Wielu ludzi często zastanawia się, czy ich ładowarka działa poprawnie. Powodem do przypuszczania, że z ładowarką jest coś nie tak, może być fakt, że nie jest w stanie doładować naszego telefonu, bądź ładuje go od dłuższego czasu bez większych rezultatów. Często bywa tak, że podłączona ładowarka jedynie utrzymuje stan baterii na takim samym poziomie. Jeszcze inni są geekami i lubią wiedzieć, z jaką wydajnością działa ich ładowarka. Ten poradnik będzie dotyczył ładowarek, kabli oraz standardów Quick Charge. Postaram się szczegółowo odpowiedzieć na pytanie jak testować ładowarkę USB.
Moje doświadczenie podpowiada mi, że powodów nieefektywnego ładowania może być wiele np. kabel USB, sama ładowarka lub nawet ustawienie opcji w smartfonie. Najgorszą sytuację mamy wtedy gdy to wszystko się skumuluje, wówczas ładowanie może nie zmieniać stanu baterii, a nawet go pogarszać.
Testować wymienione powyżej komponenty można za pomocą oprogramowania (bardzo niedokładne) lub specjalnego urządzenia nazwanego po prostu „USB tester”. W pierwszej części poradnika pokażę jak testować ładowanie za pomocą softu. W dalszej części pokażę jak można to zrobić bardziej „profesjonalnie”, wydając kilkanaście złotych na jedno urządzenie, które wyjawi całą prawdę na temat kabli/ładowarki.
Jak przebiega proces ładowania urządzenia mobilnego?
Warto wspomnieć, że to telefon ustala czy chce być aktualnie ładowany szybciej, czy wolniej. Jest to zabezpieczenie. Przykładowo gdy podłączymy telefon nieobsługujący szybkiego ładowania do ładowarki z Quick Charge to zacznie on po prostu się ładować z mniejszą mocą. Telefon nie skorzysta wtedy z szybkiego ładowania, pomimo że ładowarka mogłaby mu takie zapewnić.
Prędkość ładowania telefonu zależy od aktualnego baterii. Czyli działa to na zasadzie im bardziej bateria jest rozładowana – tym szybciej się ładuje. Bateria naładowana w 80% będzie się ładować znacznie wolniej od tej naładowanej w 20%. Ma to bezpośrednie przełożenie na wyniki testu ładowarki – są one zakłamane przy prawie pełnej baterii.
Obok ładowarki i telefonu obsługującego Quick Charge, tak samo ważny jest kabel. Im grubsze posiada wiązki w środku, tym szybciej może ładować (przy zapewnieniu odpowiedniej ładowarki). Kable zawsze posiadają opis maksymalnego natężenia oraz voltów, jakie mogą obsłużyć. Tanie kable często nie są w stanie szybko ładować urządzeń. Jest to dosyć popularny powód, dlaczego użytkownicy narzekają na powolne ładowanie.
Sprawdź ofertę sprawdzonych kabli w sklepie SmartMob
Test ładowania za pomocą softu.
Najnowsze systemy android oraz niektóre starsze nakładki producentów udostępniają informację na temat szybkości ładowania na ekranie blokady telefonu. Informacja ta sprowadza się jedynie do komunikatów typu „ładowanie” lub też „szybkie ładowanie” i nic więcej. Jednakże ta informacja już może sugerować, że z ładowaniem jest coś nie tak jeżeli posiadamy ładowarkę z Quick Charge a telefon wyświetla jedynie samo „ładowanie”.



Zdecydowanie bardziej profesjonalnym sposobem jest zainstalowanie aplikacji, np. tej. Wymieniona aplikacja poda nam dane (mili Ampery), w jakim tempie telefon się ładuje lub też rozładowuje oraz szacowane informacje na temat kondycji baterii w telefonie. Warto wspomnieć, że im dłużej aplikacja jest zainstalowana, tym lepiej szacuje informacje o faktycznym stanie baterii / ładowania. Jest to spowodowane faktem, że aby wszystko wyliczyć potrzeba czasu, tym bardziej że ładowarki rzadko pracują stabilnie ze stałą mocą. Jest ona wciąż zmienna.
Wyniki z łatwością można testować, zmieniając okablowanie oraz ładowarki. Jednakże należy pamiętać, że są one bardzo zakłamane w stosunku do stanu faktycznego.
Sprawdzanie ładowarki za pomocą testera USB.
Sprytne urządzenie dostępne w Polsce za około 30zł. Jest zdolne do testowania kabli, ładowarek oraz innych urządzeń USB. W zależności od modelu możesz mieć na ekranie testera podane od razu dane takie jak Volty (w każdym), Ampery (w każdym), mAh (w niektórych) oraz czas, przez który urządzenie dokonywało pomiaru (niektóre) – jest on o tyle ważny, że wadliwa ładowarka może zacząć działać bardzo niestabilnie, dopiero jak się nagrzeje.

Tester USB: urządzenie posiada najczęściej zarówno port USB jak i wtyk USB. Prezentowany przeze mnie powinien zostać podłączony pomiędzy ładowarką a kablem, który z kolei jest podłączony do telefonu. Przed zaczęciem pomiaru należy urządzenie zresetować za pomocą przycisku z jego boku. Ważne: Pamiętaj, że telefon musi mieć wyłączony ekran. Wiele urządzeń nie przechodzi w tryb szybkiego ładowania. Takie ładowanie generuje duże ciepło, a to w połączeniu z ciepłem komponentów w trakcie korzystania z telefonu mogłoby go zepsuć.
Tak podłączony tester powinien na bieżąco sprawdzać informacje na temat ładowania. Co ciekawe posiada on również pamięć zapisującą ostatni stan ładowania i wyniki, dlatego też niestabilne działanie ładowarki lub odłączenie jej nie stanowi problemu.
Kabel z testerem podłączamy do prawie rozładowanego urządzenia – zasada jest taka – czym bardziej bateria jest naładowana, tym wolniej się ładuje, toteż naładowane urządzenie nie czerpie prawie nic energii z ładowarki, pomimo że jest do niej podłączone. Najlepiej byłoby testować ładowarki za pomocą specjalnych urządzeń z rezystorami, które mogą czerpać z ładowarek maksymalny prąd, jaki mogą dostarczyć, jednakże jest to temat dla bardziej zaawansowanych.
Tester pokazuje wartość mA oraz aktualne napięcie (v) – jest ono bardzo ważne, ponieważ ładowanie o natężeniu 1500mA przy 5 V nie jest równe temu z szybkiej ładowarki 1500mA przy 9V! Wynik pierwszego przykładu to 12,5 Wat a drugiego to już 13,5 Wat.
Testy powinno się wykonywać przy ładowarce dopiero co uruchomionej oraz po pewnym czasie od rozpoczęcia ładowania – gdy ładowarka jest już nagrzana. Wówczas łatwo będzie odnotować wszelkie zmiany w jej działaniu. Wiele szczególnie chińskich ładowarek szybko traci na wydajności po pewnym czasie. Małe spadki są czymś normalnym. Sprawa robi się podejrzana gdy ładowarka ładuje np. o połowę wolniej (50% spadek natężenia – amperów).
Określanie dowolnego standardu Quick Charge:
Przedstawiam stworzoną przeze mnie listę wymagań poszczególnych standardów Quick Charge:
1 A = 1000mA | 1 W = 1A * 1V
Maksymalne wartości dla standardów:
Quick Charge 1.0 (do 10W): 5V – 2000mA
Quick Charge: 2.0 (do 18W): 5V – 3600mA | 9V – 2000mA | 12V – 1500mA
Quick Charge 3.0 (do 36W): 5V – 7200mA* | 9V – 4000mA* | 12V – 3000mA | 22V ~ 1640mA
Quick Charge 4.0/4.0+ (do 100W): 22V ~ 4545mA | Ładowarka obsługuje również mniejsze napięcia.
* Takich wartości przy tym woltażu nie przyjmą smartfony – są one umieszczone jedynie w celach reprezentacyjnych.
Każdy standard Quick Charge jest kompatybilny wstecznie.
Jeżeli wynik ładowarki nie przewyższa wartości standardu poprzedniego (w voltach lub amperach) – oznacza to, że reprezentuje ona standard mniejszy, nie spełniając docelowego standardu.
Przykładowo: ładowarka mająca na sobie napis Quick Charge 2.0 osiągająca wynik 1800mA przy 5V nie spełnia standardu Quick Charge 2.0 a spełnia jedynie Quick Charge 1.0
Warto wspomnieć, że jeżeli wystąpiłaby sytuacja, w której ładowarka dostarcza 500mA przy 9V to automatycznie kwalifikuje się pod standard wyższy QC2.0 – za sprawą większego woltażu.
Przy weryfikacji standardu zalecam wyliczyć Waty, a wszystko stanie się klarowne. Ładowanie z mocą do 10 wat: QC 1.0 lub brak
Moc ładowarki (w Watach) a standard szybkości:
- < 10W: QC 1.0 lub brak.
- 10W – 18W: QC 2.0
- 18W – 36W: QC3.0
- 36W – 100W: QC 4.0 lub QC 4.0+
Ładowarki powyżej 36 watów są określane jako ładowarki PD, czyli „Power Delivery„.
Najszybciej ładujący się smartfon oraz ładowarka na świecie
Najszybciej ładujący się smartfon na świecie to Xiaomi Mi 10 Ultra zdolny do naładowania się w 100% w 23 minuty. A jego bateria to aż 4500mah. Korzysta ze 120-watowej ładowarki z autorską technologią Xiaomi. Posiada dwa ogniwa zdolne do przyjmowania mocy 60W każde co daje łącznie 120W. Co ciekawe smartfon nie nagrzewa się powyżej 40 stopni Celsjusza – jest to bardzo ważne, gdyż wysokie temperatury szkodzą bateriom.
Testy kabli
Kable posiadają zawsze ściśle określoną specyfikację przez producenta: ampery, volty oraz waty (w przypadku tych obsługujących QC3.0 i wyżej).
Ewentualne praktyczne testy kabli można wykonać jednocześnie przy testowaniu ładowarki (a nawet trzeba). Testując ładowarkę, należy zmieniać kable oraz patrzeć na rezultaty ładowania. Przykładowo – jeżeli posiadamy pewną ładowarkę QC2.0 to przy smartfonie obsługującym QC2.0 lub wyżej, ładowarka powinna ładować z wartością 9 lub 12 Volt. Zgodnie z tabelą określania standardów powyżej.
Sprawdzone kable znajdziesz w sklepie SmartMob
Produkcja SmartMob.pl
Zakaz kopiowania treści strony bez wyrażonej zgody.