Jak podłączyć głośniki z wieży do komputera? Poradnik

Technologia generowania dźwięku wiele się nie zmieniła przez lata. Poza miniaturyzacją, praktycznie wszystko pozostało takie samo. Ten stan rzeczy powoduje, że stare, drogie głośniki mogą dzisiaj być lepsze od nie jednych nowych głośników. Przez lata zmieniła się jednak technologia źródeł dźwięku. Z tego powodu, czasami warto rozłączyć głośniki od wieży. Mogą one w ten sposób dostać swoje drugie życie.

Uprzedzając fakty, nie da się podłączyć głośników od wieży bezpośrednio do komputera/laptopa. Da się to zrobić ale będzie wymagało to dokupienia akcesoriów. Będziesz potrzebować do tego również lekkich modyfikacji (ewentualnie dodatkowego sprzętu) i zaznajomienia się z posiadanym sprzętem.

Podłączenie Głośniki z wieży do komputera – co jest potrzebne?

Aby podłączyć głośniki do komputera, po drodze musi stanąć urządzenie które zapewni im wystarczające napięcie, odpowiednią impedancję oraz moc. Takim urządzeniem może być: subwoofer aktywny, wzmaczniacz lub sama wieża która posiada wbudowany wzmacniacz.

Podłączenie komputera do urządzeń tego typu nie stanowi problemu. Większość płyt głównych posiada pospolity port jack 3.5mm (AUX), a jeżeli nie posiada, wystarczy dokupić kartę dźwiękową na USB. Urządzenia typu wzmacniacz czy subwoofer również go posiadają. Aby podłączyć urządzenia razem należy jedynie zaopatrzyć się w kabel o dwóch zakończeniach typu Jack 3.5mm.

Cała zabawa polega jednak na podłączeniu samych głośników do subwoofera lub wzmacniacza. Na początku, musimy zorientować się jakie zakończenia posiadają głośniki a jakie jesteśmy wstanie podłączyć do subwoofera. Lepsze głośniki posiadają jako wyjście po prostu dwa miedziane kable + oraz –. Takich kabli często nie jesteśmy wstanie podłączyć bezpośrednio do urządzeń o których mowa powyżej (chyba że są z wyższej półki). Musimy popatrzeć jakim zestawem wyjść dysponuje przykładowy subwoofer – najczęściej jest to port RCA zwany potocznie cinchem. Jeżeli dysponujesz głośnikami o zakończeniach typu same kable – wówczas będziesz potrzebował wtyków RCA. Na rynku jest dostępnych wiele modeli. Są nawet takie, które nie wiążą się z lutowaniem – posiadają miejsca umożliwiające przykręcenie kabli. O przejściówkach wspomnę jeszcze później.

Impedancja znamionowa głośników

Nie będę się tu skupiał na definicji impedancji. Jedyne co nam jest potrzebne do orientacji w terenie, to krótka zasada: głośnik musi mieć liczbę ohma równą lub większą od liczby ohma z wzmacniacza. Wartość Ohma głośnika absolutnie nie może być mniejsza od wartości na wzmacniaczu.

Jeżeli wzmacniacz posiada impedancję wyższą od głośnika, wówczas grozi to uszkodzeniem głośników. Podłączanie głośników o impedancji większej do wzmacniacza o impedancji mniejszej lub równej, nie spowoduje ich uszkodzenia. Mniej Ohma na wzmacniaczu może skutkować tym, że nasz wzmacniacz nie będzie w stanie wykrzesać maksymalnej głośności z głośników gdyż przy mniejszej impedancji często może również dostarczyć im mniejszą moc.

Mniejsza wartość Ohma w wzmacniaczu nie oznacza dźwięku o gorszej jakości. Jakość jest zależna od samych głośników, możliwości wzmacniacza oraz jakości dźwięku karty dźwiękowej komputera. Rzadziej powodem gorszej jakości dźwięku mogą być kable, wtyki słabej jakości – ostatnie te mogą generować niepotrzebne szumy.

Impedancja subwoofer jakie można podłączyć głośniki
Przy portach subwoofera znajdziesz informację na temat jego impedancji. W tym przypadku jest to 4 ohma.
Impedancja znamionowa głośnika kolumny
Z tyłu głośnika od wieży również znajdziesz informację o jego impedancji. Ten głośnik ma 6 ohma.

W przypadku moich głośników mają one znamionową impedancję na poziomie 6 ohma, czyli większą od impedancji subwoofera (4 ohma). Wobec tego, jak najbardziej można te urządzenia do siebie podłączyć, bez obawy o uszkodzenie sprzętu.

Jak to podłączyć?

Przykładowy wtyk RCA podłączysz do „gołych” kabli głośników podłączysz za pomocą przykładowej przejściówki:

Przejściówki RCA szybkozłączki
Wtyczka RCA z szybkozłączkami na końcu.

Do takiej przejściówki wkręcamy kable głośnika – czerwony do plusa, czarny do miejsca oznaczonego minusem.

Jak podłączyć głośniki z wieży do komputera?
Przejściówka przykręcona do końcówek kabli głośnika. Czerwony do plusa, czarny do minusa.

Po przykręceniu wtyków go głośników, pozostaje je wpiąć do urządzenia wzmacniającego, a te z kolei podłączyć do komputera.

jak podłączyć głośniki od wieży do komputera

Wzmacniacz lub subwoofer podłączysz do komputera za pomocą kabla AUX 2x Jack3.5mm, na przykład takiego:

Jak dobrać kabel AUX
Kabel AUX z 4 pinami.

Uwaga! Przy wyborze kabla zwróć uwagę na ilość pinów jaką posiada. Najpopularniejsza ilość to 3 piny. Wersje 4 pinowe posiadają dodatkowy kanał dla mikrofonu i nie muszą być obsługiwane przez port wzmacniacza/subwoofer/komputera.

Po podłączeniu kabla do komputera, można już zacząć słuchać muzyki.

Przyjemnego słuchania muzyki na głośnikach które zyskały nowe życie! 🙂

Produkcja SmartMob.pl

Źródło zdjęć – własne, źródło miniaturki.