Istnieje wiele narzędzi do tworzenia własnej czcionki. Niestety większość z nich jest albo płatnych, albo niedopracowanych. Poznając temat głębiej, znalazłem jedno narzędzie do tworzenia czcionek, które mało to, że jest za darmo. Jest również bardzo dopracowane i nie trzeba niczego instalować. Do zrobienia własnej czcionki jest potrzebna jedynie przeglądarka internetowa. Każdy może w ten łatwy sposób zrobić własną czcionkę za darmo.
Zobacz również: zestawienie najpopularniejszych czcionek na świecie.
Narzędzie do stworzenia własnej czcionki
Ale do rzeczy – narzędzie, o którym mowa nazywa się FontStruct i jest dostępne na tej stronie. Po wejściu na stronę rejestrujemy się (prawy górny róg strony przycisk sign in, dalej „register”) i możemy już zacząć tworzyć własną czcionkę. W celu stworzenia czcionki przechodzimy do zakładki My FontStruct i klikamy Create New FontStruction. Tam uruchomi nam się nam kreator czcionek.

Jak zrobić własną czcionkę?
Przy tworzeniu czcionki będziesz musiał stworzyć czcionkę ze znakami z formatu Basic latin oraz wybranymi z Extended Latin A.
Format oznacza pulę znaków, jaką czcionka obsługuje. Są one zależne od języka, w jakim się posługujesz. Znaki języka angielskiego (i nie tylko) są określane mianem Basic Latin. Natomiast czcionka wykonana tylko w tym formacie nie jest w stanie obsłużyć polskich znaków typu „ó, ą, ę, ś, ć„. W celu stworzenia czcionki, która będzie zawierać polskie znaki oraz trafi jednocześnie do większej grupy odbiorców (zawiera również znaki zagraniczne) – należy wybrać format Extended Latin A. Pamiętaj jednak, że musisz równocześnie stworzyć wszystkie podstawowe znaki z Basic Latin, gdyż one są składnikiem większości języków.
Aby manewrować pomiędzy formatami naciśnij wysuwaną listę w lewym dolnym rogu:

Przy tworzeniu czcionki mamy do wyboru litery alfabetu, jakie trzeba ułożyć z dostępnych w kreatorze figur po lewej stronie. Pula figur jest spora – wystarczy jedynie przewinąć listę po lewej stronie. Po znalezieniu stylu odpowiedniego do swoich potrzeb należy nacisnąć wybraną figurę i można zacząć ją wstawiać w okna kwadracików.

Ważne – zostawiaj jedno pole odstępu z lewej strony, aby litery pisane nie stykały się ze sobą.
Zadbaj również o to, żeby ustandaryzować wielkości poszczególnych liter, aby uniknąć NiEsPóJnOśCi w ich wielkości 🙂
Wielkości moich liter to 4×6 kwadracików dla wielkich wąskich liter, dla szerokich typu „M” to już jest 6×6.
Niebieskie linie kreatora to linie pisania – możesz za nimi tworzyć litery, ale pamiętaj, że litery mogą na siebie nachodzić. Niektóre litery np. „ę” posiadają swoje części poza dolną linią pisania (ogonek od ę).
Zapisywanie postępu pracy..
Tworzenie czcionki to bardzo pracochłonny proces. W razie potrzeby zawsze możesz zapisać postępy prac czerwonym przyciskiem Save. Następnie w dowolnym momencie możesz wrócić do kontynuacji tworzenia w zakładce My FontStruct.
Społeczność twórców czcionek
Ten sam serwis internetowy posiada zakładkę „Gallery” – społeczności twórców czcionek. Użytkownicy publikują tam swoje projekty i dzielą się z innymi. Możesz tam znaleźć naprawdę wiele bardzo interesujących czcionek i zaczerpnąć inspiracji.

Kilka projektów naraz.
Aby trochę poeksperymentować, zawsze możesz otworzyć kilka kart kreatora jednocześnie. Omawiana aplikacja internetowa umożliwia tworzenie kilku czcionek naraz. Każdy projekt zapiszesz pod inną nazwą, dzięki czemu jesteś w stanie je łatwo zidentyfikować.
Własna czcionka jest już gotowa!
Moja czcionka prezentuje się następująco:

Pracując chwile na omawianym narzędziu, odnoszę wrażenie, że jest to jedyne narzędzie tego typu – dopracowane, proste oraz posiadające sporą ilość funkcji a w dodatku w pełni darmowe.
Pobranie / eksport czcionki
Aby zapisać efekty swojej pracy na dysku komputera, musisz zapisać projekt i kliknąć żółty przycisk „download” następnie w zależności od tego, jaki posiadasz system – wybierz TrueType Font (Windows) lub Glyphys file (Mac).
Warto wspomnieć, że w ustawieniach czcionki możesz zadecydować, na jakiej licencji umożliwiasz rozpowszechnianie własnej czcionki.
Ważne: upewnij się, że w całości dokończyłeś wszystkie znaki czcionki – w przeciwnym wypadku taka czcionka spowoduje, że brakujące znaki zostaną uzupełnione domyślnie ustawioną czcionką w systemie (może ona znacząco odbiegać od stworzonej czcionki).
Jak zainstalować własną czcionkę w systemie windows?
Po pobraniu własną czcionkę trzeba jeszcze zainstalować, aby mogła być używana np. w wordzie, gimpie czy innych programach, w których masz możliwość zmieniania czcionki. Będzie wówczas wykorzystywana w praktyce.
Aby zainstalować czcionkę, musisz najpierw zdekompresować pobrany plik „.zip” z czcionką w środku. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy na plik i wybierz pole „wypakuj tutaj”. Kiedy czcionka się rozpakuje, otrzymasz plik o rozszerzeniu .ttf
Możesz teraz kliknąć na plik prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję „zainstaluj”.
Lub też: Wyszukaj „ustawienia czcionek” w polu wyszukiwania systemu windows. Kliknij pierwszą pozycję (tak jak na zrzucie ekranu):

Następnie wyświetli Ci się systemowe narzędzie służące do instalacji/usuwania czcionek. Aby zainstalować czcionkę, nasuń plik czcionki na prostokątne pole z napisem „Przeciągnij i upuść, aby zainstalować”.

Gotowe! Czcionka jest już zainstalowana. Możesz jej używać w programach, które obsługują zmianę czcionek np. Photoshop, word itp.
Życzę powodzenia w robieniu własnych czcionek!
Zobacz również: Zestawienie 10 najpopularniejszych na świecie czcionek.
Produkcja SmartMob.pl