Pewnie zastanawiasz się czy warto kupić monitor o odświeżaniu 144Hz. Korzystam na co dzień z dwóch monitorów naraz – 144Hz oraz 60Hz i postaram się przytoczyć temat różnic. Główne pytania odnośnie monitorów o szybszym odświeżaniu brzmią: Czy widać różnicę pomiędzy 144Hz a 60Hz? Jak to się ma do codziennego korzystania?
Szybka odpowiedź – różnicę widać.
Widać, ale mam kilka spostrzeżeń z którymi warto się zapoznać przed kupnem szybkiego monitora.
Animacje, przewijanie, okna.
To są rzeczy które na monitorze 144Hz robią furorę. Pięknie się na to wszystko patrzy… z taką dziką satysfakcją.
Dosłownie, nie ma czego porównywać. Monitor 60Hz po prostu nie nadąża a jeśli właśnie przewiniesz stronę to zobaczysz że monitor 60Hz zaraz zacznie przeskakiwać z tekstem czyniąc go kompletnie nieczytelnym w trakcie przewijania. Ponadto czym dłużej się na nim przewija – tym bardziej męczące się to wydaje.
Szybszy konkurent dzisiejszego porównania nie sprawia wrażenia zmęczenia – wręcz przeciwnie , czytelność przewijanego tekstu oraz ostrość obrazków sprawiają że patrzy się na to z zaciekawieniem.
Dodam że nawet jeżeli będę przewijał tak szybko że nie zdążę czytać przewijanej treści taki monitor daje poczucie kompletnej czytelności obrazu.
Prace biurowe, narzędzia i pisanie.
Przy zajęciach tego typu 144Hz nie ma większego znaczenia i taki sam efekt można osiągnąć na monitorze 60Hz. Zdarzają się zadania w których trzeba poruszyć kursorem i choćby zaznaczyć tekst – zrobimy to niezwykle płynnie ale szczególnie przy pisaniu robi się to rzadko. Dlatego mimo wszystko stare wszechobecne 60Hz jest więcej niż wystarczające.
Oglądanie filmów w 144Hz?
W tej kwestii nie ma żadnej różnicy pomiędzy 60 hercowym a 144 hercowym monitorem gdyż filmy są nagrywane w maksymalnie 60 FPSach.
Szukałem bardzo długo w internecie filmów nagranych w 144FPS znalazłem tylko JEDEN (nagranie z gry). Film oglądało się super ale niestety więcej takich filmików nie było. Już nie mówię nawet o pełnometrażowych produkcjach bo te często są nagrywane w tylko 25 FPS…
Z ciekawostek mogę jeszcze dopowiedzieć że youtube nie odtworzy więcej niż 60FPS, nawet jeżeli w 60 FPSowym filmiku ustawimy prędkość x2 🙂
Aktualnie programy służące do nagrywania ekranu komputera też zazwyczaj nie potrafią nagrywać w większej ilości klatek niż klasyczne 60 FPSów. Jedynym który znam i może nagrywać w większej ilości klatek niż 60FPSów jest OBS studio.
Granie na monitorze o odświeżaniu 144Hz
Również powala – ale mam zastrzeżenia. Przed zakupem 144 lub jeszcze szybszego 240 hercowego monitora do gier należy upewnić się że nasz komputer wygeneruje te klatki. Nie ma co ukrywać nie każda maszyna jest wstanie, kupno monitora o wyższym odświeżaniu nie ma sensu jeżeli ma on pracować w trybie 60 hercowym bo większej ilości FPSów nie wygeneruje.
Odkąd posiadam monitor 144Hz natknąłem się na notoryczne sprawdzanie FPSów w grze – bywają gry w których spadki klatek są dla mnie tak bolesne że zaczyna mnie to wkurzać. Jeżeli komputer generuje od początku do końca 100 FPS to i monitor ukazuje 100Hz natomiast jeżeli robi to w taki sposób że ukazuje mi 144Hz poczym redukuje liczbę obrazów do 100 – jest to nieprzyjemne. Freesync niestety tutaj nie pomaga…
Taki obraz owszem jest nadal jest płynniejszy od klasycznego monitora ale jeżeli mój komputer robi mi psikusy i z sekundy na sekundę liczba klatek spada ze 160 do 100 – to jest bardzo dostrzegalne i jeszcze bardziej nieprzyjemne. Czasami dosłownie lepiej się patrzy na monitor ukazujący stabilny klatkaż a mniej lub bardziej udane próby generowania klatkażu odpowiadającego hercom w monitorze.
Przekaz jest prosty – upewnij się że będziesz miał zawsze co najmniej około 144 FPSów w grze! Małe spadki poniżej nie będą dostrzegalne ale spadki 30-40 FPS poniżej 144 już jak najbardziej.

Korzystanie z dwóch monitorów o różnym odświeżaniu naraz…
Jeśli chodzi o prace biurowe czy przeglądanie internetu to często korzystam z dwóch monitorów naraz (144Hz i 60Hz). Różnice w tym przypadku nie są aż tak widoczne. – Serio! Często przerzucając treść z jednego monitora do drugiego po prostu nie zauważam zmiany w ilości Herców. Mam wrażenie że oczy pracują ze stałym klatkażem, szybszym lub wolniejszym, w zależności od tego na jaki monitor spoglądam dłużej. Gdy operuję bez zastanowienia parząc raz na jeden monitor a raz na drugi – nie widać żadnej różnicy w ich odświeżaniu.
W przypadku konfiguracji polegającej na dwóch monitorach zalecam kupić dwa o takim samym szybszym odświeżaniu. Wówczas każde wykonywanie zadanie będzie jak to już wspominałem satysfakcjonująco-przyjemniejsze.
Nie należy obawiać się konfiguracji gdzie jeden monitor to 60Hz a dokupimy drugi szybszy – 144Hz bo różnicy w codziennym użytkowaniu nie widać. Dzięki temu tak diametralnie różne odświeżania nie przeszkadzają. Gdy operujemy zdecydowanie dłużej na jednym z monitorów wtedy różnica w ich odświeżaniu staje się bardziej dostrzegalna ale nie jest to coś uderzającego w nasze odczucia.
Jeśli chodzi o okazjonalne granie taka konfiguracja o różnym odświeżaniu ma więcej sensu bo i tak zagramy raczej tylko na jednym monitorze naraz – tym szybszym.
Jeżeli chciałbyś korzystać tylko z jednego szybszego monitora – zalecam. Zmiana, w szczególności jak wcześniej pracowałeś na 60Hz, jest bardzo przyjemna.
Kursor przy 144Hz
Wszystkim wydaje się że jazda kursora na szybszym monitorze stanie się jeszcze bardziej dostrzegalna… Odpowiedź brzmi jest dostrzegalna ALE tylko wtedy gdy się patrzymy na niego bezpośrednio. Chciałbym jednak zaznaczyć że korzystając z komputera bardziej skupiamy się na obiekcie który chcemy kliknąć niż na kursorze 😉
Jeżdżący płynniej kursor, jeśli chodzi o monitor 144Hz – staje się bardziej ciekawostką którą można komuś pokazać albo za jej sprawą się samemu pobawić niż czymś co sprawia że już ze 144Hz na 60Hz się nie przesiądziemy.
Podsumowanie: monitor 144Hz vs 60Hz
Monitor 144Hz powinien być traktowany jako odświeżenie wrażeń z korzystania z komputera. Jeżeli pracowaliśmy przez lata na 60Hz a potem przerzucimy się na 144Hz – obiecuję że będzie to fajne nowe odczucie!
Jeżeli mamy zamiar zakupić szybszy monitor z myślą o grach – też będzie super ale pod warunkiem że nasz komputer nie będzie spowalniał monitora i zapewni mu stałe FPSy na jego poziomie co najmniej.
Kupujesz szybszy monitor? Pamiętaj koniecznie o…
- Zmienieniu ustawień karty graficznej i systemie, w przeciwnym wypadku każdy monitor będzie działał w 60Hz gdyż to jest domyślne ustawienie każdego sterownika.
- Podłączeniu monitora poprzez odpowiednie porty w karcie graficznej oraz kable, może okazać się że np. HDMI dostępne w karcie nie jest wstanie obsługiwać więcej niż 60Hz albo monitor wymaga podłączenia poprzez 2 porty HDMI naraz aby móc korzystać z szybszego odświeżania. Więcej informacji na ten temat tutaj.
Polecam do zapoznania się z recenzją mojego monitora HP 22x 144Hz dostępnego w cenie 599zł.
Pozdrawiam Tomasz