Smartfon zapętlił / zawiesił się przy uruchamianiu – naprawa Bootloop

Czasami systemy Android z nakładkami napotykają niespodziewane błędy przy uruchamianiu, kompletnie uniemożliwiające włączenie smartfona. Uruchamiane urządzenie pokazuje na ekranie logo producenta, Androida czy też operatora. Następnie urządzenie niespodziewanie pokazuje czarny ekran i zaczyna się włączać od początku, lub bez przerwy wyświetlanym logo producenta smartfona. Jest to zjawisko Bootloop, czyli zapętlonego rozruchu. Często zawieszonemu uruchamianiu towarzyszy charakterystyczna wibracja informująca, że smartfon się uruchamia po raz kolejny. Cały proces nigdy też nie kończy się uruchomieniem urządzenia. Smartfon może usiłować się uruchomić aż do wyczerpania baterii. Jeżeli twój smartfon napotkał opisany problem zapętlonego uruchamiania, ten poradnik jest dla ciebie.

Istnieje kilka sposobów walki z problemem zawieszonego uruchamiania. Mniej lub bardziej skuteczne – wszystko zależy od konkretnego powodu problemu. Może się bowiem zdarzyć, że problem jest jednorazowy i szybki do usunięcia. Może się nawet zdarzyć, że problem jest nieodwracalny i konieczne będzie przeinstalowanie systemu – ale to raczej się nie zdarzy, jeżeli nie zmieniałeś oprogramowania smartfona.

Lata temu, gdy smartfony posiadały wyjmowane baterie, problem zapętlonego uruchamiania mógł wystąpić nawet po wyjęciu baterii z urządzenia i ponownym włożeniu.

Zapętlony smartfon przy uruchamianiu – sposoby na naprawę Bootloop:

  • Uruchomienie trybu odzyskiwania, czyli recovery mode. Skorzystanie z opcji dostępnych w specjalnym oknie.
    • Umożliwienie ponownego uruchomienia systemu Android.
    • Ewentualne przywrócenie ustawień fabrycznych (wiąże się z wykasowaniem wszystkich plików i aplikacji na smartfonie!).
  • Skorzystanie z fizycznego przycisku resetu – jeżeli smartfon taki posiada.
    • Odszukanie ukrytego przycisku, naciskanego za pomocą pęsety.
  • Przeinstalowanie systemu operacyjnego Android (Ostateczność).

Przed rozpoczęciem naprawy wyjmij z telefonu kartę SD. Być może to ona jest sprawcą zawieszonego uruchamiania. Następnie postępuj według sposobów w dalszej części poradnika.

Naprawa bootloop zapętlone uruchamianie tryb odzyskiwania
Wygląd trybu odzyskiwania w smartfonie Samsunga.

Co to jest tryb odzyskiwania / recovery mode? -Sposób na Bootloop

Twórcy Androida przewidzieli możliwe problemy urządzeniem, więc zaimplementowali w nim specjalny, ukryty tryb odzyskiwania. Tryb ten można uruchomić bez uruchamiania całego systemu urządzenia. Posiada on więcej lub mniej opcji – w zależności od nakładki systemowej producenta. Jednak zawsze będzie posiadał najistotniejsze z naszego punktu widzenia opcje do naprawy urządzenia.

W wielu przypadkach ten tryb okaże się niezastąpiony w naprawie problemu Bootloop.

Kiedy można uruchomić tryb:

Spróbuj uruchomić go w trakcie kiedy smartfon próbuje się włączyć (Bootloop może to uniemożliwić).

lub

Możesz próbować w krótkim momencie kiedy wyłącza on swój ekran (jest cały na czarno) uruchamiać tryb odzyskiwania sposobem

lub

Zaczekać aż w smartfonie się rozładuje bateria. Wtedy przed podłączeniem ładowarki możesz uruchomić na spokojnie tryb odzyskiwania (smarfony zawsze zachowują rezerwy energii) – gdy się on włączy, wtedy dopiero podłącz ładowarkę. Kolejność jest bardzo ważna, bowiem wcześniejsze podłączenie ładowarki może zaowocować kolejnym krótkim zapętleniem się smartfona.

Uruchamianie trybu odzyskiwania – naprawa Bootloop

Sposób na uruchomienie trybu odzyskiwania różni się w zależności od producenta, a nawet konkretnego modelu smartfona.

Aby uruchomić tryb odzyskiwania, musisz dowiedzieć się jak to zrobić. Możesz wpisać w Google lub Youtube „Recovery mode + Twój Model Smarfona

Przykładowe sposoby:

  • Xiaomi: Przycisk zasilania + przycisk pogłaśniania wciśnięte i trzymane jednocześnie. Sposób włączania zależy od konkretnego modelu.
  • Samsung: Przycisk zasilania + przycisk pogłaśniania + przycisk home (jeżeli go posiada) wciskane jednocześnie, poczekaj, aż uruchomi się tryb odzyskiwania. Uruchamianie trybu zależy od modelu smartfona.

Tryb odzyskiwania – wybranie odpowiedniej opcji.

Jeżeli zdołasz uruchomić tryb odzyskiwania w swoim smartfonie:

  • Wybierz opcję z listy nazwaną „Reboot system now” lub coś w podobie. Powinno to poskutkować poprawnym uruchomieniem się systemu smartfona.
  • Jeżeli pierwsza opcja nie przeniosła skutku, spróbuj wybrać na liście „Power off„, czyli wyłącznik. Następnie po wyłączeniu, spróbuj uruchomić przyciskiem smartfon na nowo.

Jeżeli ani opcja Reboot, ani Power off i ponowne uruchomienie nie zaskutkowały poprawnym uruchomieniem – pozostaje jeszcze jedna opcja, ale uwaga: wybranie tej opcji poskutkuje wykasowaniem wszystkiego, co na smartfonie się znajdowało. Jest ona bardzo skuteczna w beznadziejnych przypadkach. W tym celu wybierz w trybie odzyskiwania – „Wipe data/factory reset„. Jednak musisz przy tym liczyć się z konsekwencjami utraty danych. Wybranie tej opcji przywróci stan fabryczny smartfona i naprawi problem bootloop.

Ten film, na przykładzie Galaxy S7 pokazuje jak naprawić zawieszone włączanie (czyli boot loop) poprzez wykasowanie wszelkich danych:

Skorzystanie z fizycznego przycisku reset w smartfonie.

Niektóre smartfony – np. Sony, posiadają pod zaślepkami od tacki karty SIM i SD mały, fizyczny przycisk resetu, który można kliknąć jedynie za pomocą cienkiej pęsety. Jeżeli twój smartfon wpadł w pułapkę bootloop, czyli zapętlonego uruchamiania, spróbuj odnaleźć owy przycisk i go kliknąć.

Przeinstalowanie systemu Android – sposób na naprawę bootloop

Uwaga! Ta opcja jest tylko dla tych, którzy nie posiadają już na smartfon gwarancji. Przeinstalowanie systemu/aktualizacja na własną rękę wiąże się z utratą gwarancji w większości smartfonów. Jeżeli twój smartfon wciąż posiada gwarancję, bardziej sensowną opcją wydaje się być odesłanie go do producenta.

Jeżeli smartfon pomimo zastosowania wcześniejszych sposobów dalej się nie uruchomił, możesz spróbować przeinstalować system Android (takim samym sposobem, jak odbywa się aktualizacja systemu robiona na własną rękę). Być może system jest tak uszkodzony, że uruchomienie go, bez przeinstalowania będzie niemożliwym – bootloop wciąż będzie się pojawiał przy próbie uruchomienia.