Jak przenieść pulpit na inny dysk niż systemowy? Poradnik

Gdy miejsce na dysku głównym zaczyna się kończyć, z pomocą może przyjść dodatkowy dysk. Ostatnio niesłychanie modne staje się stosowanie szybkich dysków o bardzo małej pojemności jedynie pod sam system. Stosuje się wtedy również wolniejsze dyski HDD, ale o dużej przestrzeni na pliki oraz programy. Taka konfiguracja pozwala na zwiększenie wydajności komputera, jednakże każdy pulpit domyślnie mieści się na dysku systemowym. Pokażę sposób, jak łatwo można przenieść pulpit na dowolny inny dysk, bez konieczności przenoszenia systemu lub plików ręcznie. Wszystkie pliki będą się od tej pory domyślnie zapisywać na innym dysku niż systemowy. Czyniąc dysk systemowy miejscem hermetycznie czystym od wszystkiego, co nie jest systemowe.

W przypadku przenoszenia pulpitu nie wystarczy przenieść tylko plików pulpitu, ponieważ następne pliki nie będą domyślnie trafiać do nowej lokalizacji a poprzedniej, ponadto przeniesione pliki nie będą się wyświetlać na tapecie w formie ikonek. Przed jakimkolwiek przenoszeniem należy najpierw zasygnalizować systemowi Windows o zmianie lokalizacji pulpitu.

Po zastosowaniu wymienionych instrukcji dysk systemowy będzie zawierał jedynie sam system, bez pulpitu i plików programów (o i ile ich tam nie zainstalujemy). Pulpit natomiast, zacznie się znajdować na oddzielnym dysku, nie przeszkadza to w żaden sposób, ikony plików wciąż będą się wyświetlały na tapecie, mimo iż, ich lokalizacja to będzie inny dysk.

Pulpit – co zrobić przed przeniesieniem?

Zawsze zachęcam do robienia backupu swoich danych, również zawartych na pulpicie. Mimo iż, w przypadku takiego przenoszenia nie przewiduję większych problemów. Proponuję zapisać również zdjęcie tapety, ponieważ w wyniku przenoszenia pulpitu tapeta nie musi się przenieść.

Pamiętaj również, że docelowy dysk, na którym ma się znajdować pulpit, musi posiadać odpowiednią przestrzeń, aby pomieścić zawartość pliki znajdujące się na pulpicie. Często zawartość pulpitu to wielkości rzędu kilku lub kilkunastu gigabajtów danych. Jeżeli zdarzyłoby się, że miejsca na docelowym dysku nie wystarczy, część plików może ulec uszkodzeniu.

Przenoszenie pulpitu na inny dysk

Aby przenieść pulpit na inny dysk bez utraty jego właściwości, wyszukaj hasło „Pulpit” za pomocą pola wyszukiwania (lupy przy ikonie Windowsa). Nie klikaj bezpośrednio w wynik – kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „otwórz lokalizację pliku” – otworzy Ci się okno Eksploratora Windows, w którym to, spośród zawartości będzie znajdował się folder „Pulpit” lub „Desktop” (oba oznaczają to samo).

Jeżeli w Twoim windowsie narzędzie do wyszukiwania jest ukryte, znajdź lokalizację „C: \Users\as\Desktop” w eksploratorze plików (uruchamiają go klawisze Windows + E wciśnięte jednocześnie).

Jak przenieść pulpit na oddzielny dysk?
Po wyszukaniu wybierz opcję „Otwórz lokalizację pliku”.

Następnie kliknij folder reprezentujący pulpit prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „właściwości”. Rozpoznasz go po jedynej niebieskiej ikonce, innej niż reszta folderów.

Otworzy Ci się okno właściwości pulpitu.

Na tym etapie możesz sprawdzić jaką przestrzeń zajmują pliki znajdujące się na pulpicie. W nowo otworzonym oknie wybierz zakładkę „lokalizacja”. Zaznaczyłem ją zielonym kolorem.

Pulpit na innym dysku niż systemowy

W zakładce „lokalizacja” wybierz opcję „Przenieś”. Musisz wybrać docelowy dysk i folder, do którego ma trafić dotychczasowa zawartość pulpitu oraz przyszłe pliki.

Wybierz opcję „Przenieś”.

Wyświetli Ci się okno wyboru docelowej lokalizacji pulpitu. Wybierz wstępnie dysk, na który chcesz przenieść pulpit. Uwaga! Jeżeli jako docelową lokalizację wybierzesz sam dysk wówczas cały dysk stanie się jednym wielkim folderem pulpitu. Aby temu zapobiec, w docelowej lokalizacji stwórz folder o nazwie „Desktop” i wybierz go. Nazwa nie może być inna niż „Desktop”.

jak przenieść pulpit na inny dysk
Fragment okna wyboru miejsca docelowego. Moje miejsce będzie na dysku „G”, dlatego wybrałem go z lewej strony eksploratora.

Po wybraniu dysku stwórz folder o nazwie „Desktop”, wybierz go i potwierdź nową lokalizację klikając przycisk „wybierz folder”.

Po wyborze ponownie wrócisz do okna właściwości, teraz kliknij przycisk „OK” w oknie właściwości.

Przenoszenie pulpitu na inny dysk

Wyświetli Ci się okno potwierdzenia, zaakceptuj operację przenoszenia pulpitu klikając „Tak”.

Teraz wszystkie pliki pulpitu zaczną się przesyłać do nowej lokalizacji na innym dysku. Jak już wszystko się skończy, docelowy folder desktop zmieni ikonę oraz nazwę na „Pulpit” (jeżeli posiadasz polską wersję systemu Windows).

Jak przenieść pulpit na inny dysk niż system
Pulpit przeniesiony na inny dysk prezentuje się i działa identycznie jak pulpit który znajdował się na dysku systemowym.

Gotowe! Teraz pulpit znajduje się na innym dysku niż system.

Teraz mogą występować jedynie problemy z tapetą (może zamieniać się samoczynnie na czarne tło) – problemy znikną, jak tylko ustawisz na nowo tapetę.

Czy można cofnąć przenoszenie pulpitu?

Tak, aby wrócić do poprzedniej, domyślnej lokalizacji pulpitu, otwórz ponownie okno właściwości pulpitu > „lokalizacja” > „Przywróć domyślny” > „OK” > „Tak”. Pulpit zacznie się przesyłać do swojej poprzedniej lokalizacji.

Polecam również poradniki:

Jak zmienić ikonkę dysku, CD lub pendrive’a?

Nowy dysk się nie wyświetla – jak zainicjować dysk?

Przenoszenie systemu z jednego dysku na drugi.

Produkcja SmartMob.pl

źródło miniaturki

Dodaj komentarz