Sony Xperia 1 II – Recenzja smartfona (nie tylko) do pracy

Niedawno przyjechał do mnie tegoroczny flagowiec od Sony. Gdy tylko Xperia zawitała na testy, od razu poddałem ją intensywnym sprawdzianom dotyczącym jej funkcjonalność oraz przydatność. Taryfy ulgowej nie będzie – w końcu to flagowiec. Recenzja będzie dotyczyła wszystkiego co moim zdaniem jest interesujące w smartfonie tego segmentu. Postaram się pokazać, co smartfon może nam zaoferować i na co warto zwrócić uwagę. Od tematu jak zachowuje się smartfon na co dzień aż po równie ważne aspekty techniczne. Zachęcam do zapoznania się z recenzją smartfona Sony Xperia 1 II.

Sony kiedyś flagową serię nazywało mianem „Z” (Z1, Z2, Z3) ale zetki już dawno wyszły z mody. Teraz w modzie nazewnictwa jest „Xperia 1 mark dwa”, czyli następczyni Xperii 1.

Wymiary Smartfona

To, co od razu rzuca się w oczy, to jego wielkość. Przyznam się, że sceptycznie podchodziłem do tego smartfona, z uwagi na jego nie mały rozmiar. Jednakże, jak się później okazało, człowiek do wielu rzeczy potrafi się przyzwyczaić. Po pierwszym „szoku” stosunkowo szybko przyzwyczaiłem się do jego rozmiaru. Stał się dla mnie jak najbardziej znośny 🙂

Stylistyka Sony

Nie znam drugiego, tak konsekwentnego producenta. Sony od lat zachowuje swój stonowany, elegancki design. Mało co się w nim zmienia. Są to bardziej zmiany polegające na użyciu innych, lepszych materiałów aniżeli zmiany w wyglądzie. Xperie jako pierwsze stosowały szklane plecki w smartfonach wraz plastikową ramą. Jak widać na przykładzie Xperii 1 II, niegdyś plastikowa rama została zamieniona na metalową ramkę z małymi, plastikowymi wstawkami. Mają one swoje zadanie ponieważ za nimi kryją się paski antenowe.

Design Sony (bo podobny dotyczy wyszystkich jego smartfonów) uważam za pełny elegancji. Komponuje się świetnie gdy w grę wchodzi garnitur lub elegancki płaszcz 🙂

Wydajność Xperii

Sercem Xperii 1 II jest Snapdragon 865 czyli najwydajniejsza jednostka wydana przez Qualcomma na rok 2020. Zawitała ona we wszystkich tegorocznych flagowcach. Powiedzieć, że ten procek jest wydajny to jak nie powiedzieć za wiele, ponieważ nie ma bardziej wydajnego mobilnego CPU. Qualcomm jedynie ogłosił możliwości jego następcy (Snapdragon 888), który zostanie wprowadzony dopiero w 2021 roku. Nie różni się on taktowaniem. Tym samym Snapdragon 865 będzie służył jeszcze długo 🙂

Wyświetlacz

Wyświetlacz zajmuje większą część przedniego panelu, jest naprawdę spory. Mógłby być jeszcze większy ponieważ na górze i dole pozostają przerwy. Cieszę się jednak, że po latach Sony wreszcie zadbało o mniejsze ramki boczne i górne smartfonów.

Na minus można zaliczyć brak odświeżania 90Hz które powoli staje się standardem w smartfonach klasy premium. Tym bardziej, że już pojawia się już na rynku sporo smartfonów z ekranami 120Hz, nawet w asortymencie Sony. Oczywiście, 90Hz nie ma większego zastosowania na co dzień. Aby wykorzystać te przykładowe 90/120 Hz w wyświetlaczu, smartfon musi generować 90/120 FPS, co przekłada się na większe zużycie energii czyli na krótszą żywotność baterii. Przez baterię właśnie, producenci często ograniczają możliwości ekranów oprogramowaniem, nawet jeżeli smartfony są wstanie wyświetlić więcej herców.

Xperia 1 II posiada Motion Blur Reduction czyli technologię ograniczającą rozmywanie się poszczególnych klatek obrazu. Dobre wsparcie do oglądania filmów na telefonie. Ostatnio staje się to niesłychanie modne za sprawą Netflixa.

Xperia 1 II 1096x2560 zredukowana rozdzielczość
Zredukowana rozdzielczość.

Mimo iż, Xperia 1 II ma wyświetlacz 4K to ogranicza na co dzień swoją rozdzielczość do 1096×2560 w celu zmniejszenia poboru energii. Aby skorzystać z możliwości ekranu 4K należy włączyć aplikację do oglądania filmów np. Youtube, Netflix. Niestety, producent nie daje możliwości regulacji rozdzielczości, jak ma to miejsce, na przykład w Samsungach. Oprogramowanie Xperii po kryjomu zmienia rozdzielczość obrazu. Nie wygląda na to, aby miało to się zmienić ponieważ Xperia 1 (poprzednik) działała tak samo w kwestii ekranu.

Ktoś może zadać pytanie – jak można zmienić rozdzielczość w ekranie który posiada daną ilość pixeli i jest to jego cecha „fizyczna”? – Otóż pixele sąsiadujące ze sobą wyświetlają ten sam kolor – w ten sposób łączy się ze sobą daną ilość pixeli tak aby tworzyły one kwadrat który robi teraz za jeden pixel a cały ekran wyświetla obraz o mniejszej rozdzielczości. Jest to ograniczanie obrazu oprogramowaniem ale ma to duży wpływ na wydajność oraz żywotność baterii.

Xperia 1 II i jej as w rękawie – 4K

Odnośnie samego wyświetlacza – obraz 4K jest wspaniały. Szczegółowość i ostrość obrazu robi swoje. Nie da się pod tym względem go porównać do innych smartfonów z wyświetlaczami o mniejszych rozdzielczościach. Nie jestem wstanie nawet wymienić innego producenta niż Sony który stosuje wyświetlacze 4K w swoich smartfonach. Uważam, że ekran tej Xperii jest poziom wyżej od innych producentów.

Warto wspomnieć, że oglądając filmy na Youtubie, można je łatwo dopasować do szerokości ekranu – wystarczy ruch podobny do przybliżania zdjęć. W innych aplikacjach nie musi być tak kolorowo ale zaznaczam że Youtube też takiej opcji na początku nie miał.

Myślę, że telefon z takim ekranem powinien być promowany do wykorzystywania jako urządzenie świetne do VR. Gdy przy innych ekranach byłoby widać „pixelozę” w Xperii 1 II byłby nieprzerwany obraz za sprawą obrazu 4K. Nie wiem tylko, jak to ma się do obecnych ograniczeń wyświetlania – mile widziana by była aktualizacja oprogramowania Xperii.

Bateria

Bateria wytrzymuje ponad 1 dzień intensywnego wykorzystywania. Jest to dobry wynik, zważywszy na nietuzinkowy ekran który trzeba zasilić. Pojemność baterii to 4000mah. To mogłoby się wydawać mało, ale smartfon wytrzymuje długo. Może być to kwestia dobrego zoptymalizowania nakładki Sony i Androida. Patrząc na poczynania innych producentów w kierunku powiększania baterii a nie optymalizacji oprogramowania, Sony zrobiło dobrą robotę. Dodam, że nagminnie widzę jak producenci stale próbują powiększać baterię kosztem grubości smartfona (robi to stale Xiaomi). Z Xperią 1 II jest inaczej – jest ona bardzo „chuda” co czyni ją poręcznym Smartfonem.

Xperia 1 II – aparat(y)

Xperia 1 II aparat
Zeiss dostarczył soczewki dla Xperii.

Aparaty z tyłu są trzy – szerokokątny, standardowy oraz teleobiektyw (przybliżający). Z doświadczenia wiem, że używa się tylko jednego – standardowego. Szerokokątny nadaje się do fotografowania krajobrazów, kompletnie nie nadaje się do codziennego fotografowania ponieważ występuje w nim efekt rybiego oka. Przybliżający również „nadaje się” do fotografowania obiektów z dużych odległości, jednakże z bliska nie znajdzie on zastosowania bo będzie miał niesamowite problemy z ostrością z uwagi na soczewkę powiększającą, którą posiada. Czyli wychodzi na to, że do 90% robionych zdjęć użyjemy i tak standardowego obiektywu. Inne osobiście uważam za „bajer” i bardziej chwyt marketingowy niż praktyczny dodatek.

Aparat robi bardzo ładne zdjęcia jednakże odnoszę wrażenie, że są jak nie oszlifowane diamenty. Otóż roznosi się tu o oprogramowanie aparatu które ma problem z odwzorowywaniem kolorów. Wszystkie zdjęcia, mimo że bez szumów albo niedociągnięć wydają się być trochę szarawe. Jest tak nawet jeżeli fotografuje się coś w wyrazistym kolorze. Wydaje mi się, że Sony już od zawsze miało z tym problemy. A paradoksalnie praktycznie wszystkie smartfony innych producentów posiadają obiektywy od Sony. Uważam, że inni producenci są wstanie więcej z nich wykrzesać, tylko (albo aż) za sprawą oprogramowania aparatu.

Zalecam przy korzystaniu z Xperii 1 II używać aplikacji do robienia zdjęć zewnętrznych producentów, np. Google Camera. Instalacja może być kłopotliwa ale poprawi to w znaczący sposób możliwości aparatu i wreszcie doszlifuje ten diament 🙂 Instrukcja jak zainstalować Google Camera (po angielsku). Jest to aplikacja od Google do robienia zdjęć. W żaden sposób nie wpływa ona na domyślną aplikację ani na sam smartfon. Jak wiadomo – dzisiaj nie hardware robi zdjęcia a software. Dlatego warto ją mieć.

Sony dostarcza też drugą aplikację do robienia zdjęć – jest sygnowana jako ta dla profesjonalistów. Uważam, że robienie zdjęć tą aplikacją nie jest łatwe. Trzeba się sporo naustawiać zanim zrobimy fotkę. Szczerze mówiąc, preferuję robienie zdjęć domyślnymi aplikacjami gdyż te ustawiają parametry automatycznie.

Filmy Xperia nagrywa również dobre. Można jej używać jako mobilną kamerę. Jeśli chodzi o dodatkową aplikacje do kręcenia filmów to jest ona bardzo skomplikowana. Myślę, że większość ludzi skorzysta z domyślnej aplikacji aby nagrać film a aplikację dla profesjonalistów potraktują jako ciekawostkę.

Xperia posiada również fizyczny przycisk do robienia zdjęć. Ciekawy dodatek, który Sony implementuje w urządzeniach już od dawien dawna. Pamiętam jak miałem taki przycisk jeszcze w telefonie sygnowanym logo Sony Ericsson! Przycisk przydaje się gdy chcemy szybko wybudzić smartfon robiąc zdjęcie.

Galeria zdjęć – rozmiar wyświetlanych zdjęć został zredukowany w celu oszczędności danych. Rzeczywiste zdjęcia są znacznie lepszej jakości.

Głośniki

Flagowce od sony chyba od zawsze miały po dwa głośniki stereo z przodu. Takie położenie jest dla mnie najlepszym z możliwych. Zakochałem się w dwóch głośniczkach montowanych z przodu już za czasów Xperii Z3 – korzystałem z niej wówczas bardzo długo i bardzo sobie to ceniłem. W czasach gdy wszyscy montowali głośniki tak,

że można było je łatwo zakryć, sony konsekwentnie miało (i ma) własną wizję w tym temacie. Moim zdaniem lepszą.

Głośniki brzmią dobrze. Przy najwyższej głośności dźwięk może nabrać niepożądanych szumów ale to akurat norma wśród smartfonów. Ustawiając głośność możemy również ustawić dynamiczne wibracje które uruchamiają się gdy w piosence pojawiają się basy. Wibracje są zsynchronizowane z dźwiękiem.

Dźwięk

Warto wspomnieć, że Sony implementuje w swoich urządzeniach kodek własnego autorstwa – LDAC. Specyfikacja kodeka jest bardzo dobra. Kodek służy do przesyłu jak najmniej stratnego dźwięku za pomocą bluetooth. Aby wykorzystać możliwości tego kodeka należy posiadać słuchawki z nim kompatybilne.

Łączność

Smartfon jest kompatybilny ze standardem WiFi 802.11 ax czyli obecnie najszybszym stosowanym (działa również w częstotliwości 5Ghz). Xperia 1 II obsługuje łączność 5G jak na flagowca przystało. W kwestii łączności wszystko to, co najnowsze, zawsze będzie mile widziane. Przyda się na długie lata.

Czujnik biometryczny

Umiejscowiony w bardzo charakterystycznym dla Sony miejscu – na bocznej krawędzi smartfona – wbudowany jest w przycisk zasilania. Osobiście jestem fanem czytników zamontowanych w ten sposób. Wolę je zdecydowanie bardziej od czujników umiejscowionych na plecach smartfona lub przodzie. Przystawianie palca do czujnika zasilania z boku telefonu wydaje mi się być niezwykle naturalnym odruchem. Sony trzymając się kurczowo designu przyjętego wiele lat temu zachowało również najlepsze jego cechy.

Czytnik linii papilarnych działa szybko i dokładnie a co najważniejsze jest aktywny – oznacza to, że nie musimy naciskać przycisku zasilania żeby zaczął sczytywać palec. Aktywny przycisk w znaczący sposób redukuje czas jaki jest potrzebny do odblokowania Xperii 1 II.

Umiejscowienie czytnika jest bardzo naturalne – jestem przyzwyczajony do podnoszenia smartfona tak aby jednocześnie naciskać przycisk wybudzania.

Xperia 1 II Wykonanie

Smartfon jest wykonany bardzo dobrze, zresztą czego by się tu spodziewać po nie małej cenie. Z obu stron znajdziemy szkła hartowane Gorilla glass 6. Ramka boczna jest wykonana z polakierowanego czarnego lekko pobłyskującego metalu. W ramce bocznej widnieją również plastikowe paski antenowe, służące do zwiększenia sygnału (szkło i metal jego siłę bardzo blokują).

Xperia 1 II posiada lekko zaokrąglone szkło przy krawędziach.

OTG

Jedną z funkcji która stała się niesłychanie potrzebna, jest standard OTG w porcie smartfona. Umożliwia on podłączanie urządzeń zewnętrznych do telefonu. Przykładem urządzeń jakie podłączymy za pomocą przejściówki OTG są myszka, klawiatura, pendrive.

Xperia 1 II HUB USB
Hub USB podpięty do Xperii za pomocą przejściówki OTG.

Sprawdzałem port przejściówką OTG USB-C na USB w wersji 3.2. Pendrive, który został podpięty, również obsługuje USB w wersji 3.2. Jestem miło zaskoczony możliwościami przesyłu portu w Xperii 1 II. W mniej niż minutę udało mi się przenieść folder o wadze około 3 GB danych. Mówimy tu, o przesyle z pendrive’a na Xperię, czyli odczycie. Zapis na pendrive’a nie byłby równie imponujący ponieważ sam pendrive nie oferuje „sensownych” możliwości zapisu. Jednakże, ten sam pendrive, ma teoretyczny odczyt na poziomie 100MB/s, co stanowi dobre podłoże do testowania możliwości przesyłowych portu Xperii.

Z doświadczenia wiem, że z przesyłami bywa różnie 🙂

Wymagane Etui – śliski temat…

Jeszcze nie spotkałem się z aż tak śliskim smartfonem – serio! Smartfon może spokojnie robić za poziomicę. Gdy kładę go (jak mogłoby się wydawać), na równym stoliku to smartfon zaczyna zjeżdżać. Robi to jeszcze bezczelnie, bo w tak wolnym tempie, że trzeba się przyjrzeć z bliska żeby to ujrzeć. 🙂

Xperia 1 II jest śliska
W ten sposób jeszcze żaden smartfon mi się nie ześlizgiwał. Dlatego też, wymaganym jest zaopatrzenie się w etui.

Drugim powodem, dla którego warto się zaopatrzyć w etui, jest wystający moduł kamer. Aby go w przyszłości nie uszkodzić warto zastosować etui. Producenci ewidentnie uznali już za standard wystający moduł z kamerami, mogą sobie na to pozwolić bo etui wyrówna wystający moduł.

Trzecim powodem jest cena smartfona – dla niej zawsze warto założyć etui. Mimo iż, mogłoby mu się nic nie stać przy upadku to czy warto jest ryzykować upadek 4400zł a podniesienie już tylko 3000zł? 🙂

Wielkość smartfona

Smartfon nie jest gruby ani szeroki. Jest natomiast bardzo długi. Uważam, że zdecydowanie lepiej gdy smartfon jest długi aniżeli szeroki czy gruby. Staje się on w takiej konfiguracji poręczny, mimo nie małej długości. Na początku korzystania taki smartfon może przerażać ale nie na długo. Bardzo szybko się do niego przyzwyczaiłem. Myślę, że smartfon ma swój urok. Jego długość to nie jest dla mnie wadą, interpretuję ją bardziej jako cechę charakterystyczną.

Xperia 1 II – akcesoria w zestawie

Do smartfona otrzymujemy w zestawie 18 watową ładowarkę power delivery (PD) – może na dzisiejsze standardy nie jest najwydajniejsza ale za to jest kompaktowa (i dodawana do zestawu). Dla porównania wstawiam zdjęcie 18 watowej ładowarki Sony oraz chińskiej, również 18 watowej odpowiedniczki. Obie osiągają taką samą wydajność ale to ładowarka dołączana do Xperii 1 II jest niezwykle mała. Zwracam na to szczególną uwagę, gdyż w podróży dążymy zazwyczaj do redukcji bagażu.

Ładowarka Sony Xperia 1 II
Porównanie wielkości ładowarek.


Poza ładowarką, w samym zestawie znajdziemy jeszcze kabel PD – czyli taki, który posiada z obu stron USB-C. Dzięki temu nie ma znaczenia którą stroną będziemy go używać. Również same wtyki USB typu Cdwustronne.

Co ciekawe, w 2020 roku, jak się okazuje – są producenci którzy dołączają do telefonu słuchawki. Sony zaopatrzyło zestaw w przewodowe słuchawki douszne. Miły gest, tym bardziej, że Xperia 1 II posiada Jacka 3.5mm a w smartfonach staje się on rzadkością.

Xperia 1 II tacka SIM
Co ciekawe w Xperii 1 II zainstalowano tackę SIM którą można wyjąć paznokciem – bez szukania igły 🙂 To kolejna cecha poprzedniczek.

Sony Xperia 1 II – podsumowanie

Nie da się ukryć, że smartfon Sony Xperia 1 II to produkt z górnej półki. Jak na flagowca przystało, oferuje nam najlepsze podzespoły. Wszystko jest zamknięte w bardzo eleganckiej obudowie. Mimo iż, dzisiejsze smartfony na ogół są znośne dla oka i dobrze wykonane to Xperia 1 II wyróżnia się z tego tłumu znacznie większą elegancją. Aparat smartfona nie zawodzi ale można go ulepszyć stosunkowo łatwą instalacją aplikacji Google Camera (jak wiadomo to software dzisiaj robi zdjęcia). Xperia 1 II pokazuje, że można wprowadzić nową technologię nie zapominając o korzeniach, z których smartfon się wywodzi (głośniki z przodu, fizyczny przycisk aparatu, nawiązujący design).

Zalety:

  • Bardzo wydajny, 8 rdzeniowy procesor Snapdragon 865
  • Wyświetlacz 4K
  • Dobry aparat (zalecana instalacja aplikacji do robienia zdjęć „Google Camera„).
  • Głośniki stereo umiejscowione z przodu
  • Aktywny czytnik linii papilarnych umiejscowiony z boku
  • Elegancki design
  • Dobra optymalizacja
  • Akcesoria
  • Jack 3.5mm oraz dobry kodek LDAC do słuchania muzyki przez bluetooth

Neutralne:

  • Długość Xperii (dla niektórych może być wadą, dla niektórych zaletą)

Wady:

  • Brak 90 Hz
  • Domyślna aplikacja aparatu (można zastąpić aplikacją Google Camera)
  • Wystający moduł aparatów
  • Smartfon jest wybitnie śliski 🙂

Dla kogo Xperia 1 II?

Uważam, że ten smartfon jest dla ludzi, którym zdarza się pracować na telefonie w podróży. Wielki ekran w połączeniu z wielozadaniowością w tym aspekcie są niezastąpione. Zdecydowanie mogę go polecić z czystym sumieniem ludziom którzy potrzebują mobilnej stacji roboczej a nie koniecznie chcą kupować laptopa. Z braku laku, na takim smartfonie, można nawet tworzyć prezentacje – oczywiście to skrajna możliwość, ale jednak.

Potrafię wymienić jeszcze jedną grupę dla której ten smartfon może być odpowiedni – gracze. Tak, poważnie. Procesor Snapdragon 865 umożliwia najlepsze doznania podczas grania. Nic się nie zacina, a rozgrywka jest niesamowicie płynna. Dodatkową zaletę stanowi ekran, jest on dłuższy od standardowego. A więc, jego bokach zostanie miejsce na przyciski do sterowania, a środek ekranu pozostanie niczym nie zakryty. Tak długi ekran sprawia, że można delektować się z rozgrywki jeszcze bardziej. W końcu, sterowanie wreszcie nie zasłania widoków, jak w przypadku standardowego ekranu. Do tego wszystkiego, jeszcze dwa głośniki z przodu, z podziałem na dźwięk z lewej i prawej strony. Taki zestaw, stanowi idealną propozycję dla ludzi, którym zdarza się od czasu do czasu pograć.

Moje odczucia

Przyznam się, że początkowo miałem mieszane uczucia co do tego smartfona – za sprawą jego długości. Myślałem sobie, że będzie z nim trudno na co dzień. Tymczasem było kompletnie inaczej! Długość Xperii po pewnym czasie, zaczęła dla mnie stanowić dodatkową zaletę a nie wadę. Smartfon szybko ukazał swój potencjał do komfortu pracy na nim.

Myślę, że te małe smaczki w postaci fizycznego przycisku aparatu, podobnego designu oraz głośników stereo z przodu wyzwoliły we mnie nutkę nostalgii. Przypomniały mi, jakie urządzenia niegdyś użytkowałem ale na nowy sposób – Xperia 1 II jest znacznie bardziej zaawansowana technicznie i dopracowana. To przełożyło się na moje bardzo pozytywne odczucie co do tego sprzętu. Szczerze mówiąc, z takiego smartfona mógłbym korzystać na co dzień.

Pozdrawiam

Tomasz

SmartMob.pl