Instalacja Windows 11 na każdym komputerze – nawet bez TPM

System Windows 11 można zainstalować na każdym komputerze. Dotyczy to również komputerów niespełniających żadnego z minimalnych wymogów sprzętowych nowego systemu. Microsoft tego nie zaleca, jednak system Windows 11 na takich komputerach — w zdecydowanej większości — sprawuje się świetnie. Nie raz lepiej od systemu Windows 10.

Niezależnie czy chcesz zainstalować nowy system Windows 11, czy zaktualizować do Windows 11 poprzednie wersje okienek, jeżeli zrobisz to tym sposobem, komunikaty „Procesor nie jest obsługiwany w tej wersji systemu”, „Komputer musi obsługiwać moduł TPM 2.0”, „komputer musi obsługiwać bezpieczny rozruch”, czy „Niestety mamy problem z określeniem, czy na Twoim komputerze może być zainstalowany Windows 11” nie będą stanowiły więcej problemu.

[!] INFO: poradnik został zaktualizowany i uproszczony dnia 30.07.23

Główne problemy, przez które nie można zainstalować Windows 11:

  • Twój komputer nie posiada TPM 2.0 i posiada je w starszej wersji, lub nie posiada TPM w ogóle. TPM to moduł zabezpieczeń na płycie głównej komputera. System Windows 11 wymaga posiadania modułu w wersji co najmniej 2.0.
  • Procesor komputera nie jest wspierany
  • Komputer nie spełnia minimalnych wymogów systemu Windows 11

Dzięki poradnikowi możesz:

  • Zainstalować Windows 11 na maszynie niewspierającej minimalnych wymagań systemu.
  • Zaaktualizować Windows 7, Windows 8 i Windows 10 (w każdej odmianie) do Windows 11 na maszynie niespełniającej wymagań systemu.

Sposób omija wymagania/błędy:

  • Procesor nie jest obsługiwany
  • Komputer musi obsługiwać TPM 2.0
  • Komputer musi wspierać bezpieczny rozruch (Secure Boot)
  • Niestety mamy problem z określeniem, czy na Twoim komputerze może być zainstalowany Windows 11.

Instalacja Windows 11 bez spełnienia wymogów – na czym polega?

Jest to tak zwany bypass, czyli ominięcie pewnych zabezpieczeń wprowadzonych przez twórców oprogramowania. Nie jest oczywiście zalecany przez Microsoft. Pamiętaj jednak, że proces instalacji nowszej wersji systemu zawsze można cofnąć. Stary system będzie wciąż trzymać swoje pliki na dysku – na wypadek wystąpienia problemów z jego nowszą wersją. System Windows posiada procedurę na taki wypadek:

Sprawdź jak przywrócić poprzednią wersję systemu.

Czy sposób jest sprawdzony?

Tak, każdy prezentowany na tej stronie sposób jest gruntownie testowany. Ten został sprawdzony na 3 różnych pendrive’ach oraz 3 różnych komputerach:

  • Microsoft Surface 5 Pro — z komunikatem o błędzie „procesor nie jest obsługiwany”.
  • Stary komputer PC — bez TPM, z nieobsługiwanym procesorem oraz bez bezpiecznego rozruchu (tzn. Secure Boot).
  • Laptop 4GB Ram — z komunikatem o błędzie „procesor nie jest obsługiwany”.

Jak widać, dzięki sposobowi można zainstalować system Windows 11 na każdym komputerze, laptopie czy tablecie z Windows. Myślę, że to zdjęcie mówi samo za siebie:

Windows 11 bez TPM, procesora i secureboot - na każdym komputerze.
System Windows 11 zainstalowany na maszynie niespełniającej podstawowych wymagań specyfikacji komputera.

Czy warto zainstalować Windows 11 na starym komputerze?

Tak, zainstalowanie systemu Windows 11 na urządzeniu bez TPM lub wspieranego procesora czy bezpiecznego rozruchu może:

  • Zwiększyć wydajność systemu, Windows 11 wydaje się być lepiej zoptymalizowany.
  • Usprawnić działanie urządzenia za sprawą naprawionych błędów.
  • Zmniejszyć zużycie RAM – bywa że starsze komputery z Windows 10 zużywają 3 GB ram przy samym uruchomieniu systemu. Przy starcie Windows 11, ta ilość może się zmniejszyć do 2 GB. To bardzo ważne w przypadku starszych urządzeń z 4 GB RAM.
  • Najnowszy interface sprawi, że korzystanie z systemu stanie się przyjemniejsze.
  • Nowy system wprowadzi najnowsze funkcje.

Tego potrzebujesz do zainstalowania systemu Windows 11:

Bypass jest banalnie prosty do wykonania. Jedyne co będzie Ci potrzebne to odpowiednia ilość miejsca na dysku lub Pendrive, który to miejsce zapewni.

[!] Jeśli użyjesz pendrive’a: Im szybszy pendrive/dysk zastosujesz, tym szybciej instalacja systemu się odbędzie (pod warunkiem, że inne komponenty jej nie będą spowalniać, np. dysk wewnętrzny komputera lub procesor).

Jak zainstalować Windows 11 na starym komputerze niespełniających wymagań?

1. Pobierz obraz ISO systemu Windows 11 z tej strony (ok. 5 GB) lub przygotuj własny obraz ISO omijający zabezpieczenia instalatora w części pypassowej poradnika.

[!] Ten obraz został zmodyfikowany, tak aby instalator nie sprawdzał wymagań systemu Windows.

[!] Plik appraiserres.dll jest odpowiedzialny za sprawdzanie wymagań urządzenia, na którym system Windows 11 ma zostać zainstalowany. Zmodyfikowanie go sprawiło, że instalator nowego systemu nie wyświetli więcej komunikatu o braku kompatybilności i nie zablokuje instalacji. Nie niesie to żadnych konsekwencji w zainstalowanym systemie Windows 11, jedynie zmienia sposób działania samego instalatora.

2. Uruchom obraz ISO, klikając na niego dwukrotnie. Wyświetli się monit zabezpieczeń, kliknij „uruchom”. Otworzą się pliki zawartości zawartość obrazu ISO.

3. Następnie zlokalizuj i uruchom plik setup.exe znajdujący się w głównym katalogu obrazu.

4. Przed rozpoczęciem instalacji kliknij opcję „Zmień sposób pobierania aktualizacji przez instalator”.

5. Wybierz opcję „Nie teraz”, i przeklikaj „Dalej”.

Zaznaczenie tej opcji może uniknąć wielu problemów z instalacją Windows 11.

[!] Aktualizacje i poprawki systemu wciąż będziesz mógł zainstalować później (z poziomu narzędzia Windows Update w systemie Windows 11, po jego zainstalowaniu).

6. Wyświetli się ekran sprawdzania wymagań komputera, lecz jeżeli usunąłeś odpowiedni plik wcześniej i za chwilę pojawi się ekran akceptacji licencji:

Przeklikaj, aż zobaczysz ekran „Gotowy do instalacji”:

Windows 11 instalacja na każdym komputerze

Domyślnie instalator jest skonfigurowany na zachowanie plików oraz aplikacji. Jeśli chcesz, możesz to zmienić w za pomocą niebieskiej opcji „zmień elementy do zachowania”. Ustawienie „Nic do zachowania” sprawi, że nowy system będzie czysty i wydajniejszy, lecz usunie całą zawartość komputera.

7. Aby rozpocząć instalację Windows 11, wystarczy jedynie nacisnąć przycisk „Zainstaluj”. Komputer rozpocznie instalację od pełnoekranowego niebieskiego pola postępu, następnie uruchomi się ponownie kilkukrotnie i dokończy aktualizację.

Po wszystkim możesz cieszyć się systemem Windows 11 na niewspieranym komputerze (bez TPM lub z nieobsługiwanym procesorem).

Część bypassowa instalacji Windows 11 bez TPM na urządzeniu niespełniającym warunków.

Aby tworzyć własny zmodyfikowany obraz ISO, systemu Windows 11, który omija zabezpieczenia wymagań nowego systemu (np. TPM 2.0, Secure Boot, 4GB+ GB RAM), należy postępować zgodnie z poniższym poradnikiem. To jest sposób na bypass – ominięcie zabezpieczeń instalatora systemu Windows 11.

[!] Uwaga, do wykonania bypassu potrzebujesz zewnętrznego nośnika pamięci o pojemności co najmniej 8GB, np. Pendrive, dysk lub Karta SD. Pamiętaj, im szybszy nośnik użyjesz, tym szybciej cały proces będzie trwał.

Warto wiedzieć: Za pomocą tak utworzonego nośnika z obrazem ISO możesz z łatwością zainstalować system Windows 11 również na innym komputerze — bootując komputer z USB, do którego jest podpięty.

1. Pobierz program Rufus, który jest niezbędny do utworzenia własnego obrazu ISO.

2. Pobierz oficjalny obraz ISO ze strony Microsoftu w zakładce „Pobieranie obrazu dysku”:

Windows 11 bez TPM pobieranie i tworzenie własnego ISO
Przed pobraniem wybierz wersję Windows 11 oraz język polski (po kliknięciu przycisku „Pobierz”)

3. Uruchom program Rufus

4. Wybierz docelowy nośnik pamięci, gdzie Rufus utworzy zmodyfikowany obraz ISO z Windows 11

5. Wybierz plik obrazu ISO, który pobrałeś(aś) w kroku drugim.

6. Kliknij Start

Windows 11 na starym komputerze bez TPM Secure Boot 4GB RAM

7. W ukazającym się oknie dialogowym wybierz opcję „Dezaktywuj wymaganie niezbędnej minimalnej ilości pamięci RAM…”
[!] Opcjonalnie możesz również zaznaczyć inne opcje dotyczące ustawień systemu.

8. Kliknij OK, a nowy obraz ISO zacznie się tworzyć. Proces może potrwać od kilku minut – do kilkunastu w zależności od szybkości nośnika.

Tworzenie Windows 11 ISO bez TPM, RAM Secure Boot

9. Po utworzeniu własnego obrazu ISO przejdź do podpunktu 2 poprzedniej części poradnika i postępuj zgodnie z instrukcjami w celu instalacji własnego systemu Windows 11.

Jak wrócić do Windows 10 po zainstalowaniu Windows 11?

Jeżeli nowsza wersja systemu Windows nie działa poprawnie na urządzeniu, można wykonać downgrade, czyli cofnięcie nowszej wersji do poprzedniej.

[!] Windows przez 10 dni pozostawia pliki poprzedniej wersji systemu na dysku. Mieszczą się one domyślnie w lokalizacji C:\old.windows

Jeżeli występują jakiekolwiek problemy z działaniem nowego systemu Windows 11, można wrócić do poprzedniej wersji. Aby zrobić downgrade systemu Windows 11, znajdź:

Ustawienia > System > Odzyskiwanie > Wróć

Cofnięcie downgrade Windows 11 do Windows 10
Downgrade Windows 11 do Windows 10 rozpoczniesz jednym przyciskiem w ustawieniach.

Jak usunąć pliki poprzedniego systemu Windows?

Pliki Windows 10 lub innej poprzedniej wersji systemu, po zainstalowaniu Windows 11 wciąż pozostają tymczasowo na komputerze. Mogą zajmować aż 30Gb danych. Znajdują się w lokalizacji C:\old.windows jednak ich ręczne usuwanie zakończy się odmową dostępu (są chronione przez system).

[!] Po 10 dniach pliki poprzedniej wersji systemu Windows powinny wykasować się automatycznie. Jeżeli tak się nie stało i chcesz to wymusić lub wykasować je wcześniej:

Aby szybko zwolnić miejsce, użyj przycisku otwierającego ustawienia pamięci Windows 11:

Wybierz Pliki tymczasowe > zaznacz Poprzednia wersja systemu Windows > Naciśnij Usuń pliki

Pliki poprzedniej wersji systemu mieszczące się w lokalizacji zostaną usunięte, a miejsce na dysku zostanie zwolnione.

Produkcja SmartMob.pl

– Tomasz