Wszystko na temat USB 2.0 3.0 | Mini | Micro | USB-C | PD

Są w praktycznie wszystkich urządzeniach elektronicznych. Jest ich naprawdę wiele. Wszystkie stworzone w jednym celu – rozpowszechnieniu uniwersalnych kanałów komunikacji urządzeń. Porty USB, bo to nich dzisiaj mowa, ewoluowały przez lata aż finalnie stały się portem USB-C. Opiszę tutaj drogę najpopularniejszych z nich. Dowiesz się, jak można odróżnić porty USB 2.0 od 3.0 (sam inny kolor plastiku szybszego portu nie czyni)…

Historia portów jest długa i wymaga cierpliwości dlatego nie o niej dzisiaj mowa. Skupię się na bezpośrednim opisaniu najpopularniejszych portów USB, ich możliwości oraz zmian, jakie ze sobą niosły ich kolejne wersje / typy.

USB to standard, który był niezwykle potrzebny. Wcześniej trzeba było mieć każdy kabel od czego innego z kompletnie innymi portami. Dopiero USB załatwił sprawę kompatybilności, umożliwiając podłączanie urządzeń, modułów, pamięci, klawiatur, myszek i o wiele, wiele więcej…

USB 2.0 (typ A)

Opis: Legendarny i dobrze znany port USB stosowany do dzisiaj. Instalowany początkowo w komputerach szybko rozprzestrzenił się i jest stosowany nawet w ładowarkach.

Charakterystyka: Prostokątna wtyczka. 4 piny (z tego 2 to zasilanie). Przesyły danych dzisiaj pozostawiają wiele do życzenia, aczkolwiek były bardzo przełomowe w swoich czasach.

Schemat portu USB 2.0 typu A
Wtyk USB 2.0

USB 3.0 (typ A)

Opis: Ulepszona wersja portu 2.0, znacznie szybsza i co ważne kompatybilna wstecznie z usb 2.0. Dla ułatwienia oznaczenia jest koloru niebieskiego.

Charakterystyka: Port identyczny co 2.0, ale posiada 5 dodatkowych pinów. Dla rozróżnienia go od portu poprzedniej wersji jest montowany koloru niebieskiego. Wtyczki posiadają piny z tyłu, a porty przed 4 podstawowymi mają wspomniane dodatkowe 5 pinów. Najlepiej zobrazuje to grafika.

Schemat portu USB 3.0. Biały kolor reprezentuje pustą przestrzeń.
Schemat wtyku USB3.0 typu A. Biało-szary reprezentuje pustą przestrzeń.

Jak rozpoznać port USB 3.0?

Musisz poza 4 pinami dostępnymi w USB2.0 dopatrzeć się 5 małych pinów z przodu wbudowanych w ten sam plastik co 4 piny, ale bliżej wyjścia portu. Porty USB 3.0 są bardzo często koloru niebieskiego oraz oznaczone literkami „SS” – SuperSpeed.

Czym się różni USB 3.0 od USB 2.0
Porty USB 3.0 różnią się od 2.0 tym, że mają 5 małych pinów z przodu wskazanych na wizualizacji.

Jak rozpoznać wtyczkę USB 3.0?

Wtyczki USB 3.0 posiadają 5 dodatkowych pinów ukrytych za klasycznymi 4 pinami. Są umiejscowione na ściance tylnej portu. Podobnie jak porty są oznaczane kolorem niebieskim oraz „SS”.

USB 2.0 (typ B)

Opis: Inny rodzaj portu USB 2.0. Często stosowany jako jedyny port komunikacyjny w drukarkach wszelakiego rodzaju. Posiada też swój odpowiednik w wersji USB 3.0. Często kable, jakie prowadzą do tego portu, posiadają z drugiej strony klasyczne USB typu A.

Charakterystyka: Kwadrat ze ściętymi dwoma rogami. Tyle samo pinów co w USB typu A. Różni się kształtem, wielkością i rozmieszczeniem tych samych pinów.

Schemat portu USB2.0 typu B
Wtyk USB 2.0 typu B

Mini USB (typ B)

Opis: Port USB, który został szeroko rozpowszechniony w urządzeniach małych np. telefony komórkowe lub aparaty. Do dzisiaj można spotkać mini USB, ale w urządzeniach, które zostały zaprojektowane już dawno temu, ustąpił on miejsca portowi Micro USB.

Charakterystyka: zmniejszona wersja klasycznego USB typu A wzbogacona o dodatkowy piąty pin masy. Występowały wersje portu z OTG.

Schemat portu Mini USB typu B
Wygląd wtyczki Mini USB typu B

Micro USB (typu B)

Opis: Port z bezpośrednim przeznaczeniem do urządzeń najmniejszych. Przez wiele lat był na rynku mobilnym „monopolistą”. Jednakże najnowsze urządzenia mobilne są już na ogół wyposażane w aktualnie najbardziej dopracowane USB typu C.

Charakterystyka: bardziej spłaszczona wersja portu Mini USB. Możliwość wsparcia OTG oraz bardziej rzadkiego MHL. Ilość pinów pozostała taka sama co w Mini USB.

Schemat portu Micro USB typu B
Wtyk Micro USB typu B

Istnieją kable Micro USB z przeprojektowanymi wtykami, które mogą być podłączane obustronnie.

Sprawdź ofertę kabli Micro USB w sklepie SmartMob

USB-C (typu C)

Opis: najnowocześniejszy port USB. Stworzony z myślą o zastąpieniu klasycznego typu A oraz mobilnego Micro USB typu B jednym wtykiem. Przy tym zachowaniu wsparcia dla znanych już udogodnień oraz wdrożeniu nowych. Diametralnie różni się od poprzedników. Stosowany w najnowszych laptopach oraz smartfonach. Wraz z nim wprowadzone zostały obustronne kable. Wcześniej kable zamieniające USB typu A na USB-C często wiązało się na instalowanie niekorzystnych dla urządzeń „ślepych uliczek” – pinów, które nigdzie nie prowadzą (typ a tylko 4 piny a typ C aż 12). Takie podejście do budowy kabli było dla urządzeń niekorzystne, ponieważ mogło nawet zagrażać ich bateriom w trakcie ładowania. Port USB-C znacznie się różni od poprzednich portów, jednakże taka zmiana była niezbędna.

Charakterystyka: budowa portu umożliwia wkładanie wtyczki obustronnie. Port jest rozszerzony o dodatkowe piny (aż 12 pinów) przy zachowaniu kompaktowej wielkości. Port wspiera OTG, MHL oraz PD (czyli ładowanie urządzeń z wielką mocą). USB-C potrafi wykorzystać aktualnie nieużywane przewody w kablu (te do przesyłu danych) w celu szybszego ładowania urządzeń (prądem nawet do 100W).

Uproszczony schemat portu USB-C. Po 12 lustrzanych pinów zarówno na górze jak i na dole portu.
Wygląd wtyczek USB typu C – kabel PD.

Sprawdź ofertę kabli USB typu C w sklepie SmartMob

PD / Power Delivery

Termin wprowadzony po rozpowszechnieniu portu USB-C. Oznaczenie standardu szybkiego ładowania mocniejszego niż QuickCharge za pomocą portu typu C. Jego napięcie to nawet 20 Voltów i do 100 Watów mocy (granica już jest przekraczana). Aby korzystać z udogodnień, jakie niesie PD, należy posiadać kabel z obiema końcówkami typu C. Często można spotkać się z ładowarkami z wyjściem typu C i podpisanym PD – są to ładowarki Power Delivery.

Ładowarki tego typu różnią się pomiędzy sobą mocą. Zazwyczaj 18W służy do ładowania smarfonów (z braku laku laptopa też naładujemy, ale wolniej). 36W coś pomiędzy ładowarkami bezpośrednio skierowanymi do laptopów a smartfonów. Istnieją też ładowarki 72W i 96W, czyli z bezpośrednim nakierowaniem na laptopy (od 2020 roku zdarzają się wyjątki).

Sprawdź ofertę kabli PD w sklepie SmartMob

Najszybciej ładujący się smartfon na świecie.

Mi 10 Ultra wraz ze 120 Watową ładowarką dołączaną do zestawu jest w stanie naładować się do 100% w 23 minuty. Smartfon posiada niemałą baterię o pojemności 4500mah! Urządzenie posiada dwa oddzielne ogniwa ładujące się z mocą 60W każde co daje łącznie 120 W. Co ciekawe smartfon nie nagrzewa się powyżej 40 stopni w trakcie tak szybkiego ładowania. Jest to bardzo istotne, ponieważ wysokie temperatury szkodzą bateriom. Niewątpliwie stanowi pod tym względem rewolucję na rynku smartfonów.

Źródło obrazków-schematów