Przed wyposażeniem się w kluczowy element smart domu, jakim jest Google Home, powstrzymuje mnie tylko jedna rzecz. Jest nią oczywiście brak polskiej wersji językowej. I mimo że nie mam problemu z językiem angielskim, to niekoniecznie chcę (oraz moi domownicy chcą) rozmawiać z asystentem, właśnie po angielsku. Tym bardziej że posiadamy piękną mowę ojczystą. Jednak Google wciąż nie idzie w tym temacie naprzeciw oczekiwaniom posiadaczy urządzenia. A co ciekawe, w polskiej nieoficjalnej dystrybucji widnieją od dłuższego czasu urządzenia Smart Domu – wyprodukowane przez Google, ale sprowadzone bez aprobaty producenta. Ba! Nawet w bardzo dobrej cenie. Jednak o ile urządzenie jest, o tyle jego polskiej wersji już nie ma.
Sytuacja robi się tym bardziej ciekawa, gdy spojrzymy na asystenta Google, który już polską mową włada dobrze. Rozumie ją od dwóch lat i jest stale rozwijana.
W głowach konsumentów naturalnie rodzi się pytanie – dlaczego Google Home nie posiada polskiej wersji językowej? Z przyjemnością na nie odpowiem. Przeanalizuję również wszelkie dostępne informacje na temat smart domu od Google. A więc, co wiadomo na temat Google Home w języku polskim?
Google Home mówił już po polsku.
Słowo „mówił” jest tutaj kluczowe, ponieważ już nie mówi 😉 Zaskoczeni? -Otóż można było wcześniej pobrać wersję beta (testową) aplikacji do Google Home, która umożliwiała rozmowę z Google Home po polsku. Była w dodatku dostępna dla wszystkich, w sklepie Google Play. Wystarczyło jedynie wcisnąć przycisk akceptacji wersji testowej. Szybko jednak producent zmienił zdanie, usuwając ową funkcjonalność.
Co się zatem stało, że Google postanowił „zakazać” swoim urządzeniom rozmowy w języku polskim? – Możemy się tylko domyślać. Bardzo mało prawdopodobnym mogło być niedopracowanie ówczesnej polskiej wersji asystenta, z którym to aplikacja Google Home jest bardzo skorelowana, gdyż asystent mówił już po polsku w stopniu dosyć komunikatywnym.
Najbardziej prawdopodobnym, wydaje się jednak być to, że wypuszczenie wersji testowej z językiem polskim, było niezamierzonym działaniem programistów od Google. Nie koniecznie chcieli oni wypuszczać ową funkcjonalność, jednak w wyniku niedopatrzenia mogła zostać ona wypuszczona. Jako że była to tylko wersja testowa – bez problemu wycofali ową funkcjonalność, gdy wszyscy zaczęli się zachwycać językiem polskim w Google Home.
Google Home (jeśli) trafi na rynek polski, to od razu w polskiej wersji językowej.
Myślę, że informatycy Google nie bez powodu stworzyli furtkę do obsługi smart domu w języku polskim. Funkcjonalność z pewnością została przygotowana na „lepsze czasy”, dla polskiego rynku technologii. Mimo że Google Home i Asystent Google (który działa w języku polskim), to dwie inne aplikacje. Są one budowane w oparciu o ten sam dorobek – jakim jest obsługa języka. Nie stanowiło więc większego problemu, zaimplementowanie tego, co umie asystent Google, do aplikacji Google Home.
Czy Google Home rozumie po polsku?
Nie, zdecydowanej większości poleceń nie zrozumie. Odpowiada natomiast na wszystko po angielsku, polskie słowa również wypowiada po angielsku. Polecenie włączenia radia polskiego powinniśmy powiedzieć po angielsku, aby zadziałało.
Polskie nazwy pomieszczeń, np. biuro wymawia „biuroł” 🙂
Zdarza się, że rozumie niektóre słowa, np. „pogoda”, jednak odpowiada na nie po angielsku.
Google Home nie do końca trafił na rynek polski.
Myślę, że to jest główny powód, dlaczego Google blokuje obsługę języka polskiego w urządzeniach Google Home. Mimo że na polskim rynku znajdziemy urządzenia Google Home, to nie pochodzą one z oficjalnej dystrybucji w Polsce. Takie urządzenia posiadają największe sklepy internetowe, jednak wygląda na to, że sprowadzają je na własną rękę. Oficjalne oświadczenie Google, jeszcze nie tak dawno brzmiało:
„Polska wersja nie jest dostępna na urządzeniach Google Home”
Elżbieta Różalska (Communications manager w Google)
Strona oficjalnego sklepu Google wyświetlająca wszystkie kraje, w których Google oficjalnie sprzedaje swoje produkty – niestety nie ma na niej Polski.
A tutaj przykładowy opis Google Home w polskim sklepie internetowym. Jeżeli zestaw zawiera przejściówkę na gniazdka Europejskie, to produkt nie jest tu oficjalnie dystrybuowany:
Podobnie sprawa wygląda z gwarancją:
Produkt niewątpliwie posiadałby gwarancję producenta jeżeli zostałby tu oficjalnie wprowadzony.
Identycznie wygląda to z Chromebookami, które również w oficjalnej dystrybucji nie widnieją. Kupując Chromebooki – podobnie jak w przypadku Google Home – jesteśmy zmuszeni skorzystać z nieoficjalnych źródeł dystrybucji lub zamawiać produkty bezpośrednio z zagranicy.
Gama produktów Google nie dla polski.
Nie jest tajemnicą, że Polska dla Google jest technologicznym Kazachstanem. Dlatego dowolne urządzenia ze stajni producenta z Mountain View, np. smartfony Google Pixel lub słuchawki Pixel Buds, nie są i jeszcze prawdopodobnie przez długo, nie będą dostępne w Polsce. Wiemy bowiem, ile czasu zajęło wprowadzenie usługi Asystenta Google po polsku – bardzo długo, tuż po sporej ilości innych krajów. A mówimy tutaj jedynie o usłudze, która nie wymaga dystrybucji fizycznych dóbr.
Czy istnieje sposób na ustawienie języka polskiego w Google Home na własną rękę?
Nawet jeżeli posiadasz pobraną starą testową wersję aplikacji (która obsługiwała) – jest to nie możliwe, gdyż Google Home (podobnie jak Asystent Google), aby zrozumieć polską mowę, łączy się z internetem i stamtąd uzyskuje odpowiedź. Odpowiedź brzmi nie. W tej kwestii jesteśmy skazani na łaskę producenta.
Czy w 2021 roku urządzenia od Google zaczną mówić po polsku?
Biorąc pod uwagę, na jakim etapie znajduje się polska oficjalna dystrybucja urządzeń od Google – jest to bardzo mało prawdopodobne. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że w 2022 również niewiele może się w tej kwestii zmienić. Sądzę tak, ponieważ nie słychać żadnych informacji na temat polskiej dystrybucji, jakiegokolwiek urządzenia od producenta z Mountain View. Jeśli to by nastąpiło, byłoby o tym słychać dosłownie wszędzie. Google na razie raczej nie ma tego w planach.
Kilka zdań z forum Google Nest (dawniej Home):
Specjalista od społeczności, tylko upewnia, że nie ma zapowiedzianej żadnej daty wprowadzenia Google Home w wersji polskiej. Zapewnia zarazem, że Google stale pracuje nad wprowadzaniem swoich produktów i usług do coraz to większej ilości krajów poprzez dodawanie nowych języków. Zachęca również, aby obserwować forum oraz socialmedia Google, aby dowiedzieć się o wszelkich wiadomościach.
Moim zdaniem najlepszym źródłem wszelkich informacji może być blog polskiej ekipy Google, który działa bardzo sprawnie.
Kwestia obsługi języka polskiego wydaje się być mocno uzależniona od oficjalnej polskiej dystrybucji. Dopóki Google nie zdecyduje się znaleźć lokalnego dystrybutora, lub nie zacznie samemu sprowadzać tu swoich produktów, to język polski nie musi się w nich ukazać. Pozostaje jedynie nadzieja na to, że Google zdecyduje się dobromyślnie wprowadzić obsługę mowy po polsku w aplikacji. Mimo iż ich produktów (fizycznych) oficjalnie nie ma w Polsce. – Brzmi to bardzo mało prawdopodobnie, co? (Producent nie ma obowiązku wspierać nieoficjalnych dystrybucji.)
Artykuł będzie na bieżąco aktualizowany jeżeli tylko pojawią się nowe informacje. Aktualnie kupiłem już Google Home, także będę wiedział jeżeli urządzenie zaczęłoby mówić po polsku. Na razie jednak zalecam uzbroić się w cierpliwość – nic nie wskazuje, aby w tej materii miało się coś zmienić.
Wrzesień 2021: Google Home w Polsce
Inteligentny asystent domu nadal nie mówi po polsku. Widmo walki sądowej z Sonosem – producentem, z którego technologii rzekomo mają nielegalnie korzystać urządzenia z rodziny Google Home – dodatkowo nie pomaga. Sprawa może wpłynąć na dłuższy czas ekspansji urządzeń na inne rynki – w tym polski. Przepływ informacji w tych sprawach jest mocno ograniczony.
Marzec 2022: Aktualizacja i plany na przyszłość.
Język polski jest wciąż niedostępny, a głośniki inteligentnego domu utraciły zdolność grupowego sterownia głośnością. To dlatego, że Sonos wygrał z Google rozprawę w sądzie. Ma to ogromny wpływ na funkcjonalność systemu. Nie powinno mieć to jednak większego wpływu na ekspansję na nowe rynki, ponieważ na szczęście nie dotyczy technologi AI, z której korzysta asystent. Mając na uwadze jednak tempo wprowadzania zmian, Google nie prędko wprowadzi polską wersję językową. Jednak nadzieja rośnie wraz z wiadomością Google o inwestycji miliardów złotych w polski oddział. A to może oznaczać, że gigant szuka ludzi do wprowadzenia swoich produktów również na nasz rynek.
Plany: Artykuł po dziś dzień cieszy się sporą popularnością (popularność Google Home rośnie w Polsce) i jest stale aktualizowany, dlatego planuję skontaktować się z Google w celu zdobycia dodatkowych informacji. A w przyszłości może jakaś mała petycja o wprowadzenie języka polskiego do wersji Beta Google Home by podziałała… -kto wie ? 🙂
Podsumowując… Mój asystent domu wciąż konsekwentnie komunikuje się ze mną po angielsku. Robi to świetnie, lecz miło by było go również usłyszeć po polsku.
Porównanie pierwszej generacji Google Mini z drugą generacją dostępne jest tutaj.
Recenzja Nest Mini – czyli drugiej generacji mini głośników asystenta – dostępna jest tutaj.
Pozdrawiam!