Matryca monitora – czym się dana charakteryzuje i co oznacza dla użytkownika? Oznaczenia nowoczesnych matryc nie są jednoznaczne. Nie mówią jasno do czego monitory z daną matrycą są dobre a do czego nie. Ten poradnik podpowie Ci jak dobrać monitor z odpowiednią matrycą do własnych potrzeb. Warto zaznaczyć że nie ma po prostu dobrej matrycy – każda jest dobra do innych celów. Wszystko zależy od tego do czego mamy używać monitora, czy ma on służyć do gry, pracy czy oglądania filmów.
Specyfikacja monitora
Dobierając monitor koniecznie zwróć uwagę na:
- Rodzaj matrycy – technologia wykonania wyświetlacza monitora. Każda charakteryzuje się czym innym, ma swoje wady i zalety które wymienię w dalszej części poradnika.
- Rozdzielczość – parametr określający liczbę wyświetlanych pixeli. Pierwsza wartość wyraża ilość pixeli na szerokość ekranu, druga – w wysokości. Występują różne rozdzielczości, najczęściej stosowane w monitorach to: HD – 1280×720, FullHD – 1920×1080 (aktualnie standard), 2K – 2048×1080, WQHD 3440×1440, 4K – 4096×2160.
- Częstotliwość odświeżania – wyrażana w Hercach (Hz) ilość odświeżeń obrazu na każdą sekundę wyświetlania. Czym większa jest ilość odświeżeń tym obraz staje się płynniejszy. Dzisiaj standardem jest odświeżanie na poziomie co najmniej 60Hz.
- Czas reakcji – wyrażany w milisekundach (ms) czas po jakim poszczególne pixele są wstanie zmienić swoje kolory. W monitorach z wyższym czasem reakcji przy wyświetlaniu dynamicznych obrazów może wystąpić smużenie czyli coś na kształt smug w miejscach gdzie pixele nie zdążyły jeszcze zmienić barwy na docelową. Dokładny czas reakcji jest różny dla poszczególnych kolorów a producenci podają wartości najmniejsze jakie monitor może osiągać – to nie oznacza że za każdym razem ma taki czas.
- Rodzaje złącz – przez jakie można przesyłać obraz do monitora.
Matryca NT
Najpopularniejszy rodzaj matrycy ze względu na stosunkowo małe koszta produkcji. Monitory z ową matrycą są bardzo korzystne cenowo. Matryca w technologii NT charakteryzuje się szybkim czasem reakcji. W oparciu o tę technologię łatwo jest również wyprodukować monitor o wyższej częstotliwości odświeżania przy zachowaniu stosunkowo niskiej ceny.
Do wad matrycy należy zaliczyć: słabe odwzorowanie kolorów, małe kąty widzenia (przy patrzeniu z boku na monitor obraz jest bardzo słabo widoczny). Czerń nie jest idealnie czarna – jest to bardziej ciemny granat. Czasami przy tych matrycach występuje Backlight bleeding czyli wyraźnie jaśniejszy obraz przy krawędziach monitora widziany na ciemnych obrazach.
Podsumowując: ta matryca charakteryzuje się gorszą jakością obrazu często rekompensując to szybkim czasem reakcji oraz większą częstotliwością odświeżania (zależy od modelu) przy bardzo korzystnej cenie.
Dla kogo jest matryca NT?
Matryca jest idealna dla graczy którzy potrzebują monitora do dynamicznej rozgrywki. Nada się również do pracy biurowej (przeglądanie internetu, pisanie itp.).
Ta matryca nie nadaje się dla grafików ze względu na bardzo słabe odwzorowanie barw – wiele z nich się ze sobą zlewa i nie widać różnicy. Ponadto za sprawą słabych kątów widzenia na to jaki kolor ujrzymy przekłada się również punkt patrzenia na monitor. W zależności od tego skąd popatrzymy na monitora – tam pokaże różniące się barwy.
Matryca IPS
Matryce wykonane w technologii IPS charakteryzują się ogromną paletą obsługiwanych barw a co za tym idzie bardzo dobrze odwzorowanym obrazem najwyższej jakości. Monitory oparte o tę technologię mają znakomite kąty widzenia.
Do wad matryc IPS można zaliczyć na ogół wolniejszy czas reakcji niż monitory NT (od roku zdarzają się wyjątki od tej reguły). Technologia IPS charakteryzuje się wyższymi kosztami produkcji co idzie w parze z wyższą ceną. Na minus jest również czerń która nie jest idealnie czarna (podobnie jak w NT). Dla matryc IPS charakterystyczne jest również zjawisko IPS GLOW – nierównomierna przenikanie podświetlenia (poświata) przy patrzeniu na ekran pod kątem, zjawisko zależy od wybranego monitora – w niektórych może doskwierać bardziej, w niektórych mniej lub w ogóle. Znacznie częściej na matrycach IPS występuje Backlight bleeding.
Podsumowując: matryce IPS charakteryzują się bardzo ładnym obrazem kosztem wyższej ceny i często wolniejszym czasem reakcji (nie wszystkie ale większość) oraz przejaśnioną czernią.
Dla kogo jest matryca IPS?
Matryce IPS są idealne dla grafików oraz fotografów (w zasadzie są dla nich niezbędne) oraz dla ludzi którzy lubią delektować się bardzo ładnym obrazem przy oglądaniu multimediów.
W zdecydowanej większości nie są dobre do gier gdyż w grach niezbędny jest szybki czas reakcji poszczególnych pixeli – smugi przy dynamicznym obrazie mogą być dostrzegalne. Wciąż jednak do gier nadadzą się bardziej niż matryca którą zaraz omówię.
Matryca VA
Mówi się że matryce VA są czymś pomiędzy NT oraz IPS ale warto podkreślić że ma ona swoje własne charakterystyczne cechy. Monitory o tej matrycy charakteryzuje żywy obraz wysokiej jakości. Wyświetlana czerń jest idealną czernią(nieporównywalna różnica w porównaniu do matryc NT i IPS). Monitory VA posiadają również ogromne kąty widzenia. Proces technologiczny sprawia że jest ona stosunkowo tania w wyprodukowaniu. Ponadto pojawia się coraz więcej monitorów o matrycy VA z szybkim odświeżaniem (nie mylić z czasem reakcji) oraz niską ceną.
Z wad matryc VA należy wymienić: najwolniejszy czas reakcji (większy od nawet IPS, ale zdarzają się jednak wyjątki). Czas reakcji jest szczególnie dostrzegalny i długi na czarnych dynamicznych obiektach.
Podsumowując: Zaletą matrycy VA jest jakość obrazu, idealna czerń oraz stosunkowo niska cena. Minusem jest bardzo wolny czas reakcji. Stanowi ona bardzo dobrą alternatywę dla drogich matryc IPS a jej zakres ciemnych barw stanowi ogromną zaletę.
Dla kogo jest matryca VA?
Wydaje się być najbardziej idealna dla początkujących grafików ze względu na żywe kolory, idealną czerń oraz ogromne kąty widzenia przy zachowaniu sensownej ceny. Nada się również dla fotografów oraz lubiących oglądać filmy oraz przeglądać multimedia. Wyświetlanie ciemnych scen na matrycy VA ukaże rzeczy których nie widać na innych matrycach za sprawą szerokiego zakresu czerni jaką jest wstanie wyświetlić.
Nie nadaje się ona dla graczy ze względu na ogromne smużenie. Nadaje się jedynie do wolnych lub statycznych tytułów w których liczy się jakość wyświetlanego obrazu a nie dynamika.
Input lag – co to jest?
Bywa często mylony z czasem reakcji jednakże nim nie jest. Input lag to czas jaki potrzebuje polecenie użytkownika do ukazania pierwszej reakcji na ekranie monitora. Po drodze znajduje się oczywiście zarówno myszka, komputer jak i sam monitor. Czas reakcji natomiast dotyczy czasu jaki potrzebują poszczególne pixele aby odmienić swoją barwę.
Produkcja SmartMob.pl