Telewizor Samsung Smart TV nie musi posiadać Chromecasta, aby można było go połączyć z Google Home i sterować nim za pomocą komend głosowych. Do połączenia go z wystarczy aplikacja od Samsunga, która jak setki innych współpracuje z Google Home. Poradnik dotyczy telewizorów Samsung ze Smart TV, które współpracują z aplikacją SmartThings, np. seria 7. Sprawdzicie to jeszcze w aplikacji SmartThings.
Dlaczego nie można połączyć telewizora z Google Home bezpośrednio?
Jest to bardzo proste – Google nie ma czasu zajmować się obsługą urządzeń innych producentów (kto by miał?). Nie pozostawia ich jednak samych sobie, daje ich producentom możliwość stworzenia aplikacji, która będzie współpracować z aplikacją Google Home.
Dzięki takim aplikacjom jak SmartThings od Samsunga możemy połączyć swoje TV (i inne urządzenia) z Google Home bez Chromecasta. Stanowi ona pewnego rodzaju tłumacza pomiędzy naszym urządzeniem (np. telewizorem), a systemem inteligentnego domu – Google Home.
Jak połączyć Samsung Smart TV z Google Home bez Chromecast?
Aby móc połączyć telewizor Samsung Smart TV bez Chromecast z Google Home i co za tym idzie sterować nim asystentem głosowym, należy:
1. Zainstalować aplikację SmartThings na telefon, na którym obsługujesz aplikację Google Home.
2. Pobrać aplikację SmartThings na telewizor ze sklepu z aplikacjami. Nowe Samsungi mogą mieć wbudowaną obsługę SmartThings w standardzie – tak było w przypadku mojej serii 7000 – nie trzeba niczego pobierać.
3. Zaloguj się w aplikacji na telewizorze, chyba że Twój samsung obsługuje SmartThings domyślnie.
4. Zaloguj się w aplikacji mobilnej na telefonie na to samo konto Samsung, na które jesteś zalogowany/a na telewizorze.
Jeżeli nie pamiętasz, na jakie konto jesteś zalogowany/a na telewizorze, sprawdzisz to w ustawieniach telewizora.
5. W aplikacji mobilnej (po zalogowaniu) dodaj nowe urządzenie, w tym celu kliknij plus:
6. Wybierz „Urządzenie” na liście:
7. Wybierz „Skanuj w pobliżu”:
8. Powinien wyświetlić Ci się Twój telewizor, wybierz go i skonfiguruj jego nazwę:
- Jeżeli nie możesz znaleźć urządzenia, spróbuj innymi sposobami (np. ręczne wybieranie modelu) i koniecznie upewnij się, czy na stronie głównej aplikacji telewizor nie jest już dodany.
- Jeśli telewizor jest już dodany na stronie głównej i widnieje jako offline (bez możliwości uruchamiania go przez aplikację), mimo że jest włączony, to usuń go i dodaj na nowo – czasami ten błąd ma miejsce, niestety nie naprawi się bez skonfigurowania na nowo.
9. Po skończonej konfiguracji zobaczysz go na stronie głównej aplikacji:
10. Przejdź teraz do aplikacji Google Home i kliknij „Ustawienia”.
11. Kliknij na końcu listy „Obsługiwane przez Google”
12. Wyszukaj za pomocą lupy „SmartThings” i połącz aplikację z Google Home.
13. Zostaniesz przeniesiony/a do ekranu autoryzacji aplikacji – zaloguj się na swoje konto Samsung i autoryzuj dodawanie aplikacji.
Po autoryzacji połączonych usługach powinieneś/aś ujrzeć aplikację SmartThings Samsunga:
14. Zaraz potem powinien Ci się wyświetlić telewizor Smart TV Samsunga do dodania, zaznacz go, a następnie przejdź dalej.
Jeżeli nie wyświetlił Ci się ekran dodawania wróć do ekranu głównego aplikacji Google Home, i kliknij plus w lewym górnym rogu, aby dodać telewizor do urządzeń. Następnie wybierz „skonfiguruj nowe urządzenie” > „Obsługiwane przez Google” > wybierz aplikację SmartThings i dodaj urządzenia.
16. Skonfiguruj jego położenie oraz nazwę, dzięki której Asystent Google będzie go rozpoznawał spośród innych ekranów – może być Samsung. Po dodaniu wśród swoich urządzeń zobaczysz telewizor:
Od tego momentu Asystent Google będzie mógł nim sterować, mimo iż nie posiada on Chromecasta.
Jak sterować Smart TV Samsung przy pomocy asystenta Google Home?
Przykładowe komendy głosowe:
–Ok Google:
- Turn on/off TV (lub nazwa konkretnego ekranu).
- Change TV source to HDMI 2.
- TV volume to 40%.