Smart Mob
Bystry Tłum – pojęcie oznaczające nowe formy zachowania zbiorowego. Określa zbiorową koordynację tłumu przy jednoczesnym braku osób koordynujących. Czynnikiem wprowadzającym ład jest nowoczesna technologia (internet, telefony itp.).
Przykładem takiego zachowania była demonstracja w stolicy Filipin gdzie udało się zgromadzić aż 20 tysięcy odpowiednio ubranych osób w 75 minut rozsyłając jedynie wiadomości SMS o treści „idź na EDSA, ubierz się na czarno”.
USB
Uniwersalna magistrala szeregowa. Ujednolicone porty i złącza USB stały się rewolucją w komunikacji urządzeń. USB występuje w wielu wariantach. Szczegółowy opis wszystkich tutaj.
Thunderbolt (TB)
Thunderbolt – standard stworzony przez Intel oraz Apple, stanowiący rozszerzenie portu o dodatkowe możliwości oraz ulepszający jego istniejące już funkcję.
Wszystko co istotne na temat Thunderbolt
Power Delivery (PD)
Standard ładowarek, rewolucja w sposobie ich ładowania. Urządzenia kompatybilne z ładowarkami PD są wstanie być ładowane szybciej niż te ze standardem QuickCharge. Te same ładowarki mogą posłużyć zarówno do ładowania Smartfonów oraz laptopów dostosowując się do wymagań urządzeń podpiętych (Volty, Ampery). Ich uniwersalność jest szczególnie ważna gdyż można do nich podpiąć również urządzenia nie obsługujące prędkości PD. Powstają też monitory które mogą być poprzez ładowarki tego typu zasilane. Standard ściśle związany z USB-C. Kable do Power Delivery mają takie same wtyki z obu stron.
Więcej informacji w artykule poświęconym USB.
Informacje na temat ładowania oraz ładowarek.
OTG
Standard dotyczący portów USB. Umożliwia obustronną komunikację oraz zasilanie podpiętych do smartfonów urządzeń.
Więcej w dedykowanym artykule.
MHL
Standard dotyczący portów USB. Umożliwia przesył obrazu poprzez port USB. Więcej na ten temat.
QuickCharge
Standard szybkiego ładowania urządzeń za pomocą kabli oraz specjalnych ładowarek USB. Szczegółowy opis poszczególnych wersji tutaj.
PCI Express (PCIe, PCI-E)
Skrót po tłumaczeniu oznacza: „Ekspresowe połączenie komponentów peryferyjnych„. Złącze dostępne na płycie głównej komputera. Umożliwia podpinanie kart rozszerzeń np. Karta graficzna, karta USB, karta sieciowa a nawet Dysków PCI-E.
O zaletach oraz przewadze tego złącza nad innymi tutaj.
Serial ATA (SATA)
Magistrala szeregowa służąca do podłączana dysków i napędów do płyty głównej komputera. Występuje w kilku odmianach oraz 3 wersjach.
BIOS
Oprogramowanie płyty głównej komputera. Definiuje działanie płyty, reguluje możliwości, wprowadza zabezpieczenia chroniące przed uszkodzeniem komponenty komputera. Komputery z płytami pozbawionymi oprogramowania nie uruchomią się. Więcej informacji na temat biosu dostępne jest tutaj.
Bootowanie
Spolszczony angielski termin „boot”. Oznacza uruchamianie systemu komputera z określonego dysku/pamięci. Kolejność bootowania można określić w ustawieniach biosu płyty głównej.
Tryb diagnostyczny
Funkcja zaimplementowana przez producenta w urządzeniu. Umożliwia diagnozę jego poszczególnych komponentów. Ułatwia sprawne wykrycie oraz wymianę uszkodzonych części.
Jak uruchomić tryb diagnostyczny?
RAM
Pamięć operacyjna komputera. System oraz programy wymagają jej do poprawnego działania. W RAMie są przechowywane aktualnie uruchomione programy i ich dane aby procesor miał je „pod ręką”. W odróżnieniu od dysków taka pamięć różni się szybkością reakcji – RAM jest znacznie szybszy. Po odłączeniu zasilania, dane w pamięci operacyjnej zostają bezpowrotnie utracone. Można rozróżnić 4 rodzaje pamięci RAM różniących się prędkościami.
Artykuł poświęcony pamięci RAM
Poradnik jak diagnozować pamięć RAM
HDMI
Najpopularniejszy interfejs służący do przesyłu obrazu, dźwięku oraz internetu. Istnieje wiele standardów HDMI, są określane mianem wersji np. HDMI 1.4 lub HDMI 2.0. Różnią się możliwościami przesyłu obrazu – rozdzielczością i możliwymi hercami.
DVI
Interfejs używany do przesyłu obrazu z karty graficznej do monitora. Występuje w kilku wariantach różniących się rozmieszczeniem pinów oraz możliwościami przesyłu – obraz analogowy lub cyfrowy. Obecnie odchodzi się już od stosowania tego typu złącza w kartach graficznych oraz monitorach.
Dsiplayport (DP)
Interface do przesyłu obrazu generowanego przez kartę graficzną. Złącze DP jest wielkości złącza HDMI ale różni się posiadaniem tylko jednego wcięcia. Obecnie stosowany jako port wyjściowy w praktycznie każdej karcie graficznej, często równocześnie z portem HDMI.
Wszystko co musisz wiedzieć o HDMI
Herc (Hz) – Monitory
Częstotliwość odświeżania obrazu. Jeden herc oznacza jedną wyświetloną klatkę obrazu na sekundę. Czym więcej herców obsługuje ekran tym płynniej porusza się obraz (pod warunkiem wygenerowania tylu klatek przez komputer). Obecnie standardem odświeżania w monitorach i ekranach jest 60 hz. Szybsze monitory 144hz lub 240hz stają się coraz bardziej popularne, szczególnie wśród graczy.
Zobacz recenzję najtańszego monitora 144hz tutaj.
NT IPS VA – Monitory
Są to rodzaje matryc w monitorach, każda charakteryzuje się czymś innym i w zastosowaniu jest dedykowana komu innemu.
Dla kogo matryca NT, IPS oraz VA?
Karta Graficzna (GPU)
Karta rozszerzeń generująca wyświetlany obraz. Niezbędny komponent każdego wydajnego komputera. W podobieństwie do CPU również posiada procesor ale podzielony na setki małych rdzeni o mniejszej wydajności ale potrafiących liczyć wszystko równocześnie. Dzięki temu karty są w stanie wygenerować miliony pixeli obrazu na sekundę. Obecnie karty graficzne są podłączane do płyty głównej komputera za pomocą złącza PCIe.
Sprawdź felieton na temat pieczenia karty graficznej w PIEKARNIKU.
Procesor (CPU)
Jest to „centralna jednostka przetwarzania„. Mózg oraz serce komputera. Liczy wszystkie skomplikowane operacje matematyczne w czasie niewyobrażalnym dla człowieka. Komputer nie ma prawa bez niego działać. Istnieją procesory ze zintegrowaną kartą graficzną. Nie dorównuje ona zewnętrznym kartom wydajnościowo ale umożliwia wyświetlanie podstawowego obrazu. CPU od GPU różni się tym że posiada mniej rdzeni ale za to znacznie szybsze. Prędkości rdzeni GPU opisuje się w Mhz – megahercach a prędkości CPU w Ghz – Gigahercach, aż 1000 razy większych jednostkach.
Różnice w architekturze 32 bitowej oraz 64 bitowej
ARM
Rodzaj architektury mikroprocesorów początkowo stosowanych w mobilnych urządzeniach. Charakteryzuje się ogromną oszczędnością energii oraz małą ilością wydzielanego ciepła.
Przewaga ARM nad innymi procesorami
Windows 10
Dobrze znany wszystkim system operacyjny. Treść o windowsie 10 dostępna jest tutaj.
Wiersz poleceń (CMD)
Wiersz poleceń systemu – najbardziej podstawowa forma sterowania komputerem, urządzeniami za pomocą komunikacji pisemnej. Sterowanie odbywa się za pomocą komend.
BIT
Najmniejsza dostępna jednostka pamięci. Może przybrać dwie wartości „1” lub „0”, umownie mogące oznaczać TAK albo NIE. Każda inna jednostka pamięci reprezentuje określoną ilość bitów.
Dlaczego dysk nie posiada takiej pojemności jaką opisał producent?
Bajt
Druga najmniejsza jednostka pamięci. Bajt reprezentuje (umownie) 8 bitów. Wcześniej reprezentował 4 bity, jednak wraz ze zwiększaniem się pamięci postanowiono podwoić jego wartość umowną.
Więcej na temat jednostek pamięci
Jottabajt / Jobibajt
Największa jednostka pamięci opisana przez człowieka. Ludzie nie wytworzyli jeszcze łącznie takiej ilości danych aby zapełnić pamięć o pojemności jednego jottabajta (są jeszcze bardzo daleko).
Najmniejsze i największe jednostki pamięci
SSD
Szybka pamięć półprzewodnikowa typu Flash. Mianem SSD określa się szybkie dyski pozbawione ruchomych elementów. Charakteryzują się niewielką wielkością i ogromną wydajnością. Dyski mogą być wykonane w różnych technologiach przechowywania danych w komórkach pamięci. Komórki pamięci dysków SSD mają ograniczoną ilość zapisów co za tym idzie mają one ograniczoną żywotność. W zależności od wersji odróżnia się dyski SATA oraz M.2 (najmniejsze i znacznie bardziej wydajne).
Jak łatwo przenieść system z dysku HDD na SSD?
ChromeOS
Nietuzinkowy system operacyjny od Google. Jest hybrydą Androida i ChromeOS opartym o jądro Linuxa. Oficjalna dystrybucja systemu wydawana jest na razie jedynie na Chromebookach. System jest pełen autorskich rozwiązań, potrafi uruchamiać zarówno aplikacje mobilne oraz programy komputerowe.
Urządzenia kompatybilne z chromeOS
Jak instalować programy komputerowe na chromebooku?
Chromebook
Laptop z systemem ChromeOS produkowany przez wiodących producentów np. Samsung, Acer na zlecenie Google. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli. Urządzenia idealne dla programistów, sprawdzą się również w pracach biurowych.
Ciekawe możliwości chromebooków
Android
Mobilny system operacyjny od Google na smartfony. Zbudowany na jądrze linuxa.
Dlaczego nie wszystkie smartfony otrzymują aktualizacje?
Jak zaktualizować androida do najnowszej wersji?
WearOS
Mobilny system operacyjny od Google stworzony dla inteligentnych zegarków (SmartWatche). Wzmianka na temat WearOS jest tutaj.
Bluetooth (BT)
Standard komunikacji bezprzewodowej. Służy wymianie danych oraz obsłudze multimediów. Wykorzystuje fale radiowe. Bluetooth charakteryzuje się bardzo małym zasięgiem oraz niskim poborem mocy, dzięki czemu jest wszechobecny w urządzeniach zasilanych bateriami. Dzieli się na wersje. Rozbudowany artykuł na temat Bluetootha dostępny jest tutaj.
Wi-Fi
Zbiór standardów umożliwiających tworzenie sieci bezprzewodowych. Wi-Fi tworzy lokalne sieci udostępniając połączonym urządzeniom internet drogą komunikacji radiowej. Takie sieci charakteryzują się małym zasięgiem oraz dużą przepustowością (większą niż sieć telekomunikacyjna). Sieci Wi-fi działają w oparciu o częstotliwości 2,4 GHz oraz 5,8 GHz.
PING
Mianem pingu określa się opóźnienie w komunikacji z serwerem. Opóźnienie występuje zawsze, wynika z konieczności przetwarzania danych oraz naturalnych ograniczeń przesyłowych. Ping jest wyrażany w ms (milisekundach), gdzie 1000 ms jest równe 1 sekundzie.
Jak profesjonalnie mierzyć ping?
NFC
Moduł komunikacji zbliżeniowej. Może posłużyć do płatności zbliżeniowych, synchronizacji oraz przesyłu danych. Moduł staje się standardowym wyposażeniem każdego smartfona. Urządzenia mobilne np. smartwatche wyposażone w NFC mogą posłużyć jak karta w sklepie.
Kodek
Oprogramowanie lub hardware służący do kodowania wysyłanego sygnału i odwrotnie. Przesyłane w ten sposób dane muszą zostać odkodowane za pomocą tego samego kodeka którym zostały zakodowane (w urządzeniu które sygnał odebrało) inaczej będą bez użyteczne. Dlatego tak ważnym jest aby obydwa urządzenia wspierały te same kodeki. Kodowanie ma tą zaletę że dane zajmują znacznie mniej miejsca niż przed skompresowaniem oraz można ich przesłać więcej w krótszym czasie. Kodeki służą zarówno do kodowania obrazu, audio oraz video.
Więcej na temat kodeków dźwiękowych bluetooth znajdziesz tutaj.
CNC
Termin oznaczający proces obróbki materiałów np. laserowe wycinanie obiektów lub grawer. Odnosi się do komputerowo przygotowywanych projektów które są realizowane przez specjalne urządzenia CNC np. lasery CNC. Więcej na temat CNC tutaj.
Hosting
Serwer strony internetowej. Wysyła dane niezbędne do odczytania strony przez urządzenia nawiązujące z nim połączenie. Wywołać połączenie można wpisując adres strony w oknie przeglądarki internetowej.
Zobacz niezależny ranking najlepszych hostingów
Strona internetowa
Wszystko na temat stworzenia własnej strony internetowej.