Zastanawiałeś się kiedyś jaki jest najbardziej wydajny komputer w Polsce? Dzisiaj pora przyjrzeć się aktualnie najlepszemu z najlepszych, nazywa się Prometheus i imponuje wydajnością. Powstał w wyniku współpracy Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH z firmą HP. Koszty projektu zostały współfinansowane w ramach programu wprowadzania innowacji.
Ile rdzeni ma Prometheus
O tym że superkomputer posiada dużo procesorów oraz rdzeni wiadomo nie od dzisiaj ale ile ich właściwie posiada? Polski superkomputer (ale wyprodukowany przez HP) posiadał początkowo 41 473 rdzenie. Niebawem tę pulę rozszerzono do 53 568 rdzeni. Składa on się z procesorów Xeon E5-2680v3 12C po 12 rdzeni każdy.
RAM superkomputera
Tyle rdzeni bez wątpienia potrzebuje równie imponującej ilości pamięci operacyjnej szybkiego dostępu odpowiadającej im wydajnością. Dlatego, podliczając całą zainstalowaną pamięć operacyjną, Prometheus ma aż 279 Terabajtów pamięci RAM DDR4 co stanowi 279 000 GB.
Prometheus – przestrzeń dyskowa
Ile pamięci posiada ten superkomuter? System zawiera aż 10 petabajtów przestrzeni dyskowej – przekonaj się ile to jest w tym artykule.
Z czego jest zbudowany Prometheus
Podobnie jak inne nowoczesne superkomputery został zbudowany z konsumenckich serwerowych procesorów dostępnych dla każdego. Nie praktykuje się tworzenia indywidualnych procesorów stworzonych z myślą o pracy w danym komputerze – generowałoby to nieporównywalnie ogromne koszty oraz problemy w przypadku awarii. Co ciekawe posiada on również procesory graficzne GPU stworzone z myślą o zdaniach specjalnych.
Początkowo klaster składał się z 1728 serwerów HP Apollo 8000. Ich ilość szybko rozszerzono do 2232 serwerów z tego 72 serwery zawierają karty graficzne Nvidia Tesla K40XL służące do pracy profesjonalnej.
Wydajność Prometheusa
Początkowo komupter był wstanie wyliczyć 1.7 biliarda operacji na sekundę. Jego moc obliczeniowa została jednak zwiększona aż do 2.35 biliarda operacji na sekundę (2.35 PFlopa). Mówimy tutaj o mocy teoretycznej – praktyczna stanowi
Po rozbudowie objął 38 pozycję na liście najszybszych superkomputerów na świecie (rok wydania). Przez kilka lat utracił jednak tak wysoką pozycję. Aktualnie najwydajniejszym na świecie superkomputerem jest Japoński Fugaku osiągający moc 415.53 PFLOPS zajmuje on jednocześnie nieporównywalnie większą powierzchnię oraz jego koszta również były znacznie większe.
Zapotrzebowanie na energię
Bez wątpienia komputery tego typu nie należą do tanich w utrzymaniu. Wydajność jaką oferuje Prometheus w przeliczeniu na zapotrzebowanie na energię sprawia że można go okrzyknąć bardzo energooszczędnym. Aktualnie bardziej energooszczędnym od urządzeń codziennego użytku.
Prometheus posiada system chłodzenia cieczą który znacząco redukuje koszta. Mówimy tutaj o milionowych oszczędnościach.
Do czego służą superkomputery?
Superkomputery mimo iż posiadają infrastrukturę jak serwery (i są z nich zbudowane) nie służą do obsługi zapytań. Komputery tego typu są wykorzystywane do badań naukowych czyli przeprowadzania bardzo zasobożernych symulacji. Służą nawet do przewidywania warunków atmosferycznych a nawet przewidzenia poziomu rozkładu broni jądrowej przez lata. Odpowiednio napisane symulacje mogą być kluczem do bardzo przyszłościowych projektów. Prometheus wstępnie posłuży do symulacji w medycynie, chemii , fizyce oraz metalurgii. Superkomputer ponad 4 zwiększył dotychczasowe możliwości obliczeniowe polskich naukowców. Fakt że projekt jest ogólnopolski sprawia że nie tylko jedna uczelnia skorzysta z możliwości komputera.
Produkcja SmartMob.pl