„Nie wyłączaj komputera ani nie odłączaj jego zasilania.” – Taka informacja pojawia się, ilekroć nasz komputer z systemem Windows instaluje aktualizacje. Nie pojawiają się jednak informacje, czym mogłoby grozić ewentualne odcięcie zasilania i wyłączenie komputera podczas instalacji aktualizacji. Tej kwestii przyjrzę się w tym artykule. Bazując na sposobie działania systemu Windows, rozważę wszystkie możliwe scenariusze i konsekwencję takich działań. Odpowiem również na pytanie – czy należy się obawiać odcięcia zasilania od komputera podczas instalacji aktualizacji systemu Windows?
Wyłączenie komputera podczas instalowania aktualizacji systemu Windows
Czasami wyłączenie się komputera podczas instalowania aktualizacji może nastąpić samoczynnie. Samo ponowne uruchomianie systemu występuje z okazji każdej aktualizacji i jest regulowane przez system i użytkownika.
Co ciekawe wyłączenie komputera podczas gdy on instaluje aktualizację nie nastąpi po naciśnięciu przycisku zasilania – system to uniemożliwi, czyniąc ten przycisk nieaktywnym. Jednak gdy naciśniemy przycisk resetu – ten już może wyłączyć komputer, gdyż działa on jak odcięcie zasilania. Jeżeli to nastąpi, wówczas cały proces aktualizacji zostanie gwałtownie przerwany.
Tego też chce uniknąć Windows, ostrzegając użytkowników przed ewentualnym odcinaniem zasilania. Jednak komputer może się wyłączyć również niezależnie od nas – z winy dostawcy prądu, który może go na chwilę odciąć – co się wtedy może stać? – Istnieją dwa główne scenariusze – dobry i zły.
Jeżeli podczas instalowania aktualizacji komputer zostanie wyłączony, to najwięcej zależy od tego, czym komputer się zajmował w danej chwili (co instalował w ramach aktualizacji).
Wyłączenie komputera podczas instalacji aktualizacji – scenariusz pozytwny
Jeżeli komputer instalował mniej istotną aktualizację (często poboczną) systemu Windows, to nie ma się czego obawiać. Przerwanie instalacji mniej istotnych plików systemowych nie uszkodzi systemu. W ramach następnego uruchomienia system zorientuje się, że aktualizacja została przerwana i zacznie ją kontynuować lub rozpocznie ją na nowo.
W każdym przypadku Instalacja musi zostać dokończona, także jeżeli ktoś chciałby wyłączyć zasilanie, w celu szybszego skorzystania z komputera to tak się nie da. System Windows nie da możliwości skorzystania z komputera, póki nie zainstaluje aktualizacji w pełni.
Wyłączenie komputera podczas instalacji aktualizacji – scenariusz negatywny
Jeżeli zasilanie zostanie odcięte podczas edycji plików jądra systemu Windows – które następują w ramach przeprowadzania większych ważnych aktualizacji – wówczas system może się już nie uruchomić więcej o własnych siłach.
Tego właśnie Microsoft chce uniknąć, ukazując na ekranie instalacji aktualizacji komunikat „Nie wyłączaj komputera ani nie odłączaj jego zasilania”.
Wyłączenie komputera podczas aktualizacji może spowodować uszkodzenia systemu, jednak nie jest to regułą – nawet jeżeli aktualnie jest instalowana ważna aktualizacja i zostanie odcięty prąd, nie oznacza to, że w tym samym momencie komputer edytował ważne dla Windowsa pliki. Mógł aktualnie zajmować się tymi mniej istotnymi plikami – wówczas system nie uszkodzi się i będzie kontynuował instalowanie aktualizacji przy ponownym uruchomieniu.
Czy wyłączenie komputera podczas instalacji aktualizacji grozi utratą plików?
Odcięcie zasilania – w przypadku zrealizowania się drugiego, złego scenariusza (uszkodzenia systemu) – nie oznacza utraty plików osobistych, nawet jeżeli system jest niezdolny do ponownego uruchomienia.
Pliki wciąż pozostaną na dysku komputera, wraz z uszkodzonym Windowsem. Pliki wciąż można przenieść z dysku na inny nośnik.
Wyłączenie komputera podczas instalacji aktualizacji – czy należy się tego obawiać?
I tak i nie. Mianowicie, może to spowodować uszkodzenie systemu, które sprawi, że nie uruchomi się on ponownie sam. A to sprawi, że nie będziemy mogli korzystać z komputera. To niewątpliwie narobi nam problemów, jednak system można naprawić, a pliki osobiste można stosunkowo łatwo odzyskać. Wymaga to jedynie poświęcenia czasu. Nie jest to trudne. Odpowiadając na pytanie – nie należy do tego doprowadzać, aby nie narobić sobie pracy. Jednak gdy już do tego dojdzie, to nie należy się obawiać, tylko działać.
Następna część artykułu mówi jak naprawić system w przypadku gdy uszkodzi się on na skutek wyłączenia komputera podczas instalacji aktualizacji.
Co zrobić jeżeli w wyniku odcięcia zasilania podczas aktualizacji system nie chce się ponownie uruchomić?
Są sposoby na naprawę systemu uszkodzonego poprzez wyłączenie komputera podczas aktualizacji. Jeżeli system sam z siebie nie ukazuje ekranu narzędzia do naprawy plików systemu (po kolejnej próbie uruchomienia komputera), to można naprawić pliki systemu ręcznie. Do tego jednak jest wymagany drugi komputer i pendrive lub pojemna płyta CD.
(!) Ukazany sposób pomoże również jeśli nasz komputer się zapętlił podczas instalacji aktualizacji i po dłuższym czasie instalacja się nie kończy ani nie postępuje.
W tym celu kierujemy się na stronę Microsoftu i wybieramy przycisk „Pobierz narzędzie”:
Po pobraniu narzędzia uruchamiamy je na pomocniczym komputerze z systemem Windows. Następnie przechodzimy do konfiguratora i wybieramy opcję „utwórz nośnik instalacyjny”:

Po skończonej instalacji obrazu systemu na pendrivie podłącz go do portu komputera z uszkodzonym systemem i uruchom komputer. Jeżeli ustawienia bootowania są domyślne, wówczas powinien ukazać się niebieski ekran z kilkoma opcjami. Wybierz „Rozwiązywanie problemów”, następnie „Napraw problemy z uruchamianiem systemu”.
Narzędzie powinno naprawić uszkodzony system, bazując na sprawnych plikach zaimplementowanych na Pendrivie lub płycie CD.
Jeżeli problemy wciąż występują, a narzędzie nie jest w stanie naprawić systemu uszkodzonego na skutek wyłączenia komputera podczas instalacji aktualizacji, spróbuj przywrócić kopię zapasową systemu (narzędzie naprawcze to umożliwia).
Ratowanie samych plików znajdujących się na komputerze z uszkodzonym systemem.
Jako że wyłączenie komputera podczas instalowania aktualizacji nie wpływa w żaden sposób na pliki użytkownika, zawsze można uratować same pliki znajdujące się na dysku z uszkodzonym systemem.
W tym celu po uruchomieniu komputera z podłączonym pendrivem z obrazem systemu wejdź w „Rozwiązywanie problemów”, następnie uruchom wiersz poleceń za pomocą odpowiedniej opcji. W wierszu poleceń wpisz: explorer.exe
i kliknij enter. Następnie ujrzysz dobrze znany eksplorator plików i za jego pomocą możesz poprzenosić swoje pliki na inny podłączony do komputera nośnik.
Po przeniesieniu plików możesz zainstalować system Windows na nowo, za pomocą tego samego pendrive’a z obrazem systemu.