Komputer nie wykrywa nowego dysku – scenariusz szalenie popularny. Wiele osób zastanawia się dlaczego – dysk przecież został poprawnie podpięty, ponadto jest nowy, co sprawia, że dysk teoretycznie powinien być sprawny. W czym więc leży źródło problemu? Jak sprawić aby system zaczął dostrzegać niewidzialny dysk?
Poradnik dotyczy wszystkich nośników pamięci, nie zależnie od technologii w jakiej zostały wykonane np. HDD, SSD, M.2.
Dlaczego komputer nie wykrywa nowego dysku?
Każdy nowy dysk podłączony do komputera nie jest domyślnie pokazywany przez system. Dzieje się tak, ponieważ aby dyski mogły pracować, niezbędne jest ustalenie formatu dysku, reguł jego pracy oraz podziału przestrzeni na partycje. Aby stał się wykrywalny konieczna jest więc jego inicjacja w dedykowanym do tego narzędziu w systemie windows.
Partycja – wydzielony obszar dysku z którego może korzystać system i który działa w określonym systemie przechowywania plików. Każdy dysk może posiadać wiele partycji o różnej wielkości – może również posiadać jedną wielką partycję. Jeżeli dysk zawiera wiele partycji wówczas wyświetlają się one jako różne dyski w eksploratorze plików. Partycje mogą nie zostać przydzielone – wówczas mówimy o pustym dysku, nie zdolnym do pracy. Stworzone partycje mogą być ukryte (system pozostawia je tylko dla siebie) oraz wykrywalne (użytkownik ma do nich wgląd).
Mówienie o dysku, że jest niewykrywalny, jest lekkim nadużyciem, ponieważ system widzi nowy dysk – ale pozostawia tę informację tylko dla siebie i czeka aż użytkownik sam zainicjuje chęć korzystania z nowego dysku wedle własnych konfiguracji.
Jak zainicjować nowy dysk ?
Aby zainicjować nowy dysk należy uruchomić narzędzie nazwane „zarządzanie dyskami”. Uruchomisz je, klikając prawym przyciskiem myszy na ikonę Windowsa w lewym dolnym rogu – spośród listy opcji wybierz „zarządzanie dyskami”.
Następnie, sama z siebie wyświetli Ci się opcja inicjacji nowego dysku. Wybierz MBR tylko w przypadku dysków o mniejszej pojemności. Wybierz GPT w przypadku dysków o pojemności mniejszej i większej. Wybór formatu nie ma wpływu na wydajność, a na sposób rozdysponowania przestrzeni.
- MBR – maksymalnie 4 duże partycje po 2 TB każda (łącznie dysk może liczyć do 8 TB). Zapewnia kompatybilność ze starszymi wersjami systemu Windows.
- GPT – do aż 9,4 Zetabajtów danych. Możesz wybrać ten format również w przypadku małych dysków.
W przypadku wybrania MBR przy dysku większym niż 2 TB pamiętaj, że przymusowo będziesz musiał podzielić go na partycje do 2 TB każda, nie można przydzielić całej jego przestrzeni jako jedną wielką partycję. Każda partycja wyświetlana jest jako oddzielny dysk w narzędziach do wyświetlania plików np. eksplorator windows.
Teraz na dolnej liście ujrzysz wszystkie podłączone do komputera dyski, również te ukryte (które są nie przydzielone).
Spośród dysków odszukaj ten, którego przestrzeń jest zaznaczona czarnym kolorem – oznacza to, że nie została podzielona na partycje a więc dysk nie jest w użyciu.

Kliknij prawym przyciskiem na przestrzeń nieprzydzielonego dysku dysku. Spośród opcji wybierz „Nowy wolumin prosty”.
Po wybraniu stylu partycji, ukaże okno konfiguratora.
Przyszła pora wyboru obszaru jaki zostanie przydzielony nowej partycji. Przepisz maksymalną pojemność jeśli chcesz aby nowy dysk wyświetlał się jako jeden dysk (posiadał tylko jedną partycję).
Teraz przyszła pora na wybór literki reprezentującej nowy dysk. Wybierz jedną, która najbardziej Ci odpowiada. Obowiązuje pełna dowolność.
W kolejnym oknie możesz ustalić nazwę dysku. Jeśli chcesz, aby dysk wyświetlał się domyślnie jako „Dysk lokalny”, zostaw to pole puste.
Kliknij dalej a zobaczysz ekran podsumowania, następnie kliknij zakończ a dysk będzie miał utworzoną partycję.
Po zainicjowaniu nowego dysku, jego powierzchnia będzie się wyświetlać na granatowo – oznacza to, że jego przestrzeń została poprawnie przydzielona i można już z niego korzystać.
Nowo przydzielony dysk zacznie się wyświetlać się w Eksploratorze plików i od tej pory będzie tu już dostępny cały czas.
Sprawdź również: Jak zmienić ikonkę dysku?
Najszybszy adapter na dysk M.2
Produkcja SmartMob.pl