Jeżeli dopiero co zobaczyłeś Chromebooki w sklepie internetowym i zastanawiasz się możliwościami ich nietypowego systemu – jakim jest Chrome OS – to dobrze trafiłeś. W tym artykule (jako długo letni użytkownik urządzeń typu Chromebook), postaram się odpowiedzieć, dla kogo są te nietypowe urządzenia. W jakich zadaniach będą świetne, a w jakich gorsze ze względu na system od Google.
Czym jest Chrome OS i Chromebook?
Jest to system od Google oparty o jądro Linuksa (podobnie jak Android lub Smart TV), który działa wspólnie z mobilnym systemem Android oraz Terminalem Linuksa. Jednak to Chrome OS sprawuje nad nimi pieczę i je zespala. Wbudowany Android jest do obsługi mobilnych aplikacji ze sklepu Play – tak jak to robią smartfony, a Terminal Linuksa jest do obsługi programów komputerowych. Laptopy wyposażone w system Chrome OS noszą nazwę Chromebook lub Pixelbook (tylko urządzenia bezpośrednio od Google).
Jako stosunkowo nowe rozwiązanie na rynku nie jest jednak dla wszystkich użytkowników, w dalszej części określę dokładnie dla kogo są Chromebooki.
Chrome OS a przeglądarka Chrome
Początkowo przeglądarka Chrome była jedyną częścią tego systemu. Jednak system obecnie bardzo się rozwinął i już nie przypomina tego, co było na początku. Nadal w wielu sprawach bazuje na przeglądarce, jednak jest to w głównej mierze spowodowane optymalizacją – takie rozwiązanie działa szybciej nawet na słabszych urządzeniach. Obecnie zastąpienie przeglądarki inną jest możliwe, ale może wymagać pracy. W kwestii wyglądu Chrome OS przypomina bardziej system Android w stylistyce nowoczesnego Material Designu.
Warto wspomnieć, że dzięki swoim początkom system jest doskonale zoptymalizowany pod kątem przeglądarki internetowej.
Chrome OS a Android
Chrome OS można zaliczyć do najbardziej nietypowych systemów, gdyż potrafi obsługiwać jednocześnie aplikacje mobilne oraz programy komputerowe. Robił to lata wcześniej niż pojawiły się plany Windowsa oraz Apple w tych sprawach. System zawiera sklep Play, czyli platformę do instalacji aplikacji mobilnych doskonale znaną wszystkim użytkownikom urządzeń Android.
Nie wszystkie aplikacje wspierają szerokie ekrany – wiele z nich na chromebooku otwiera się w wersji wertykalnej (pionowej), nie horyzontalnej – takiej jak ekran Chromebooka. Jednak wszystkie najbardziej popularne aplikacje wspierają responsywność, dzięki czemu otwierają się jak na komputerze, np. Gmail, Facebook itp.
Android – podobnie jak Chrome OS – to system stworzony przez Google, dzięki temu wspaniale siebie dopełniają.
Chrome OS a Linux
Chrome OS jest oparty o jądro linuxa, zawiera również terminal linuxa, dzięki czemu jest w stanie obsługiwać programy komputerowe pisane z myślą o linuksie, przykładami takich programów jest Gimp, wszelkie pakiety biurowe, kompilatory javy, a nawet Steam – platforma do gier.
Dla kogo jest Chrome OS?
Odpowiem krótko dla kogo, następnie uzasadnię szczegółowo dlaczego.
Chrome OS jest dla:
- Osób początkujących w sprawach komputerowych, które oczekują, że komputer większość rzeczy zrobi za nich.
- Dla programistów lub wielkich pasjonatów nowych rozwiązań technologicznych.
- Osób potrzebujących dodatkowego urządzenia, które można zabrać ze sobą.
Nic pomiędzy – nie jest to system dla osób, które wymagają obsługi każdego programu. Jeżeli jesteś średnio zaawansowanym użytkownikiem komputera, to na chwilę obecną zawsze wybierzesz system Windows, z uwagi na jego ogromną kompatybilność. Na Chromebooka możesz sobie pozwolić wtedy tylko jako dodatkowe urządzenie.
System Chrome OS jest kompatybilny z programami linuksowymi, jednak ich zainstalowanie wymaga znajomości komend to terminala linuksa oraz linuksa samego w sobie.
System Chrome OS dla „lajków” i nie tylko
Jeżeli jesteś początkującym użytkownikiem komputerów, przeglądającym głównie internet, programy biurowe oraz aplikacje to ten system wydaje się być dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Dlatego też Chromebooki są najczęściej wybieranymi urządzeniami do nauki dla dzieci w szkołach oraz dla pracowników korporacji, jako ich urządzenia do pracy.
- System obsługuje wszelkie urządzenia połączane do portów USB (myszki, klawiatury, wiele drukarek oraz inne, opisane tutaj). Nie ma potrzeby instalowania sterowników.
- System sam otworzy wszystkie biurowe pliki za pomocą wbudowanych wtyczek – nie musisz przejmować się, jak się dany plik otwiera. W celu bardziej zaawansowanej obsługi plików biurowych możesz zainstalować mobilny pakiet MS Office dostępny w sklepie Play.
- Jeśli mniej doświadczony użytkownik będzie potrzebował uruchomić aplikację mobilną, to nie będzie miał z tym problemu. Zainstaluje ją za pomocą wbudowanego w Chrome OS sklepu Play i uruchomi bezpośrednio na laptopie.
- Jeżeli zdarzy się sytuacja, że użytkownik nie ma internetu, system sam zaoferuje włączenie hotspota w jego smartfonie, sam skonfiguruje hasło i się połączy, dzięki czemu Chromebook będzie miał internet. Wszystko zdarzy się automatycznie – użytkownik nie musi zaprzątać sobie tym głowy. Jest to szczególnie ważne dla mniej zaawansowanych użytkowników sprzętów.
- A gdy użytkownik będzie chciał się połączyć przez bluetooth z głośnikiem lub słuchawkami – zrobi to o niebo łatwiej, niż robi się to w Windowsie. Sterowanie muzyką w Google Home również nie stanowi problemu – Chrome OS jest doskonale zintegrowany ze wszelkimi urządzeniami domowymi i mobilnymi.
- System Chrome OS prowadzi użytkowników „za rękę” i tłumaczy im w komunikatach, że nie powinni odpinać pendrivów USB bez wcześniejszego poinformowania systemu, bo może skończyć się to utratą danych. Sam podpowiada wszelkie możliwe skróty klawiszowe, które mogą się przydać użytkownikowi, oferuje zaktualizowanie oprogramowania itp. W wielu sprawach system myśli za użytkownika – to jego największa zaleta.
(!) Chcesz mieć pomocniczy laptop do internetu, biura itp.? – Wybierz Chromebooka. Zapewni Ci wygodę użytkowania i świetnie sprawdzi się w roli urządzenia dodatkowego, poza komputerem z Windowsem. Jest on znacznie mniej problematyczny w wielu sprawach niż system Windows.
System Chrome OS jest również dla programistów
Zaskakujące? Ten system jest więcej niż wspaniały dla programistów, ponieważ ich znajomość komend sprawi, że wycisną z niego znacznie więcej, niż przewiduje jego podstawowa wersja. Posiada ogromne możliwości, które są w stanie dostrzec dopiero bardziej zaawansowani użytkownicy komputerów.
W jednym oknie programista może pisać aplikację na linuksowych kompilatorach, a w drugim jednocześnie ją testować za pomocą wbudowanego Androida. Nie ma potrzeby przenoszenia aplikacji na smartfona. Chrome OS ją uruchomi. System wspiera również urządzenia typu Arduino, więc ich programowanie nie będzie stanowiło problemu.
Dla kogo nie jest Chrome OS?
Chrome OS napewno nie jest dla zapalonych użytkowników Windowsa, którzy chcą korzystać z absolutnie wszystkich korzyści tego systemu na Chromebooku. Nie jest on idealnym rozwiązaniem na jedyny komputer – jako jedyny komputer mógłby mieć go jedynie programista, choć i on raczej by nie chciał ograniczać się jedynie do systemu od Google.
System nie zaoferuje pełnego wsparcia dla wszystkich programów. A instalacja linuksowych wersji może im przysporzyć naprawdę wiele problemów. Właściwie bez poradników z gotowymi komendami nie zainstalują oni niczego. Wymagający użytkownicy komputerów, z małą znajomością tego, co się dzieje „w środku”, którzy chcą chcieć uruchomić każdy nowy program, wręcz muszą wybrać system Windows. Tacy użytkownicy mogą wybrać Chromebooka jako dodatkowe urządzenie, ale nie jako główne.
Granie na Chrome OS
Czy na Chomebooku można grać w gry? – Można za pomocą usługi GeForce Now. Rozgrywka może odbywać się przy najwyższych ustawieniach graficznych oraz 60 FPS.
System Chrome OS umożliwia coprawda zainstalowanie Steam za pomocą terminala Linuksa, jednak większość Chromebooków nie posiada odpowiedniej specyfikacji do gier, więc nie ma to za dużego sensu. Na Chromebookach warto skorzystać z GeForce Now, które uruchomimy z poziomu przeglądarki Chrome.