System chrome OS to system, który z miesiąca na miesiąc staje się coraz bardziej zaawansowany. Z systemu mającego wyświetlać jedynie przeglądarkę zamienił się w pełnoprawny systemem pełen zmyślnych rozwiązań. Jednak jak jest z jego kompatybilnością z urządzeniami zewnętrznymi? – System od Google występuje w naturze jedynie na urządzeniach typu chromebook – nie potrzebujących żadnych urządzeń zewnętrznych do działania, toteż temat dodatkowych urządzeń może być zastanawiający.
Zobacz: Czy chromeOS może zastąpić windowsa?
W tym artykule przyjrzę się funkcjonowaniu różnych urządzeń podpiętych do Chromebooka. Wszystkie wymienione urządzenia zostały przezemnie przetestowane.

Czy myszka bezprzewodowa zadziała z chromebookiem?
Tak, myszki zarówno przewodowe jak i bezprzewodowe świetnie współgrają z chromebookami. Wystarczy jedynie podpiąć myszkę do portu USB, nie potrzeba żadnych sterowników tylko plug and play.
W internecie można natknąć się na myszki określane jako kompatybilne z chromebookami – jest to jedynie chwyt marketingowy gdyż każda myszka posiadająca USB będzie z kompatybilna z chrome OS.
Testy przeprowadzałem zarówno na chińskich myszkach bezprzewodowych jak i tych od znanych marek (po kablu i bez).
Czy klawiatury zewnętrzne działają z chromebookami?
TAK, klawiatury zewnętrzne działają z chromebookami. System nie będzie miał z nimi problemu.
Jeżeli klawiatura posiada specjalne sterowniki dedykowane pod windowsa sterujące np. podświetleniem klawiszy to łatwo można się domyślić, że takiego sterownika na chromeOS nie odpalimy. Bez obaw – nadal można będzie korzystać z klawiatury ale nie z jej personalizowanego podświetlenia.
Czy słuchawki/głośniki bezprzewodowe zadziałają z chromebookiem?
Tak, chromebooki obsługują bezprzewodowe głośniki/słuchawki podłączane poprzez bluetooth.
Po połączeniu z głośnikiem chromebook automatycznie zacznie nadawać za jego pomocą dźwięk. Ponadto będziemy mogli w panelu sterowania wybrać, za pomocą którego z urządzeń chcemy nadawać dźwięk. Chromebook może mieć do wyboru aż 4 urządzenia nadające dźwięk – Wbudowane głośniki, ekran zewnętrzny z głośnikami (HDMI), głośnik przewodowy (Jack3.5mm), głośnik bezprzewodowy (bluetooth). Możemy wybrać maksymalnie jedno źródło dźwięku – kwestia synchronizacji dźwięku.
Chromebooki (nawet budżetowe) posiadają w standardzie port Jack3.5mm służący do przesyłania dźwięku.
Czy do chromebooka można podłączyć zewnętrzny mikrofon?
Tak, chromebooki (nawet budżetowe) posiadają wbudowaną kartę dźwiękową z 2 portami Jack3.5mm dla mikrofonu oraz głośnika.
Czy Chromebook obsługuje Adaptery z kartami pamięci SD?
Chromebooki w zdecydowanej większości posiadają już wbudowane sloty na karty pamięci. – Odpowiedź brzmi jak najbardziej. Podłączenie dodatkowych apterów do portów USB nie stanowi problemu. Zawartość pamięci wyświetli się w programie „Moje pliki”.
Czy Chromebook odczyta pendrive?
Tak, chromebooki współpracują z każdą pamięcią, którą można podpiąć do USB. Dotyczy to wszelakiej maści pamięci zewnętrznych a nawet dysków.
Warunkiem kompatybilności jest działanie dysku bez sterowników – jeżeli dysk nie potrzebuje specjalnych sterowników to jak najbardziej zadziała.

Sprawdź ofertę pendrivów działających z Chrome OS w sklepie SmartMob
Czy drukarka zadziała z chromebookiem?
Tutaj przechodzimy do trochę bardziej złożonego tematu. Otóż drukarka może zadziałać podpięta bezpośrednio do chrombooka ale nie musi. Od czego to zależy? – Każda drukarka potrzebuje sterowników komunikujących ją z systemem i użytkownikiem. Wiele drukarek posiada sterowniki kompatybilne wyłącznie z Windowsem – takich sterowników nie zainstalujemy na systemie opartym od jądro Linuxa.
Jednakże nie każda drukarka jest skreślona: Google przewidziało, że użytkownicy mogą chcieć drukować swoje dokumenty za pomocą chromebooków i zaimplementowana została baza sterowników do drukarek. Baza nie jest idealna ponieważ nie posiada sterowników do wszystkich drukarek jednakże z nowymi, najpopularniejszymi modelami nie powinno być problemu.
Chromebook gdy ma do siebie podpiętą nową drukarkę automatycznie zaczyna wyszukiwanie odpowiednich dla niej sterowników. Jeżeli je znajdzie to mamy pewność że drukarka będzie działać.
Jeżeli Chromebook nie znajdzie sterowników – jest jeszcze jedna możliwość: można skorzystać z usługi Google Cloud Print. Rozwiązanie oferowane przez Google pozwala na bezprzewodowe przesyłanie plików do wydrukowania. Jednakże tu też są warunki , trzeba spełnić co najmniej jeden:
Drukarka musi posiadać wbudowane WI-FI i wspierać Google Cloud Print lub durkarka musi być stale podłączona do innego komputera/Laptopa posiadającego połączenie z internetem i zainstalowane odpowiednie sterowniki.
W przypadku drukarek z WIFI takie rozwiązanie jest bardzo wygodne – nie trzeba podłączać żadnych kabli a dokumenty prześlą się bezprzewodowo.
Czy HUB USB zadziała z chromebookiem?
Tak, Hub USB zadziała. ChromeOS domyśli się, że ma do czynienia z urządzeniem rozszerzającym ilość portów USB. Sama magistrala niejako narzuca taką kompatybilność – urządzenia ją posiadające mogą poszerzyć ilość portów do nawet 127 portów (w teorii).

Czy ekran zewnętrzny zadziała z chromebookiem?
Nawet budżetowe modele chromebooków posiadają port HDMI. Za pomocą odpowiedniego kabla bez problemu podłączymy dodatkowy ekran do chromebooka. Zadziała w ten sposób wszystko co może wyświetlać obraz: telewizor, monitor , projektor.
Istnieją trzy opcje konfiguracji podłączonego ekranu:
- Rozszerzenie o drugi pulpit: Przestrzeń robocza zostaje poszerzona o dodatkowy ekran. Okna programów można łatwo przemieszczać pomiędzy ekranami – przesunięciem lub skrótami klawiszowymi.
- Wyświetlanie lustrzanego obrazu: Ekran pokazuje wtedy wszystko to co wyświetlacz chromebooka.
- Wyświetlanie na jednym ekranie: wyświetlacz chromebooka zostaje wyłączony a podłączony ekran pełni funkcje jedynego wyświetlającego. Aby wyświetlać obraz tylko na zewnętrznym wyświetlaczu należy po jego podłączeniu i skonfigurowaniu zamknąć ekran chromebooka.

Takie możliwości czynią z chromebooka niezwykle przydatne urządzenie w szkole , pracy oraz w podróży.
Co ciekawe Chromebook Acer R11 jest wstanie wyświetlać obraz nawet 4K na na dodatkowym ekranie (przy 30hz), samemu posiadając rozdzielczość jedyne 1366 x 768 pixeli.
Produkcja SmartMob.pl
Zakaz kopiowania treści strony bez wyrażonej zgody.