Jaka antena zewnętrzna do routera lub modemu LTE?

Jeżeli Twój router LTE nie może rozwinąć dużych prędkości internetu, możesz znacząco poprawić jego osiągi, jeżeli wystarczająco zwiększysz jego zasięg. Aby to zrobić, możesz pomyśleć nad odpowiednim ułożeniem routera wobec sieci telekomunikacyjnej, lecz gdy to nie przynosi odpowiednich rezultatów, kojące może okazać się dokupienie dodatkowej anteny LTE do routera lub modemu. Niezależnie z urządzenia, jakiego producenta korzystasz, czy z Huawei, Alcatel, TP-Link, Xiaomi lub innych, ten poradnik pomoże Ci dobrać odpowiednią antenę, która poprawi osiągi Twojego routera lub modemu LTE.

Co musisz wiedzieć o antenach zewnętrznych LTE – w skrócie:

Co daje antena zewnętrzna podłączona do routera LTE?

Właściwie w Polsce nie ma miejsca, w którym dobrze ustawiona nie poprawiłaby zasięgu routera LTE do odpowiednich osiągów. Skorzystanie z dobrej, zewnętrznej anteny praktycznie zawsze pomoże przyśpieszyć internet oraz zmniejszyć opóźnienia internetu (ping), co jest bardzo ważne, jeśli chcemy szybki internet. Najważniejsze jest tutaj jednak zakupienie odpowiedniej anteny oraz jej odpowiednie ułożenie. Więc całą operację należy przeprowadzić z głową. Ten poradnik rozwieje Twoje wszelkie wątpliwości, jaką antenę LTE powinno się wybrać do routera.

Jaka antena do routera lub modemu LTE?

Routery lub modemy LTE posiadają często opcje podłączenia dodatkowej anteny, jednak ich złącza mogą się różnić. Routery w zależności od wielkości urządzenia i marki posiadają inne wyjścia antenowe, dlatego możemy się spotkać z innymi złączami anteny w routerze Huawei, a innym w routerze Alcatel lub TP-Link, itp. Przed zakupem anteny koniecznie sprawdź, jakie router LTE lub modem ma złącze i upewnij się, że antena ma takie samo.

Zorientuj się również jakiej anteny potrzebujesz, istnieje kilka rodzajów anten:

  • Antena kierowana przyczepiana do elewacji budynku – największy zysk zasięgowy, odbiera sygnał z jednej strony.
  • Antena dookólna – odbiera sygnał dookoła, średni zysk (lecz w wielu przypadkach wystarczająca.)
  • Antena przyczepiana przy routerze – najmniejszy zysk
Antena Kierowana dBI Router Modem LTE jaką kupić
Antena kierowana (może być również płaska i mieć kształt prostokąta)
Antena Dookólna Magdnetyczna Modem LTE Router jaką kupić
Przykładowy wygląd anteny dookólnej / magnetycznej.
Antena Router Modem LTE
Anteny LTE montowane w routerze.

Rodzaje złącz anten LTE

Istnieje kilka standardów złącz stosowanych w urządzeniach łączących się z siecią. Najpopularniejszymi są SMA dla routerów (nie wszystkie) oraz TS-9 do modemów (nie wszystkie). Natknąć się możemy również na złącza CRC-9 oraz TS-5, czy IP-9.

SMA – najpopularniejsze wśród routerów, jest również największym stosowanym.

TS-9 – najpopularniejsze wśród mniejszych modemów

CRC-9 – Mniej popularne, lecz wciąż spotykane.

Jakie złącze anteny do routera / modemu LTE?

Sprawdź za pomocą poniższego wizualnego zestawienia popularnych złączy:

Złącze CRC9 TS-9 SMA wygląd żeński męski antena
Wygląd najpopularniejszych złącz (CRC9, TS-9 oraz SMA) w wersjach męskich (złącza anteny) i żeńskich (urządzenia LTE).

Kabel antenowy – co należy wiedzieć, jaka długość?

Jeżeli antena posiada tylko jeden kabel antenowy, to znak, że należy zaopatrzyć się w dwie takie same anteny zamiast jednej. Router lub modem LTE wymaga korzystania z dwóch anten do poprawnego odbioru sieci – nie bez powodu posiada dwa złącza MAIN oraz DIV. W przypadku podpięcia tylko jednej anteny, router LTE będzie próbował wspomagać się wbudowaną anteną jako drugą. To może pogorszyć prędkość jego internetu i zwiększyć opóźnienia. Bywa jednak, że antena posiada dwa kable antenowe – to znak, że wystarczy zakupić tylko jedną, ponieważ posiada ona dwie wbudowane anteny.

Długość kabla powinna być jak najkrótsza, dodatkowe metry kabla tylko wprowadzają zakłócenia, tym samym niepotrzebnie często osłabiając jakość połączenia. W przypadku anten zewnętrznych stosuje się do 3 metrów długości. Każdy metr ponad wpływa niekorzystnie na połączenie. Warto to sprawdzić przed zakupem. Więcej w tym przypadku nie znaczy lepiej.

Pamiętajmy również, by nie łączyć kilku kabli – ten zabieg może znacząco pogorszyć jakość sygnału. W takim przypadku lepiej jest się zaopatrzyć w jeden dłuższy kabel. Zwróć uwagę również na samą jakość kabla antenowego. Chińskie zamienniki mogą szkodzić sile sygnału.

Jakie DBI anteny wybrać?

Czym większą korzyść dBi zapewnia antena, tym mocniej wzmacniamy nasz sygnał. Oto jakie wzmocnienie dBi anteny LTE należy wybrać:

  • 11 dBi w przypadku terenów miejskich.
  • 14 dBi i więcej w przypadku terenów poza miejskich.

[!] Uwaga! Niektóre anteny posiadają nierealną korzyść dBi w swojej specyfikacji. Nie należy ufać opisowi.
W przypadku małych anten dookólnych (do 40 cm) 11 dBi jest realne. W przypadku większych (nawet 90 cm długości) wartość wzrośnie już do 14 dBi. A w przypadku anten kierunkowych montowanych na elewacji – nawet 20+ dBi.

Jak podłączyć anteny LTE do routera?

Jedną antenę GSM LTE podłączamy do złącza w routerze oznaczonym napisem Main, a drugą – wspomagającą – do złącza oznaczonego DIV. W przypadku podłączenia tylko jednej anteny router lub modem będzie zmuszony korzystać jednocześnie z wewnętrznej anteny jako wspomagającej (w każdym przypadku musi korzystać z 2 anten), to może pogorszyć osiągi (w porównaniu do 2 anten zewnętrznych).

Router LTE Main DIV jaka antena
Złącza antenowe w routerze oznaczone napisem MAIN oraz DIV

Gdzie ustawić anteny?

Anteny powinno się ustawić najlepiej za oknem w miejscu, gdzie jest odbierany najlepszy sygnał. W tym celu najlepiej jest wykonać własne testy — sprawdzając różne potencjalne miejsca przeprowadzamy speedtest internetu, tam gdzie będzie najszybszy transfer – montujemy, lub stawiamy antenę. Speedtest możemy wykonywać na telefonie, lub przestawiając anteny routera z miejsca na miejsce (najlepiej).

W przypadku anten kierowanych warto jest posłużyć się mapami nadajników GSM, które podpowiedzą, w którym kierunku powinniśmy je ustawić. Niemniej jednak wskazane jest tymczasowe podłączenie niezamontowanej jeszcze anteny do routera i zweryfikowanie najlepszego kąta pochylenia/kierunku.

Jakich anten LTE nie kupować?

Najlepsze kierowane anteny LTE, to koszt powyżej 200zł, więc spodziewajmy się dobrej anteny kierowanej kosztującej poniżej 50 zł (takich ofert jest pełno na allegro). Stosunkowo dobrze sprawujące się anteny dookólne to koszt 30-40zł za sztukę lub 60zł w przypadku większych anten (90cm).

Nie należy kupować anten, które posiadają absurdalnie wielkie wartości zysku dBi (np. 40 dBi przy bardzo małej antenie 30cm, co jest nierealne), są zazwyczaj oszustwem, albo nawet działają gorzej od wewnętrznych anten urządzenia LTE. Więcej o tym w sekcji o dBi.

Jakiej anteny LTE nie kupować do routera lub modemu? dBI
Przykład opisu anteny, której zakup stanowczo odradzam: Zysk dBi na poziomie 42 dBi jest nierealny przy takiej antenie i za taką cenę (ok. 50zł).

Decydując się na zakup anteny LTE najlepiej przyjrzeć się opiniom użytkowników samych anten. One powiedzą o nich najwięcej.

Konfiguracja routera przy korzystaniu z anten zewnętrznych

Wiele routerów LTE z możliwością podpięcia zewnętrznej anteny (Huawei, Xiaomi, TP-Link, Alcatel itp.) posiada również ustawienia, które powinniśmy sprawdzić zaraz po podpięciu routera do anten zewnętrznych (nie wszystkie). Aby sprawdzić te ustawienia, należy połączyć się z routerem i wpisać w wyszukiwarkę adres IP routera. Następnie należy się zalogować (login i hasło powinny być widoczne na naklejce routera/modemu lub brzmieć admin – admin itp.), aby można było poszukać ustawień anten routera.

Zazwyczaj routery i modemy posiadają komplet ustawień dotyczących anten, poniżej przestawiam wszystkie opcje:

  • Automatyczny – router sam spróbuje określić czy korzystać z anten zewnętrznych, czy wewnętrznych (albo obu jednocześnie). Ta opcja może nie typować odpowiednio źródła sygnału.
  • Zewnętrzne – router korzysta tylko z anten zewnętrznych, opcja zalecana gdy podpięliśmy dwa zewnętrzne kable i anteny do portów MAIN oraz DIV.
  • Wewnętrzna / lokalna – router korzysta tylko z wbudowanych w nim anten wewnętrznych. W przypadku gdy podpięliśmy zewnętrzne anteny należy zmienić tę opcję na „zewnętrzne”.
  • Obie – Wybieramy tę opcję tylko w przypadku gdy podłączyliśmy tylko jedną antenę zewnętrzną jednym kablem antenowym. Sprawia, że antena zewnętrzna współpracuje jednocześnie z anteną wbudowaną w routerze lub modemie LTE.

Jeżeli router LTE lub modem nie posiada opcji ustawienia anten wcale, posiada on włączony wariant automatyczny. Jeżeli do routera została podpięta tylko jedna antena (z jednym kablem antenowym w ramach podłączenia), wtedy powinno się wybrać opcję „oba źródła”. Natomiast gdy podpięliśmy anteny do obu portów, powinno się zmienić preferencje urządzenia na zewnętrzne anteny. W każdym wypadku urządzenie powinno korzystać z dwóch anten. Dwie Anteny mogą być wbudowane w jedną – wtedy wychodzą z niej dwa kable antenowe zamiast jednego (opcja antena zewnętrzna).

Produkcja SmartMob.pl

-Tomasz