Czy można bezpiecznie odłączać urządzenia USB, np. typu pendrive bez wcześniejszego zaznaczania opcji „wysuń urządzenie”? -System Windows nie informuje o tym wprost. Można jednak odnieść wrażenie, że sugeruje on korzystanie z opcji informowania go o zamiarze usunięcia urządzeń, gdyż wyświetla do tego specjalną opcję:
Przedstawione informacje dotyczą wszystkich nośników pamięci, które możemy podpiąć do USB komputera, np. karty SD (przy pomocy adaptera), pendrive, dysk USB itp.
Bezpieczne i szybkie odłączanie pamięci USB
Okazuje się, że system Windows 10 umożliwia bezpieczne odłączanie urządzeń, poprzez samo wyjęcie ich z portów USB. Jest to domyślna opcja, jaką ma ustawioną każde nowo podpięte urządzenie, które przechowuje dane, a nie posiada własnego źródła zasilania.
Aby upewnić się, czy urządzenie jest połączone w bezpiecznym trybie z komputerem należy włączyć narzędzie do zarządzania dyskami – zrobisz to klikając prawym przyciskiem na ikonę windowsa, następnie wybierając „zarządzanie dyskami”:
Spośród wyświetlonej listy wybierz pamięć, którą chcesz sprawdzić. Kliknij ją prawym przyciskiem myszy i wybierz „właściwości”.
W nowo otwartym oknie wybierz zakładkę „sprzęt„. Następnie na liście zaznacz urządzenie i kliknij „właściwości”.
Wyświetli Ci się kolejne okno, wybierz zakładkę „zasady”, a następnie sprawdź, która opcja jest zaznaczona.
Zasady usuwania urządzenia – określają jakim trybie ma działać podłączona pamięć:
- Szybie usuwanie (każde nowe urządzenie ma ten tryb) – umożliwia odłączenie urządzenia USB w dowolnym momencie bez obawy o utratę danych lub uszkodzenie nośnika.
- Większa wydajność – tryb, w którym dane są przesyłane szybciej na urządzenie. Natomiast ten tryb wiąże się z koniecznością informowania systemu przed wyjęciem nośnika pamięci z portu USB.
Odłączanie pamięci bez poinformowania systemu – możliwe konsekwencje
Jeżeli urządzenie było skonfigurowane w tryb szybkiego usuwania – nic się nie stanie.
Natomiast jeżeli było skonfigurowane w tryb wysokiej wydajności – wówczas najbardziej prawdopodobna wydaje się być utrata danych. Nie we wszystkich przypadkach, ale jest to bardzo prawdopodobne. Przy następnym podpięciu urządzenia, w którym to nastąpiło, system wyświetli informacje o tym, że dane są dla niego nieczytelne i konieczne jest sformatowanie nośnika, aby móc z niego skorzystać. Rzadziej wyjęcie może się skończyć uszkodzeniem całego nośnika.
Czy da się odzyskać dane utracone przez nieprawidłowe odłączenie nośnika pamięci?
Czasami da się te dane jeszcze odzyskać, za pomocą specjalnych programów do odzyskiwania uszkodzonych danych. Nie ma znaczenia, czy mamy do czynienia z pendrive’ami, czy kartami SD w czytnikach kart. W każdym przypadku można próbować odzyskać utracone dane.
Ważne jest, aby nie formatować nośnika, po zobaczeniu komunikatu o niemożności odczytania zgromadzonych na nim danych. Należy wówczas zostawić nośnik w spokoju i zainstalować program do odzyskiwania danych.
Jak poinformować system o zamiarze wyjęcia urządzenia z portu USB?
Jest to bardzo proste. Należy kliknąć prawym przyciskiem myszy w ikonkę bezpiecznego usuwania sprzętu. Następnie przy wybranym urządzeniu kliknąć przycisk „wysuń”.
Możesz również wejść do okna „mój komputer”. Następnie kliknąć prawym przyciskiem na pendrive’a, a spośród listy wybrać opcję „wysuń”.
źródło miniaturki: pixabay.com