Dlaczego nie wszystkie smartfony otrzymują aktualizację android’a?

Aktualizacje Androida …

Nasze smartfony są dobre, szybkie, a tu co?  – Producent nie wspiera ich dalszej aktualizacji… Odpowiedź, dlaczego nie wszystkie smartfony otrzymują aktualizację systemu jest prosta – nakładka ekranowa sprawia, że do każdego innego modelu trzeba pisać oprogramowanie na nowo wraz z kolejnymi aktualizacjami systemu Android.

Co to jest nakładka ekranowa?

To dorzucany „w pakiecie” przez producenta wygląd systemu charakterystyczny dla każdego urządzenia. Właśnie przez nakładkę ekranową urządzenia, które mają taką samą wersję systemu Android rożnią się wyglądem. Przykładowo: menu w urządzeniu Sony wygląda kompletnie inaczej niż w Samsungu pomimo tego, że oba mają tę samą wersję systemu. Nakładka zmienia nie tylko wygląd menu, ustawień itp. ale również ingeruje w działania użytkownika. Na przykład: producent chce zbierać informacje na temat uzużycia i wydajności jego urządzeń, w tym celu zleca systemowi z nakładką, żeby wysyłał na ten temat dane.

Uwaga! Nakładka może spowalniać urządzenie. Ponadto nakładka zabiera miejsce w pamięci wewnętrznej i tak oto Android, zamiast np. zajmować 4gb, zajmuje 6gb. To miejsce przecież mogłoby nam się przydać…

Co to jest czysty Android?

Jest to System bez nakładki ekranowej, taki system zajmuje mniej miejsca. Nie ma aplikacji dołączanych „gratis” od producenta (takich, których nie da się odinstalować). Posiada tylko aplikacje, które „naturalnie” występują w Androidzie typu Gmail, Chrome itp. Co ważne: nie jest manipulowany przez producenta tak jak ten z nakładką. Co więcej, takie urządzenia zyskują na wydajności, ponieważ nie muszą obliczać tego co każą im wbudowane funkcje nakładki.

aktualizacja android

Czysty Android jest lepszy.

Istnieją urządzenia, które od początku posiadają czystego Androida. Są one lepsze, ponieważ dostają aktualizację bezpośrednio od Google w momencie jej premiery.

Do dodatkowej korzyści można zaliczyć fakt, że Google obiecuje dla takich urządzeń wieloletnie wsparcie oprogramowania,  ograniczać je mogą już tylko wbudowane komponenty urządzeń. Przykładem takich smartfonów są: seria Google Nexus,  Google Pixel…

Jako kolejną zaletę można uznać zdolność tych urządzeń do ponadczasowości. Jeśli naprawdę stare modele już nie otrzymają oficjalnej aktualizacji, można zainstalować ją na własną rękę. Było już udokumentowane wiele przypadków takich czystych systemów, które nawet zyskiwały na wydajności z nowszą wersją.

Osobiście polecam urządzenia bez nakładki, mają one ogrom zalet.

Co ciekawe za czas wypuszczenia aktualizacji na smartfony z nakładką wpływa nawet operator – może on chcieć dołączyc jeszcze swoje aplikacje do uaktualnionego oprogramowania (tym samym przygarnąć trochę więcej miejsca w pamięci) 🙂

To by było na tyle. Mam nadzieję, że pomogłem i uświadomiłem kogoś, co wpływa na aktualizacje Androida. Polecam wejść na stronę główną SmartMob i rozejrzeć się co nieco – na pewno będzie tam coś interesującego. W razie pytań polecam napisać komentarz, a odpowiem na niego z przyjemnością. Mile widziane są również komentarze na temat artykułu, treści itp.  Pozdrawiam! 🙂

Dodaj komentarz