Jak przenieść system z dysku HDD na nowy dysk SSD za darmo?

Każdy, kto chciałby w znaczący sposób przyśpieszyć swój komputer, musi posiadać dysk SSD na pokładzie – najlepiej oddzielny na sam system. Dyski te są co najmniej kilkukrotnie szybsze w porównaniu do dysków HDD. Dyski SSD charakteryzują się brakiem ruchomych części, dzięki temu lepiej chronią nasze dane. Jednak należy pamiętać, że mają również ograniczoną ilość cykli zapisu – różną w zależności od tego, w jakiej technologii zostały wydane (np. MLC, TLC). Ale spokojnie – nowoczesne dyski informują o tym, że zagraża im ryzyko utraty danych. Poza tym, dyski SSD posiadają ogromną ilość cykli zapisu do predyspozycji. Do tego dochodzą również zabezpieczenia, które zapewniają im dłuższą żywotność.

Dyski SSD na kościach MLC są trwalsze od najbardziej popularnych TLC. Także warto przy wyborze dysków kierować się ich technologią – nie koniecznie trochę niższą ceną. Więcej na temat trwałości przeczytasz w tym artykule.

W tym poradniku pokażę Ci jak w łatwy i darmowy sposób przenieść swój cały dotychczasowy system na nowy dysk. Przenoszenie Systemu z HDD na SSD to nie żadna czarna magia (przy odpowiednich narzędziach).

Jak przenieść za darmo system z dysku HDD na SSD?

1# Usuń ze swojego dysku z systemem zbędne programy i pliki. Czym mniej danych do przeniesienia tym potrwa to krócej. Warto zostawić niezbędne minimum.

2# Pobierz program Aomei w wersji 6.1 z np. tej strony.

Ważne: nie pobieraj najnowszej wersji programu, ponieważ stała się ona płatna, w wersji 6.1 przenoszenie systemu jest darmowe.

Przenoszenie systemu z HDD na SSD za darmo
Kliknij „pobierz program”.

3# Uruchom program, wyświetli Ci się menu po lewej stronie, wybierz „migracja OS do SSD lub HDD”.

Migracja systemu z HDD na SSD za darmo
Wybierz opcję zaznaczoną na niebiesko.

Uruchomi Ci się kreator.

4# Wybierz dysk, na który chcesz przenieść system (dysk oznaczony gwiazdką * to dysk, na którym aktualnie znajduje się system).

Ważne: Wybrany dysk nie może zawierać żadnych partycji z plikami. W kreatorze jest opcja ich usunięcia nazwana „chce usunąć wszystkie partycje na dysku” numer 2 na zrzucie ekranu.

Migracja HDD na SSD za darmo

Po upewnieniu się, że wszystko się zgadza – kliknij dalej i zacznij przenosić dane.

Komputer uruchomi się ponownie ze specjalnym oknem programu. Okno to będzie pokazywać postęp przenoszenia danych. Uzbrój się w cierpliwość – dyski HDD nie nadążają za SSDkami toteż cała operacja może bardzo długo potrwać.

Po ukończonym przeniesieniu systemu…

Włączy Ci się system, jednak będzie to nadal stary system z dysku HDD. Dzieje się tak, gdyż komputer domyślnie uruchamia system z dysku, z którego dane zostały przeniesione (był już tak ustawiony w biosie).

Pliki, które już zostały skopiowane na nowy dysk pozostają nadal również na starym dysku – stanowi to zabezpieczenie przed ewentualną utratą danych w przypadku ich niepoprawnego przeniesienia.

Teraz pora zmienić ustawienia biosu, aby system domyślnie wczytywany był z dysku SSD, nie HDD:

5# Wyłącz komputer i uruchom, klikając jednocześnie klawisz włączający bios płyty głównej. Najczęściej jest to F11 lub F12 w zależności od producenta. Jednak możesz to łatwo sprawdzić, obserwując informacje wyświetlane przez monitor w trakcie uruchamiania komputera (podaje on jak się dostać do biosu). Możesz to również sprawdzić, wpisując w internecie: „Jak uruchomić bios w nazwa producenta płyty głównej”.

6# W biosie musisz zmienić kolejność bootowania na dysk SSD jako pierwszy przed starym dyskiem HDD.

Bootowanie to nic innego jak powiedzenie płycie głównej, że ma najpierw uruchamiać system z konkretnego dysku. Jest szczególnie przydatne gdy mamy na pokładzie komputera kilka dysków z różnymi systemami. Dzięki zmianie kolejności bootowania możemy uruchamiać system, którego aktualnie potrzebujemy do pracy.

#7 Po wybraniu kolejności – wyjdź z biosu (przycisk ESC) oraz zapisz konfigurację.

Po zapisanej kolejności bootowania powinien Ci się włączyć system przeniesiony na dysk SSD. Możesz to łatwo sprawdzić w eksploratorze – jeżeli wyświetla Ci się dysk SSD jako ten oznaczony ikoną Windows, to znaczy, że twój system został poprawnie przeniesiony i działa już na dysku SSD.

Jeżeli jednak system by się nie przeniósł w sposób poprawny lub źle ustawiłeś kolejność bootowania – włączy Ci się system na starym dysku. W takim przypadku zalecam upewnić się, że bootowanie jest ustawione poprawnie a jeżeli masz taką pewność i nadal system z dysku SSD nie chce się włączyć ponów próbę przenoszenia systemu od nowa na dysk SSD.

To już wszystko, co najważniejsze na temat przenoszenia systemu na nowy dysk, mam nadzieję, że pomogłem. Pozdrawiam!

SmartMob