Z tego poradnika dowiesz się: co to jest DNS, co daje ręczne skonfigurowanie serwerów, jakie wybrać adresy serwerów, oraz jak przeprowadzić konfigurację na większości urządzeń.
Jak zmienić adresy serwerów DNS w Windows, Android, MacOS oraz iOS iPhone / iPad.
Spis treści:
- Co to jest i do czego służy serwer DNS ?
- Dlaczego warto zmienić ustawienia DNS?
- Darmowe publiczne serwery DNS:
- Jak zmienić ustawienia adresu serwera DNS?
Co to jest DNS i do czego służy?
DNS (Domain Name System) – system nazw sieciowych, który podmienia przyjazny człowiekowi adres domeny internetowej na adres IP serwera strony, np. wp.pl posiada adres 212.77.98.9.
Dlaczego zamiana nazwy strony na adres IP jest konieczna?
Aby komputer mógł wyświetlić stronę internetową, musi najpierw pobrać jej pliki. A żeby to zrobić, musi połączyć się z serwerem strony za pomocą adresu IP – a ten jest najczęściej nieznany.
Komputer poznaje Adres IP strony, łącząc się właśnie z serwerem DNS, który wyszukuje dla niego adresy IP serwerów konkretnych stron internetowych. Czym szybsza jest reakcja serwera DNS, tym szybciej strona się wyświetli.
Proces zamiany nazwy domeny na adres IP odbywa się automatyczne i jest w pełni niewidoczny dla człowieka. Sama przeglądarka nie wyświetla adresu IP w pasku wyszukiwania, tylko kryje go pod nazwą domeny przyjazną do zapamiętania dla człowieka.
Przykładowo serwis wp.pl ma adres IP 212.77.98.9 – znacznie trudniejszy do zapamiętania niż dwie literki „wp”.
Adres IP pośredniczącego serwera DNS jest stały i doskonale znany przez komputer, dzięki czemu komputer wie gdzie wysłać do niego zapytania. Można również zmienić automatyczny adres serwera DNS (ustawiony przez dostawcę internetu) na własny, preferowany serwer DNS. Nie raz niesie to ogromne korzyści.
Jak sprawdzić adres IP stron internetowych ręcznie?
Możesz wejść na stronę dns.google i wpisać dowolną domenę. Serwer wyświetli szereg informacji – w tym adres IP strony internetowej.
Dlaczego warto ustawić własne adresy DNS?
Zmiana adresów DNS w urządzeniu (Windows, Android, iPhone, Mac) może przyśpieszyć działanie internetu, ponieważ inny serwer może reagować szybciej. Może zwiększyć bezpieczeństwo w sieci poprzez nieśledzenie naszego ruchu oraz chroniąc przed malware – niektóre DNS to potrafią. Zmiana DNS na własne pozwala również zmniejszyć cenzurę internetu (blokada stron na poziomie serwerów DNS operatorów nakładających ograniczenia wedle narzuconych wytycznych przez państwo). Domyślnie w urządzeniach są ustawione automatycznie dobierane serwery DNS, najczęściej od operatora.
W niektórych przypadkach ustawienie szyfrowanych DNS może odblokować blokowane przez sieć lokalną zasoby internetu. Dobrym przykładem będą tutaj sieci firmowe, które często blokują określone strony, np. social mediów. Łącząc się za pomocą bezpiecznego serwera DNS, którego połączenie jest szyfrowane, można obejść te blokady. Przykładami takich DNS są 1.1.1.1 oraz 8.8.8.8.
Istnieje wiele w pełni darmowych i bardzo przydatnych serwerów DNS. Listę przykładowych z nich znajdziesz poniżej.
Darmowe serwery DNS
Lista w pełni darmowych adresów publicznych DNS, z których każde urządzenie mające dostęp do internetu może skorzystać.
Najszybsze serwery DNS – adresy
Od momentu powstania za najszybszy DNS jest uznawany 1.1.1.1 od Cloudflare. Co ważne jest on stabilny (jego pozycja w rankingu się nie zmienia).
DNS | 1.1.1.1 | OpenDNS | PublicDNS |
Ranking | 1 miejsce (od lat) | ~2 Miejsce | ~3 Miejsce |
Producent | Cloudflare | Cisco | |
Adres IPv4 | 1.1.1.1 | 208.67.222.222 | 8.8.8.8 |
IPv4 (alternatywny) | 1.0.0.1 | 208.67.220.220 | 8.8.4.4 |
Adres IPv6 | 2606:4700:4700::1111 | 2620:119:35::35 | 2001:4860:4860::8888 |
IPv6 (alternatywny) | 2606:4700:4700::1001 | 2620:119:53::53 | 2001:4860:4860::8844 |
Adresy serwerów DNS zwiększających bezpieczeństwo
Adresy DNS chroniące przed malware oraz blokujące treść dla dorosłych. Zwiększają bezpieczeństwo nasze i komputera w sieci. Robią to jednak kosztem trochę dłuższej odpowiedzi niż ich szybkie odpowiedniki (bez ochrony).
Ochrona przed malware (IPv4):
- 1.1.1.2
- 1.0.0.2 (alternatywny)
Ochrona przed malware + blokada treści dla dorosłych (IPv4):
- 1.1.1.3
- 1.0.0.3 (alternatywny)
Ochrona przed malware (IPv6):
- 2606:4700:4700::1112
- 2606:4700:4700::1002 (alternatywny)
Ochrona przed malware + blokada treści dla dorosłych (IPv6):
- 2606:4700:4700::1113
- 2606:4700:4700::1003 (alternatywny)
Windows: Jak zmienić ustawienia serwera DNS?
Aby zmienić ustawienia serwera DNS na własne w Windows:
Otwórz panel sterowania > Sieć i internet > Centrum sieci i udostępniania > Zmień ustawienia karty sieciowej > PPM na kartę sieciową > Właściwości > wybierz protokół IPv4 > Właściwości > zaznacz opcję „użyj następujących adresów serwerów DNS” > wpisz wybrane adresy IPv4.
Android: Jak zmienić adresy DNS?
Wiele zależy od wersji Android oraz nakładki i producenta, z którego urządzenia korzystamy. W systemie Android możliwym jest ustawienie własnych serwerów DNS dla wszystkich połączeń (Wifi oraz sieć mobilna – cellular) lub tylko dla samego Wi-fi. W każdym przypadku zalecam zastosowanie ustawień DNS dla wszystkich połączeń systemu Android. Jest to pierwszy omawiany sposób.
Ustawienie DNS dla wszystkich połączeń w Android
[!] Każda nakładka systemowa Androida zmienia rozmieszczenie i funkcjonalność ustawień, dlatego nie we wszystkich Androidach można ustawić DNS dla wszystkich połączeń z poziomu ustawień systemu. W niektórych przypadkach nie będzie to możliwe bez zainstalowania dodatkowej aplikacji.
Niestandardowe DNS w Android 9 lub nowszym:
- Uruchom ustawienia systemu.
- Wyszukaj opcje „Prywatny DNS” w wyszukiwarce ustawień urządzenia.
- Zaznacz opcję opcję Prywatny serwer DNS lub podobne (zależy od producenta).
- Wpisz domenę dostawcy serwera DNS.

[!] WAŻNE musisz wpisać domenę serwera, a nie jego adres IP. Oznacza to, że dla 1.1.1.1 domena będzie brzmiała one.one.one.one, dla 8.8.8.8 brzmi dns.google, natomiast dla innych DNSów trzeba sprawdzić u ich dostawcy.
Niestandardowe DNS Android 8 lub starszy / konfiguracja za pomocą aplikacji:
W przypadku połączenia typu cellular (dane mobilne) dla starszych systemów Android, konieczne będzie zainstalowanie dodatkowej aplikacji. Aplikacja ustali serwer DNS korzystając z funkcjonalności VPN i w ten sposób obchodząc brak bezpośredniej opcji ustalenia adresów DNS.
W celu konfiguracji niestandardowych adresów DNS:
- Pobierz i uruchom aplikację DNS Changer
- Wybierz dostawcę DNS z listy, lub ustal własnego za pomocą opcji „Custom DNS”
DNS 1 to główny adres serwera DNS.
DNS 2 to alternatywny adres serwera DNS. - Kliknij przycisk „Start”, system Andoid poprosi o udzielenie zgody na zmianę w konfiguracji DNS.
Od tego momentu nowe adresy DNS działają dla połączeń mobilnych.
Ustawienie DNS tylko dla połączeń Wi-Fi w Android
W systemie Android istnieje opcja ustawienia DNS tylko dla określonych sieci Wi-Fi. Jest szczególnie przydatna gdy dana sieć blokuje określone zasoby internetu, np. sieć firmowa blokuje konkretne strony. W takim przypadku można ustawić dla danej sieci Wi-Fi szyfrowane adresy DNS (1.1.1.1 lub 8.8.8.8), które umożliwią połączenie z blokowaną przez sieć treścią.
Aby ustawić niestandardowe DNS w Android tylko dla połączeń Wi-Fi:
Ustawienia > Wi-Fi > Kliknij w połączoną sieć Wi-Fi > Ustawienia IP > Statyczny > DNS 1 i DNS 2 > wpisz serwery DNS.
DNS 1 to główny adres DNS.
DNS 2 to alternatywny adres.
[!] Każda nakładka systemowa Androida zmienia rozmieszczenie ustawień, jednak we wszystkich smartfonach z Androidem ustawienia DNS są dostępne w szczegółach połączonej aktualnie sieci WiFi.
iPhone, iPad, iOS: Jak zmienić adres DNS?
Na urządzeniach Apple można ustawić serwer DNS na dwa sposoby: tylko połączenia Wi-Fi lub dla wszystkich połączeń (połączenia Wi-Fi oraz sieci mobilnej). Zalecam ustawienie adresów DNS dla wszystkich połączeń. Jest to pierwszy omawiany sposób.
Aby ustawić własne serwery DNS sieci komórkowej (i Wi-fi) na iOS:
iOS nie posiada bezpośrednich ustawień DNS dla połączeń mobilnych 3G, LTE oraz 5G. W celu zmiany adresów DNS dla danych mobilnych (Cellular) na iOS niezbędne będzie ustawienie DNSów za pośrednictwem serwera VPN. Jeśli posiadamy własny VPN, to możemy ustawienia iOS skonfigurować ręcznie (ustawienia > VPN). Istnieją również aplikacje, które konfigurują za nas ustawienia VPN. Przykładami aplikacji do zarządzania DNS z poziomu VPN są:
- 1.1.1.1 (tylko dla DNS 1.1.1.1 od CloudFlare)
- DNS & IP Changer (Dla dowolnych DNS)
- DNS Changer (Dla dowolnych DNS, od SurfShark)
Z poziomu aplikacji możesz wybrać interesujący Cię adres DNS, a następnie aplikacja poprosi Cię o pozwolenie na dodanie konfiguracji VPN. Wyraź zgodę, a ustawienie zostanie zapisane na potem i będzie się włączało za każdym razem gdy Twój iPhone lub iPad połączy się z siecią komórkową lub Wi-Fi.
[!] Ważne: Jeżeli posiadasz oprogramowanie antywirusowe na iOS, to posiada ono własny VPN oraz serwer DNS, wówczas nie jest możliwe ustawienie innego DNS/VPN bez wyłączenia ochrony antywirusa. W takim przypadku nie zalecam zmieniania serwera VPN, ponieważ na iOS jest to równoznaczne z wyłączeniem ochrony antywirusa. Zazwyczaj jednak antywirusy korzystają z przyjaznych serwerów DNS, więc jakiekolwiek zmiany w tej materii nie są potrzebne.
Aby ustawić ręcznie adres DNS WIFI iPhone’a lub iPad’a w systemie Apple iOS:
Ustawienia > Wi-Fi > ikonka informacji „i” > Konfiguruj DNS > Ręcznie > Wpisz i dodaj serwery DNS za pomocą „+” > Zachowaj
[!] iPhone / iPad zacznie używać pierwszego serwera DNS na liście jako domyślnego. Reszta zostanie uznana za serwery alternatywne.
Macbook macOS: Jak zmienić adres DNS?
Zmiana wygląda inaczej w zależności od wersji systemu, poniżej poradniki jak zmienić ustawienia DNS dla dwóch najnowszych wersji systemu:
Macbook macOS 13 Ventura:
Wejdź do ustawień (logo apple > ustawienia systemowe) > Wi-Fi albo Sieć (jeśli korzystasz z kabla sieciowego) > szczegóły > DNS > dodaj konfigurację dns za pomocą przyciska „+„, następnie zapisz przyciskiem „OK„.
Macbook macOS 12 Monterey:
Aby ustawić DNS w systemie Apple macOS:
Kliknij logo Apple (lewy górny róg) > Preferencje systemowe > Sieć > Po lewej stronie wybierz Wi-fi albo Ethernet (jeżeli korzystasz z kabla sieciowego) > Zaawansowane > zakładka DNS > Serwery DNS > Dodaj serwer przyciskiem „+” > Zapisz przyciskiem OK.

[!] Pierwszy ustawiony adres serwera dostanie uznany jako główny, reszta jako alternatywne.
Jak ustawić niestandardowe DNS w Linux?
Ustawienia mogą się różnić w zależności od wybranej dystrybucji systemu Linux.
Linux w dystrybucji Ubuntu:
Aby zmienić ustawienia serwera DNS w Linux Ubuntu:
- Wejdź do ustawień
- Wybierz ustawienia sieci (Network)
- Obok obecnie używanego połączenia (Wi-Fi lub Ethernet) kliknij ikonę ustawień
- Wybierz zakładkę IPv4 lub IPv6 w zależności od preferencji
- W opcji DNS odznacz pole „automatyczne” (automatic)
- Wpisz adresy niestandardowych serwerów DNS, przedzielając je przecinkami.
- Zapisz zmiany i gotowe
[!] Pamiętaj, że możesz ustawić jeden lub kilka adresów. Wszystkie po pierwszym będą alternatywne.
