Usługi Google Play wciąż przestaje działać – jak naprawić błąd Android?

Tysiące urządzeń z systemem Android nawiedza bardzo uporczywy błąd, który niemal uniemożliwia korzystanie ze smartfonów i tabletów. Błąd jest o tyle uporczywy, że wyłącza inne aplikacje z użytku i sprawia, że sterowanie jest bardzo utrudnione – za sprawą komunikatów, wyskakujących co kilka sekund z komunikatem „Usługi Google Play wciąż przestaje działać”. Naprawa błędu nie musi być łatwa, lecz jest wykonalna – jeżeli wie się, co robić.

Usługi Google Play wciąż przestaje działać
Komunikat o błędzie „Usługi Google Play wciąż przestaje działać”.

Przyczyny błędu „Usługi Google Play wciąż przestaje działać”

Błąd „Usługi Google Play wciąż przestaje działać” nie wynika z winy aplikacji Google Play – jak mogłoby się wydawać. Zważywszy na to, że uruchomienie Google Play jest niemożliwe, można tym bardziej mylnie przypuszczać, że błąd jest z samym sklepem Play. Okazuje się jednak, że błąd wynika z winy innej aplikacji systemowej, nazwanej „Usługi Google Play”.

Jest to aplikacja o tyle nietypowa, że podobnie jak Android System Webview – gdy ona nie funkcjonuje poprawnie, to inne aplikacje również.

Istnieją dwie możliwe przyczyny wystąpienia błędu aplikacji Usługi Google Play:

  • Niepoprawne działanie systemowej aplikacji Usługi Google Play – przez występujące błędy.
  • Niepoprawne działanie systemowej aplikacji Android System Webview – za sprawą pobrania przez urządzenie wadliwej aktualizacji z błędami.

Do czego służy aplikacja systemowa Usługi Google Play?

Jest to aplikacja, która zapewnia integrację środowiska, czyli współpracę aplikacji od Google z kontami Google. Sprawia że gdy raz zalogujemy się w dowolnej aplikacji na konto Google, to będziemy już zalogowani we wszystkich innych aplikacjach na urządzeniu.

Jej działanie nie polega tylko na ułatwieniu logowania. Zajmuje się ona również synchronizacją danych na urządzeniu z konta, takich jak maile, kalendarze, kontakty itp. Dlatego też, bez jej poprawnego działania nie będziemy w stanie odczytać swojej skrzynki mailowej Gmail na smartfonie, czy wejść w inne aplikacje od Google, które bazują na Usługach Google. Aplikacja uzupełnia resztę aplikacji – jej poprawne działanie jest wręcz niezbędne.

Co powoduje niepoprawne działanie Usług Google Play?

Nieprawidłowe działanie Usług Google może powodować wadliwa aktualizacja samej aplikacji wypuszczona przez Google. Może być również spowodowany przez nieprawidłowe działanie aplikacji pobocznej Android System Webview – z której sama aplikacja korzysta.

Naprawa błędu „Usługi Google Play wciąż przestaje działać” – sposoby

  1. Odinstalowanie aktualizacji aplikacji Usługi Google Play (Mała skuteczność)
  2. Zainstalowanie na nowo aplikacji Usługi Google Play (Bardzo duża skuteczność)
  3. Przywrócenie ustawień fabrycznych urządzenia (Pewna skuteczność)

Jeżeli przedstawione sposoby wciąż nie naprawią błędu „Usługi Google Play wciąż przestaje działać” , to wynika on z błędu systemowej aplikacji Android System Webview. Sposoby naprawy aplikacji Android System Webview.

Sposób 1 – Odinstalowanie aktualizacji aplikacji Usługi Google Play

Aby odinstalować aktualizacje aplikacji Usługi Google Play, wejdź do ustawień Androida.

(!) Uwaga ustawienia mogą wyglądać inaczej w zależności od nakładki systemowej urządzenia. Może zdarzyć się również, że nakładka systemowa producenta urządzenia uniemożliwia odinstalowanie aktualizacji (przycisk będzie niedostępny).

  1. Wybierz zakładkę „Aplikacje”
  2. Włącz wyświetlanie systemowych aplikacji (trzy kropki w prawym górnym rogu > wyświetl aplikacje systemowe).
  3. Wyszukaj aplikację „Usługi Google Play” – możesz do tego celu użyć pola wyszukiwania u góry.
  4. Otwórz aplikację.

Wybierz opcje dodatkowe ukryte w prawym górnym rogu pod trzema kropkami, następnie „odinstaluj aktualizacje”.

Potwierdź i odinstaluj aktualizacje.

Sposób 2 – Reinstalacja Usług Google Play

Bardzo skutecznym sposobem na naprawę błędu „Usługi Google Play wciąż przestaje działać” jest zainstalowanie na nowo aplikacji. Sposób ten nie generuje efektów ubocznych, jak np. Przywrócenie ustawień fabrycznych urządzenia.

(!) Pamiętaj, aby sprawdzić źródło, z którego pobierasz instalator. Nieodpowiednie źródła mogą oferować pliki z wirusami.

Aby przeinstalować Usługi Google Play, należy pobrać z internetu plik instalacyjny aplikacji o rozszerzeniu .apk oraz włączyć opcję instalacji aplikacji z zewnętrznych źródeł – aby móc ją zainstalować. Plik znajdziesz w internecie pod frazą „Usługi Google Play Apk”.

  1. Pobierz plik instalacyjny .apk na urządzenie. Znajdziesz go w pobranych plikach (w aplikacji do przeglądania plików).
  2. Uruchom plik z poziomu menedżera plików. Jeżeli przy uruchamianiu wyświetli się komunikat o konieczności włączenia instalacji z zewnętrznych źródeł, to zaakceptuj zmiany.
  3. Poczekaj, aż aplikacja się zainstaluje.
  4. Gotowe, Usługi Google Play są teraz przeinstalowane.

Po zainstalowaniu aplikacji z zewnętrznego źródła błąd powinien przestać występować, a sama aplikacja powinna po pewnym czasie się zaktualizować do najnowszej wersji.

Sposób 3 – Przywrócenie ustawień fabrycznych

Kolejnym skutecznym sposobem na naprawę błędu „Usługi Google Play wciąż przestają działać” jest przywrócenie ustawień fabrycznych urządzenia. Nie jest to jednak idealny sposób, gdyż kasuje wszystko, co znajdowało się na smartfonie, łącznie z plikami (jeżeli nie mamy tego do wyboru), aplikacjami i ustawieniami systemu. Przywrócenie wszystkiego może zająć bardzo dużo czasu – gra może nie być warta świeczki.

Sposób ten jest skuteczny, bo przywraca fabryczną wersję Usług Play – pozbawioną błędów.

Aby przywrócić fabryczne ustawienia urządzenia:

(!) W zależności od nakładek producentów ta funkcja jest dostępna w różnych miejscach ustawień.

Wejdź w Ustawienia > Resetowanie > Ustawienia fabryczne > Resetuj.

Ta opcja kryje się pod nazwą „Ustawienia fabryczne” lub „Resetowanie” w praktycznie każdym urządzeniu. W celu jej znalezienia możesz skorzystać z wyszukiwarki ustawień.

Sprawdź również:

Jak naprawić problem ze sklepem Google Play, który nie pobiera aktualizacji?