Własny laser do graweru CNC opis działania, możliwości oraz konfiguracja.

W ostatnim czasie stałem się posiadaczem lasera CNC. Lasery tego typu służą do wypalania / graweru / przecinania (te mocniejsze) praktycznie wszystkiego – np. drewna lub metalu. Choć domowe lasery tego typu nie mają mocy zdolnej do przecięcia metalu tak oto model o mocy 7W może już na nim grawerować przy odpowiednich warunkach.

Lasery CNC to urządzenia przede wszystkim wykorzystywane w przemyśle: wycinka drewna i metalu, grawer – są to urządzenia bardzo precyzyjne i szybkie. Obecnie dzięki laserom CNC oraz frezarkom CNC fabryki nie są skazane na długie i żmudne przetwarzanie arkuszy blachy lub drewna na wpół ręcznie. Cały proces zostaje uproszczony do minimum: Inżynier ustala projekt, grafik przenosi go do komputera i wysyła do lasera, który wycina z metalowego arkuszu odpowiednie elementy.

Dzisiaj omówię podobny laser, ale w wersji mini. Nie są to tysiące watów (jak to ma miejsce w przemyśle) a jedynie 7W. Warto wspomnieć, że już laser o mocy 1W potrafi grawerować, ale jest znacznie wolniejszy, ponieważ dłużej musi naświetlać każdy punkt, aby grawer się uwidocznił. Mówię tu o grawerowaniu w drewnie – metalu owy laser nawet nie ruszy.

Laser CNC 7W recenzja opis
Laser CNC model NEJE master

Laser CNC – jaki model wybrać do użytku domowego?

Przy laserach trzeba patrzeć na ich moc: mW (miliwaty) lub Waty. Czym im większa moc tym laser szybszy i ma większe możliwości odnośnie grawerowanych podłoży. Przyjmuje się, że laser do graweru metalowych przedmiotów pokrytych czarną powierzchnią np. lakierem (aby gorzej odbijał światło) musi mieć moc minimum 7W i to przy określonych warunkach konfiguracji, które opiszę później.

Należy zwrócić uwagę również na przestrzeń roboczą lasera CNC – jest to maksymalna powierzchnia, na której laser może grawerować. Przykładowo: jeżeli laser ma powierzchnię roboczą 40mm na 40mm to jest w stanie maksymalnie wygrawerować obrazek o wymiarze 4cm na 4 cm. Mały prawda? – Dlatego należy patrzeć na przestrzeń roboczą.

Najtańsze lasery mają zazwyczaj moc do 3000mW oraz powierzchnię roboczą 40mm x 40mm. Lasery przy takiej konfiguracji mogą kosztować do 400zł. Jednakże należy podkreślić, że można znaleźć nawet takie o mocy tylko 1000mW gdzie grawer wszystkiego trwa bardzo długo.

Laser CNC do grawerowania w domu

Gdzie kupić laser CNC?

Obecnie rynek laserów tego typu nie jest zbyt obszerny, a wszystkie tanie mini lasery pochodzą z Chin. Modele dostępne w polskim internecie to modele pochodzące z Chin. Co wcale nie oznacza, że są one złej jakości! Do zastosowań amatorskich dzięki dedykowanym i intuicyjnym programom do graweru są one idealne!

Lasery są wszechdostępne na aliexpress lub gearbest pod frazą „laser CNC”, lub „grawer CNC”.

Co ciekawe: takie lasery można wykonać samemu ze sterownika i dwóch stacji CD w komputerze – w internecie są dostępne poradniki tego typu. Lasery służące do zapisu i odczytu danych z płyt dostępne w stacjach CD świetnie nadadzą się na amatorskie urządzenia typu mini laser CNC. Do takiego projektu będziemy potrzebować jednak większego nakładu pracy, ponieważ trzeba będzie jeszcze zbudować konstrukcję i zaprogramować sterownik. Pomimo wszystko laser nie będzie tak precyzyjny jak kupny.

Laser CNC NEJE master o mocy 7 watów

Konfiguracja lasera CNC

Działanie laserów opiszę na przykładzie mojego NEJE master o mocy 7 wat i powierzchni roboczej 15 cm na 15 cm. Kosztował mnie 700zł – miałem od początku wielkie plany co do jego zastosowania.

Każdego lasera trzeba się wyuczyć, mianowicie trzeba dobierać odpowiednie ustawienia czasu naświetlania oraz mocy lasera. Tańsze wersje laserów posiadają jedynie regulację czasu naświetlania – jest to zrozumiałe, ponieważ mają małą moc a zmniejszenie i tak małej mocy by sprawiło, że nie byłby w stanie niczego wygrawerować.

Najlepszą metodą jest metoda prób i błędów, ponieważ każdy materiał w kontakcie z laserem zachowuje się inaczej. Tak samo jak deska desce nie równa, ponieważ jedna może być pełnowartościowym drewnem a druga sklejką… Od jakości graweru zależy nawet odcień deski. Biały kolor absorbuje promienie świetlne. Czarny natomiast je ściąga. Dlatego przy niektórych projektach używa się czarnego flamastra w celu przyciemnienia absorbującego podłoża.

Przed grawerowaniem czegokolwiek należy najpierw ustawić skupienie wiązki lasera tak, aby była jak najmniejsza a co za tym idzie bardziej precyzyjna. Reguluje się ją za pomocą pokrętła przy soczewce lasera.

Nie należy pod laser wkładać materiałów odbijających światło jak lusterko – odbijany laser niczego nie wygraweruje – może naszą skórę 🙂

Laser posiada specjalny tryb „celowania” w którym pokazuje obszar, w którym ma zamiar grawerować – możemy położenie lasera precyzyjnie dostosować do każdej grawerowanej rzeczy indywidualnie.

A więc po dostarczeniu wiedzy na temat laserów nie pozostało nic innego jak włożyć grube okulary ochronne i rozpocząć grawerowanie przygotowanego w dedykowanym programie projektu. Dodam, że projektem może być wszystko – napis, grafika lub też specjalne pliki, za pomocą których laser jest w stanie sprawniej grawerować.

domowy laser do graweru

Konstrukcje laserów CNC

Laser CNC mechanizm silniki krokowe
Silniki krokowe poruszające laserem za pomocą taśm.

Każdy laser CNC ma inną konstrukcję. Mój opiera się na 2 silnikach krokowych, które pozwalają mu się poruszać dowolnie na dwóch płaszczyznach. Silniki krokowe są bardzo precyzyjne co wpływa korzystnie na grawer. Są wersje tańsze, które poruszają jedynie małą podstawką pod laserem. W drogich laserach odbywa się to na zasadzie odbijania wiązki odpowiednio poruszającymi się lusterkami, sam laser jest statyczny (wibracje spowodowane ruchem na pewno mu nie sprzyjają).

Wypalanie drewna przez laser 7W

Wypalanie nie stanowi dla niego większego problemu, BA zostaje mu duża rezerwa mocy. Odpowiednio manewrując mocą oraz czasem naświetlania jesteśmy w stanie regulować głębokością wygrawerowanego napisu lub obrazka.

Laser 7W jest w stanie przecinać cienkie deski, czyli nada się do wycinki małych wzorów / wycinania konstrukcji. Z zastrzeżeniem, że trzeba się będzie uzbroić w cierpliwość, gdyż jeden przejazd lasera może nie wystarczyć – w programie mamy opcję ustawiania wielokrotnego przejazdu lasera. Laser przetnie również grubsze deski, ale potrwa to niesamowicie długo i z pewnością będzie wymagać kilkukrotnego przejazdu. Wszystko zależy od odpowiednich ustawień do grawerowanego podłoża 🙂

Grawerowanie metalu przez laser 7W

domowy laser do graweru 7W

Grawer w metalu laserem o tej mocy jest możliwy, ale trzeba podejść do tematu taktycznie i niejako „oszukać” wiązkę lasera. Pierwsze działanie to podłoże – nie może być metalem odbijającym świtało, najlepiej żeby był matowy. Ważne: metal trzeba odpowiednio przygotować – jeżeli metal nie jest pokryty żadnym przyciemniającym lakierem – trzeba go przyciemnić czarnym flamastrem w miejscu przeznaczonym do graweru. Metal powinien znajdować się w odległości 1cm od soczewki lasera. Moc lasera powinna zostać ustawiona do 95% – rezerwę mocy należy zostawić zawsze, ponieważ korzystnie ona wpłynie na żywotność lasera. Nigdy nie ustawiajcie 100%.

Grawer wykonany tą metodą będzie miał charakter stały, czyli że nie będzie schodził. Nie zagwarantuję, że grawer się uda na każdej metalowej powierzchni. Należy podkreślić, że jak już się uda – nie będzie on tak intensywny jak od lasera o większej ilości Watt, ale zawsze coś!

To już wszystko na dzisiaj odnośnie tych ciekawych urządzeń jak masz jakieś pytania zapraszam do kontaktu.

Produkcja SmartMob.pl

Zabraniam kopiowania treści strony bez zapytania mnie o zgodę.