – system by je automatycznie wykrył. Proste oraz genialne rozwiązanie. Jak dodamy do tego wszystkiego jeszcze ciągłe aktualizacje zabezpieczeń Chromebooka wychodzi nam naprawdę bezpieczny komputer!

Kompatybilność programów oraz aplikacji.

Jednym z argumentów przeciw systemowi Chrome os było to, że nie zainstalujemy na nim choćby aplikacji pakietu Microsoft office np. Word, Excel. Jak widać na załączonych obrazkach, ja z nich korzystam na swoim Chromebooku i mam się z tym świetnie 🙂

Microsoft Word na chromebooku Chrome os
MS Word zainstalowany na chromebooku
Microsoft Excel Chromebook Chrome OS
MS Excel zainstalowany na Chromebooku

Co więcej, chrome os jest w stanie zainstalować wszystkie programy, które są kompatybilne z Linuxem lub androidem, tak androida – nowoczesne Chromebooki posiadają również Sklep Play do instalowania aplikacji znanych na komórkach. Większość programów jest dostępnych po Windowsie również na Linuxa co oznacza, że posiadacze Chromebooków mogą je spokojnie instalować!

Chromebook a gry

Uprzedzając pytania – na systemie chrome OS da się zainstalować Steama oraz grać w gry na nim dostępne. Oczywiście te, które będą zgodne ze specyfikacją techniczną urządzenia. Gry dostępne w Google Play, nie będą również stanowiły problemu.

 Chrome OS gry steam
Gra „don’t starve” zainstalowana na chromebooku.

Chrome OS a programowanie

Jako że jestem studentem informatyki, zauważyłem wspaniały potencjał Chrome OS. Od razu wziąłem się za zainstalowanie specjalistycznego programu do pisania kodu – IntelliJ Idea. Nie jest to lekki program, ale jak najbardziej mój Chromebook sobie z nim poradził. Kompilowanie tworzonych programów może chwilę trwać, ale jest to zdefiniowane specyfikacją techniczną urządzenia. System chrome os z łatwością zainstaluje np. bardzo popularnego Gimpa do przerabiania zdjęć oraz setki innych przydatnych programów.

 IntelliJ IDEA zainstalowany na chromebooku chromeOS
Program intelliJ IDEA zainstalowany na chromebooku.

Wspaniała funkcjonalność oraz pełna kompatybilność

Czy Chrome OS zastąpi windowsa?

Potrzebujesz coś wydrukować? Chrome os nie będzie miał z tym żadnego problemu, tylko podłącz drukarkę, bądź połącz się z nią przez Wi-Fi. Wolisz pracować z myszką i klawiaturą ? – Po prostu je podłącz! Słuchawki bezprzewodowe np. Xiaomi Redmi Airdots nie będą stanowiły problemu.Już nie wspominając o kablowych – podłączanych poprzez wtyk jack 3.5mm…

Zewnętrzny monitor? – Tylko podłącz HDMI i wybierz, gdzie położony jest monitor względem laptopa, aby móc korzystać z systemu na aż dwa monitory, jak może mieć to miejsce w Windowsie.

Ustawienia ekranu

System Google Chrome jest tak intuicyjny w obsłudze, że przejście z jakiegokolwiek systemu nie będzie stanowiło większego problemu.

Chrome OS pomyśli o sprawach organizacyjnych za Ciebie!

Potrzebujesz przeredagować ważny dokument w podróży, a nie masz dostępu do wi-fi? Chrome os wyświetli od razu komunikat, że może użyć twojej komórki jako routera. Ty jedynie musisz potwierdzić, że chcesz, aby to za Ciebie zrobił 🙂

Chrome OS kompatybilność ze smartfonem
Komunikat systemu po utracie połączenia z Wi-fi

Przy logowaniu do swojego Chromebooka nie musisz wpisywać hasła gdy masz swój telefon obok. Kiedy Twoja komórka jest odblokowana Twój laptop z Chrome OS również. Ponadto w sytuacji gdy chromebook nie ma dostępu do wifi , znajdzie on Twojego smartfona za pomocą Bluetooth i w ten sposób umożliwi Ci logowanie bez potrzeby wpisywania hasła.

Chcesz napisać SMSa? – Zrób to na swoim chromebooku. a on prześle go do Twojej komórki która dalej go wyśle do odbiorcy. Jest to wspaniałe rozwiązanie , gdy pracujemy na chromebooku on zajmuje się wszystkimi sprawami organizacyjnymi za nas!

Szczerzę przyznam, że nie spotkałem się jeszcze z automatycznym wyręczaniem użytkownika przez System. Użytkownicy Chrome OS mogą się po prostu skupić na tym co mieli zrobić. Bez bezsensownego tracenia czasu przez kwestie organizacji pracy.

ChromeBook równa się ciągłe wsparcie Google

Warto wspomnieć również, że Google wydaje ciągle aktualizacje systemu. Ich terminy są nawet ściśle określone – mniejsze usprawnienia co 2-3 tygodnie a te większe zmiany co 6 tygodni. Ponadto możemy wybrać czy chcemy otrzymywać standardową stabilną wersję systemu, beta z nowinkami lub deweleperskom – zmiany które dopiero weszły i nawet nie zostały sprawdzone (dla fanów niemogących się doczekać nowych rzeczy). Więcej informacji na tej stronie.

Aktualizacje Chrome OS
Panel systemu i aktualizacji Chrome OS

Trzy oprogramowania w jednym

Instalowanie Linuxa Chrome OS
Aby umożliwić instalowanie linuxowych programów trzeba najpierw zainicjować w ustawieniach terminal linuxa pod opcją „zainstaluj linuxa”.

System Chrome OS to system, który został stworzony na bazie linuxa – dzięki temu można instalować na chromebooku większość programów na komputery. System używa również androida, aby móc instalować aplikacje i gry ze sklepu play.

Jest to wspaniałe urządzenie do pisania aplikacji i programów, a potem ich testowania bez potrzeby zmieniania środowiska na innym urządzeniu.

Warto wspomnieć o tym, że to Chrome OS trzyma nad wszystkim pieczę.

Chrome OS to wspaniały wygląd

Chromebook Acer R11
ChromeBook Acer R11

Tutaj dochodzimy do jeszcze jednej ważnej kwestii – wyglądu systemu. Osobiście bardzo doceniam to, że programiści Google zadbali również o to. Co ważne, system wcale nie traci na wydajności kosztem wyglądu!

Chciałeś kiedyś, aby system miał codziennie inną inspirującą tapetę? – To nie problem. Chromebooki pobierają te najpiękniejsze codzienne, abyś się uchronił od monotonii i nudy. Oczywiście jeśli chcesz, możesz również ustawić własną. Nie wiem jak wam, ale zawsze mi tej opcji brakowało w Windowsie w którym, aby tapety się zmieniały, należy najpierw je znaleźć, pobrać ręcznie i dopiero zaimplementować w systemie… W chrome os wystarczy jeden przycisk i już możesz cieszyć się cały czas nową tapetą w wybranej stylistyce.

Chrome OS ustawienia tapety.
Panel wyboru tapety.

Pracujących dużo przed monitorem na pewno zadowoli tryb podświetlania nocnego. Ekran w określonych godzinach będzie sam przełączać barwy na te ciepłe, które pomagają nam w zaśnięciu nocą i nie męczą oczu. Zimne barwy natomiast pobudzają, dlatego są zalecane w dzień.

Chrome OS to najlepsze sterowanie

Chromebooki mają to do siebie, że są wyposażone w touchpady, ale nie są to zwykłe touchpady… System Google oprócz dotykowym ekranem, umożliwia sterowanie gestami na touchpadzie. Mimo że spotykamy się już z tym w wielu laptopach to są to bardzo okrojone wersje tego co potrafi touchpad w chromebooku.

Touchpady w chromebookach posiadają multitouch, dzięki czemu użytkownicy tych laptopów sterują gestami. To sterowanie znacznie usprawnia pracę – przewijanie strony to dwa palce na touchpadzie przesuwane do góry lub do dołu. Zmienianie kart w przeglądarce to trzy palce w prawo lub lewo. Cofanie strony to dwa palce w lewo. Przybliżanie takie same jak w komórkach, oddalanie również „uszczypnięciem”. A dotknięcie touchpada dwoma palcami naraz wywołuje prawy przycisk myszy.

Chromebooki to również skróty klawiszowe. Sterować chromebookiem możemy już z poziomu klawiatury. Przycisk zmiany okna, przycisk pełnego ekranu, odświeżania, cofania, wracania, podgłaśniania i zciszania oraz jasności ekranu. Klasyczne skróty klawiszowe są również, urozmaicone o nowe charakterystyczne dla chromebooków. Ponadto w systemie mamy specjalny panel zdradzający nam wszystkie skróty klawiszowe, jakie system posiada. Można w nim np. wyszukać skrót, którego potrzebujemy. Bardzo dobrze to obrazuje zrzut ekranu poniżej.

Skróty klawiszowe Zalety Chrome os
Panel skrótów klawiszowych.

Nie wiem jak wam, ale mi ta funkcja się szczególnie podoba, bo skróty są jawne. Nie są one ukryte jak ma to miejsce w Windowsie – tylko dla wtajemniczonej kasty 🙂

Ustawienia ChromeBooka

Łatwe przemieszczanie pomiędzy oknami umożliwia tryb wielu pulpitów. Na jednym możemy pracować przy np. grafice a na drugim np. redagować tekst i przeskakiwać pomiędzy jednym i drugim i trzecim bez żadnego problemu – jednym przyciskiem 🙂

Tryb wielu pulpitów Chrome OS
Nowe pulpity są oznaczone mianem biurek.

Warto wspomnieć, że ustawienia chromebooka posiadają wyszukiwarkę, dzięki czemu z łatwością w krótkim czasie znajdziemy interesujące nas ustawienia.

Ustawienia chromebooka
Ustawienia ChromeBooka

Zarządzanie plikami jest banalnie proste.

Martwisz się, że chrome os nie pozwala na pozostawienie plików na pulpicie, jak to ma miejsce w Windowsie? Nie ma się czym martwić! Pliki na pulpicie to jedynie graficzny obraz tego co w rzeczywistości jest w jednym wielkim folderze o nazwie pulpit. Pliki na tapecie oraz skróty powodują spadek wydajności. Dlatego też chrome os się ich pozbył i w zamian dostarczył narzędzie „pliki” na wzór eksploratora Windows, ale bardziej dopracowanego. W narzędziu Google mamy dostęp do wszystkich plików znajdujących się na urządzeniu oraz dostęp do dysków zewnętrznych np. pendrive w porcie USB 3.0 czy karta pamięci w porcie SD.

Z poziomu narzędzia możemy decydować czym otwierać pliki, edytować je oraz zarządzać nimi na różne sposoby. Eksplorator posiada nawet opcję pakowania plików do tych o rozszerzeniu .zip bez potrzeby instalowania w tym celu zewnętrznego programu.

Pliki Chrome OS
Opcję wyświetlane po naciśnięciu prawego przycisku myszy

Co ważne, w tym narzędziu mamy bezpośredni dostęp do dysków w chmurze np. na dysku Google. Możemy nawet skonfigurować połączenie FTP za pomocą dodatkowej wtyczki. To wszystko powoduje, że jest to według mnie najlepsze narzędzie tego typu dostępne na rynku.

Zarządzanie plikami w Chromebooku ChromeOS
Wygląd narzędzia do zarządzania plikami.

Chrome OS przegania starsze systemy

Mimo że chrome os „narodził” się w 2011 roku, to już swoimi rozwiązaniami przegania Windowsa czy Maca. Oryginalne podejście twórców jest widoczne w każdym możliwym aspekcie systemu.

Uważam, że Chromebook może z powodzeniem zastąpić urządzenie wyposażone w Windowsa lub Maca.

Chromebook nie oznacza wysokiej ceny!

Na rynku jest dostępne wiele modeli laptopów Google w niskiej cenie ze wspaniałą specyfikacją. Mój chromebook Acer R11 kosztował tylko 250zł! Jest to laptop poleasingowy użytkowany wcześniej przez szwedzkie firmy. W pełni sprawny, z czterordzeniowym Procesorem Intel N3150 o taktowaniu aż maks. 2.17ghz! Laptop posiada również 4GB ramu, dotykowy ekran oraz wspaniale grający system audio – dwa głośniki po lewej i prawej stronie.

Chromebook Acer R11 specyfikacja techniczna
Zrzut ekranu z programu sprawdzającego komponenty – CPU-Z.

Ten chromebook jest moim najbardziej udanym zakupem elektronicznym. Nie sądziłem, że za tak niską cenę można kupić tak wspaniałe urządzenie! Jakie konkurencyjne nowoczesne urządzenie z Windowsem znajdziecie w tej cenie ? Żadne 🙂

To już koniec artykułu, jestem przekonany, że system można by było omawiać jeszcze bardzo długo, jednak resztę aktualnie pozostawię wam! W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do komentowania. Pozdrawiam Tomek!

Ps. ten artykuł został napisany na chromebooku!

SmartMob.pl | Zakaz kopiowania treści strony bez mojego pozwolenia.

Dodaj komentarz