Jak szybko i łatwo zdiagnozować uszkodzenie pamięci RAM w PC?

Każdy komputer jest złożony ze sporej ilości elektroniki, a naturalnym stanem rzeczy jest, że tak małe układy mogą się uszkodzić. Najgorszą sytuację mamy, gdy układy ulegają częściowemu uszkodzeniu, tzn. komputer działa poprawnie, ale do czasu. Usterka któregoś z komponentów PC pojawia się nagle, a my nawet nie wiemy gdzie jej szukać. Zazwyczaj w takich sytuacjach ostatnimi podejrzanymi stają się kości RAM.

Sprawdziłeś programami do stress testu CPU i GPU oraz zasilacz, ale komputer dalej działa poprawnie, a one nie wykryły błędów? A jak uruchomisz grę, to dopiero wtedy komputer się restartuje? -Koniecznie sprawdź pamięć RAM!

Na jakiej podstawie można podejrzewać uszkodzenie RAMu?

[!] Jeśli cała kość RAMu jest zepsuta, komputer się nie uruchomi. Powinien ukazać odpowiedni komunikat na ekranie, ale może również się stale wyłączać i włączać na nowo (bez żadnego komunikatu na ekranie). Wówczas wszystko jest jasne. Jednak uszkodzony RAM może zachowywać się w sposób specyficzny, gdyż może być uszkodzona tylko jego część.

Znacznie trudniejszą sytuację mamy, gdy nasz RAM działa, ale został częściowo uszkodzony, bo np. W trakcie naszej ulubionej rozgrywki komputer samoistnie się resetuje, a potem działa znowu i jest pozornie wszystko ok. Często takiemu restartowi towarzyszy najpierw zatrzymanie obrazu w miejscu na jedną dwie lub dwie sekundy, po czym następuje odcięcie zasilania i samoistny restart komputera.

Opisana sytuacja dotyczy kości RAMu, w której nie wszystkie układy pamięci zostały uszkodzone. Taka kość będzie działać, dopóki nie zostanie poddana większemu wykorzystaniu – wtedy wyjdą jej bolączki. Komputer spróbuje w jej uszkodzonej części przechować informacje, ale nie będzie mógł. To z kolei spowoduje błąd krytyczny, a następnie samoistny restart.

Opisany problem bywa tym trudniejszy do zdiagnozowania, im mamy więcej kości pamięci lub pamięci o większej pojemności. Wówczas może okazać się, że problem następuje dopiero wtedy, gdy komputer postanowi wykorzystać minimum 70% Ramu (wtedy może zajść potrzeba zapisu danych w uszkodzonych układach pamięci). Często do większego wykorzystania dochodzi właśnie w grach, które są łase na pamięć RAM.

Czym diagnozować RAM w komputerze?

Najprostszym sposobem jest diagnostyka pamięci systemu Windows, czyli zaimplementowany w systemie program, który automatycznie sprawdzi pamięci RAM w komputerze. Każdy aktualnie używany system Windows go posiada.

Jak sprawdzać pamięci ram w komputerze – krok po kroku

Aby uruchomić diagnostykę pamięci RAM, użyj wyszukiwarki windowsa (ikonka lupy lub pole „wyszukaj” obok lewego dolnego rogu ekranu) i wpisz frazę: „diagnostyka pamięci systemu windows”

Powinna się wyświetlić następująca aplikacja:

diagnostyka pamięci systemu windows RAM

Uruchom program i wybierz tryb automatyczny diagnostyki pamięci. Komputer wyłączy się i uruchomi narzędzie do diagnostyki RAMu, a Twoim oczom ukaże się taki obraz:

jak sprawdzić uszkodzony ram
Test pamięci ram przeprowadzany za pomocą narzędzia diagnostyka pamięci systemu Windows przed zbootowaniem systemu.

W polu „Stan” zobaczysz wszelkie informacje na temat wykrytych nieprawidłowości w funkcjonowaniu pamięci RAM.

Zawsze możesz przerwać proces diagnostyki przyciskiem ESC.

Gdy komputer zakończy diagnozować pamięci, nastąpi automatyczne uruchomienie się systemu, a wyniki testu powinny wyświetlić Ci się po zalogowaniu do systemu.

Możemy w celu sprawdzenia pamięci ram wykorzystać również programy zewnętrzne, np. Memtest86, przenieść program na pendriva, po czym zbootować komputer z pendriva i diagnozować.

Dodatkowy sposób testowania pamięci RAM:

Jest jeszcze jeden sposób testowania pamięci RAM: uruchomienie jak najwięcej gier i programów w tym samym czasie. Nie jest to sposób zupełnie izolujący pamięć RAM od reszty komponentów PC, lecz za jego pomocą również można wywnioskować, że winna jest owa pamięć. W tym celu uruchom menadżer zadań (Ctrl + Shift + Esc) i przejdź do zakładki Wydajność, następnie kliknij tam pole „Pamięć”.

Jak zdiagnozować uszkodzenie pamięci RAM
Zakładka wydajność w menadżerze zadań.

Następnie postaraj się uruchomić najwięcej gier i programów jak to możliwe, tak aby zapełnić pamięć RAM. W tym celu mogą posłużyć również nowe karty w przeglądarce internetowej – każda nowo otwarta sprawia, że przeglądarka wykorzystuje więcej pamięci.

Jeżeli komputer działa mimo wykorzystania pamięci bliskiej 90%+ spokojnie możesz przypuszczać, że nie jest winna pamięć RAM. Jeśli natomiast wyłączy się przy określonej ilości procent, przeprowadź test jeszcze raz i sprawdź, czy wyłącza się w tym samym momencie. Gdy sytuacja się powtórzy, oznacza to, że winna może być pamięć RAM lub zasilacz (małe prawdopodobieństwo).

Aby zupełnie wykluczyć zasilacz, możesz przeprowadzić stress test procesora i karty graficznej – jeżeli komputer go przejdzie, to nie jest winny zasilacz (te komponenty pobierają znacznie więcej mocy niż pamięć RAM).

Uszkodzony RAM, co dalej?

Wymiana ramu zależy od tego, czy masz Komputer, Laptopa/MacBooka czy też tablet:

PC: wadliwa może być tylko jedna kość RAMu. Należy wówczas ją wyjąć z płyty głównej (jeżeli mamy więcej kości w komputerze) i po kłopocie. W przyszłości można uszkodzoną kość zastąpić nową – najlepiej tym samym modelem. W internecie jest pełno poradników jak wymieniać RAM (jest to naprawdę proste).

Laptop (w zależności od konstrukcji modelu): 1. RAM może być zintegrowany (wlutowany w płytę główną) lub 2. niezintegrowany (oddzielne moduły/płytki ram).

1. W przypadku RAMu wbudowanego w płytę główną należy oddać laptopa do naprawy/gwarancji. Wymiana wlutowanych kostek RAMu w sprawnych rękach jest jak najbardziej do zrealizowania. Trzeba uważać jednak na możliwe koszty takiej naprawy.

[!] MacBook: Urządzenia wyprodukowane po roku 2012 posiadają tylko zintegrowane pamięci RAM. W przypadku Macbooków naprawa może być szczególnie trudna – najlepiej odesłać je do autoryzowanego serwisu.

2. W przypadku niezintegrowanych kości RAM zazwyczaj należy otworzyć specjalnie do tego służący slot (u spodu laptopa) lub otworzyć jego obudowę – w przypadku notebooków. Wymiana nie jest szczególnie trudna. W internecie jest pełno poradników na ten temat (wyszukaj „wymiana ramu w laptopie „lub” wymiana ramu model laptopa”).

Tablet: Zdecydowana większość tabletów, np. Microsoft Surface posiada zintegrowaną pamięć RAM, niezbędne więc będzie oddanie urządzenia do naprawy, ponieważ pamięć jest wlutowana w płytę główną.

Pozdrawiam, Tomasz

Produkcja SmartMob.pl

Źródło zdjęcia miniaturki.

3 komentarze do “Jak szybko i łatwo zdiagnozować uszkodzenie pamięci RAM w PC?”

  1. Tez dziekuje

    PS Co do pieczenia kart graf to zimne luty robia sie dlatego ze uzywa sie teraz cyny bezolowiowej (olowiowej uzywa sie nadal tylko w urzadzeniach medycznych i wojskowych) Kiedys uzywalo sie wszedzie ale widac producenci az tak daleko poszli w sposobach na celowe postarzanie produktow ze pod przykrywką ekologii (tutaj wiem ze bez sensu ale nie ja to wymylilem) stosują cyne bezolowiową ktora jest sztywniejsza a wiec od roznic temperatur od ktorych tworzą sie naprezenia szybciej zaczyna pekac tworzac wlasnie tzw zimne luty

    Odpowiedz

Dodaj komentarz