Zauważyliście może jak płynne i wydajne są dzisiejsze smartfony? Mi się zapaliła lampeczka, gdy kupiłem smartfona z ekranem o rozdzielczości większej niż monitor Full HD. Zdziwiłem się jak płynnie działa pomimo tak wielkiej rozdzielczości… Myślałem sobie tak, jak zawsze powtarzali: „Urządzenia mobilne mają architekturę ARM i nie należy jej porównywać do x86.” – czyli tej w komputerach. Ale czy aby na pewno nie należy gdy widzę, że komórka działa płynniej od komputera a w dodatku ma jeszcze większą rozdzielczość niż moje FullHD w PC?!
Podzielę się moimi przemyśleniami i wiadomościami na temat procesorów.
Spis treści:
- Wstęp
- Architektura x86 na razie szybsza ale to kwestia czasu.
- Porównanie Mobilnych procesorów Intela z odpowiednikami od Qualcomma.
- Apple deklaruje korzystanie tylko z procesorów ARM.
- Microsoft i jego ruch w stronę architektury ARM.
- Nvidia wykupuje ARM ltd.
- Co charakteryzuje procesory ARM?
- ARM konsekwentnie kroczy do celu.

Porównywać trzeba – bo to postęp.
Mój intelowski procesor x86 z PC – „na pewno by wyliczył coś szybciej, w końcu ma lepsze zegary”.
Potem sobie uzmysłowiłem – wyliczył by, ale stoją za nim: radiator, oddzielny RAM, płyta główna, karta graficzna itp. Smartfon z procesorem o architekturze ARM ma to wszystko wbudowane w jedną bardzo małą płytę główną. W dodatku nie posiada chłodzenia a radzi sobie z obsługą obrazu o jeszcze większej rozdzielczości… Jakby tego było mało, działa na baterię. Jaki jest jego fenomen? – jednostka o architekturze ARM.
Przyznam, że poczułem się dziwnie, gdyż do tej pory sądziłem, że „wielkie i drogie” komputery są znacznie wydajniejsze od urządzeń mobilnych. Wydajniejsze na razie są. Nie mniej jednak uważam, że to, co potrafi nowa architektura, jest zdumiewające.

Architektura x86 w wesji na PC na razie wydajniejsza.
Wygląda na to, że jest wydajniejsza, ale do czasu. Najnowsze procesory o tej architekturze oferują ogromną ilość rdzeni, ale kosztem wielkiego zużycia energii co za tym idzie – generują ogromne ciepło, które trzeba jakoś odprowadzić.
x86 nie oferuje tak proporcjonalnej wydajności do zużytej energii, jaką oferuje ARM. Fakt, który bardzo zachwyca to brak jakiegokolwiek chłodzenia w smarftonach o takich procesorach. Pomyśleć tylko co by się stało, jakby to chłodzenie zostało zamontowane na takiej jednostce, a zegary procesora zostałyby odpowiednio podkręcone?

Apple ogłosiło, że wszystkie urządzenia tej marki będą posiadały procesory ARM.
Zarówno Macbooki jak i komputery MAC będą posiadały jednostki o architekturze ARM. Apple już nie raz wprowadzało na rynek nowe rozwiązania jako pierwsza firma. O ile w przypadku urządzeń mobilnych ta architektura nie jest niczym nowym, o tyle w przypadku stacjonarnych MAC’ów – już tak.
Warto wspomnieć, że Apple wraz z nową architekturą wprowadzi pełne wsparcie aplikacji mobilnych. Oznacza to, że podobnie jak Chromebooki od Google będą mogły uruchamiać zarówno programy komputerowe jak i aplikacje smarfonowe. Całą robotę tutaj zrobi ta sama architektura, a twórcy aplikacji nie będą musieli pisać ich z myślą o nowym środowisku.

Microsoft wie co się święci…
Firma Microsoft również zauważyła, że ARM to rewolucja na rynku procesorowym i wydała wersję systemu Windows skompilowaną pod środowisko ARM.
Na razie brak jest programów pisanych z myślą o nowej architekturze, jednakże rynek do każdej zmiany musi się przyzwyczaić. Świetną podstawą do tego będzie najpopularniejszy system – windows 10 tylko, że tym razem z adnotacją ARM, a nie x86.

Nvidia przejmuje ARM Ltd.
Patrząc na rewolucję, jaką wprowadza nowa architektura, Nvidia zapewniła sobie przyszłość na rynku, wykupując firmę produkującą omawiane mikroprocesory. Ciekawe, jakie nowe jednostki obliczeniowe przyniesie to połączenie.

Mobilny procesor intela wyraźnie wolniejszy od odpowiednika snapdragona.
Intel zaprezentował swoją odpowiedź na coraz mocniejsze procesory od Qualcomm’a. Mobilne procesory Intela będą sygnowane rodziną Lakefield. Pierwszym z nich ich jest procesor Intel i5 L16G7 o architekturze x86. Jest to hybrydowa jednostka łącząca 4 mało wydajne, energooszczędne rdzenie z dodatkowym wydajnym rdzeniem. Konstrukcja nietypowa, bo 5 rdzeniowa. Ale czy nietypowa pod względem łączenia rdzeni wydajniejszych z energooszczędnymi?
-Nie, Qualcomm wprowadzał to już lata temu. W procesorach o architekturze ARM. Układy tego typu łączą często 2 procesory: pierwszy 4 rdzeniowy wydajny oraz drugi również 4 rdzeniowy energooszczędny. To daje łącznie 8 rdzeni. Aktualnie taki układ jest szeroko stosowany w większości smartfonów.
Jak widać, promowana jednostka od Intela nie zachwyca innowacyjnością. Ponadto Intel’owe procesory I5 L16G7, które trafiły do laptopów Samsunga Galaxy Book S nie są tak wydajne jak ich snapdragonowe odpowiedniki Snapdragon 8cx.
Test Cinebench nie pozostawia złudzeń. Snapdragon 8cx zdekwalifikował konkurenta osiągając ponad dwukrotnie wyższą wydajność w teście multicore (2858 do 1347 punktów). W teście singlecore I5 L16G7 otrzymał wynik 483 a Snapdragon 8cx otrzymał aż 719!

Pikanterii dodaje tutaj fakt, że notebooki Samsung Galaxy Book S są produkowane w dwóch wersjach: z opisanym procesorem Intela oraz z ponad dwukrotnie wydajniejszym procesorem Qualcomma o architekturze ARM.
Za jednostkę o nazwie Snapdragon 8cx w tym notebooku aktualnie przyjdzie zapłacić o 100 dolarów więcej niż za jednostkę I5 L16G7. To optymalna cena, biorąc pod uwagę, że mamy do wyboru urządzenia różne wydajnościowo a jedynie nazwane tak samo.
Oferta Samsunga pokazuje, że producenci elektroniki coraz bardziej zaczynają się liczyć z architekturą ARM. Aktualnie można dostrzec stopniowe odchodzenie od x86 w notebookach.

Co charakteryzuje procesory ARM?
- Innowacyjna architektura
- Wielordzeniowe jednostki
- Oszczędność energii
- Wykonywane w jednej z najmniejszych litografii 7 nanometrów
- Niskie temperatury pracy (mniejsze napięcia zasilania).
- Świetny stosunek wydajności do zużycia energii
- Jednolita architektura – jeżeli zostaną wprowadzone na komputerach, te będą w stanie obsługiwać zarówno programy jak i aplikacje mobilne. To z pewnością zostanie docenione przez twórców.
- Większa oszczędność pieniędzy – w przypadku urządzeń mobilnych.
ARM idzie powoli i konsekwentnie.
Architekturze tej zajmie jeszcze sporo czasu podbój rynku PCtowego – na razie takie procesory dopiero raczkują na rynku laptopowym.
Nie ma co ukrywać – mobilne chipy nie pobiją PCtowych jednostek. Z pewnością trzeba będzie czekać aż powstanie pełnoprawny procesor PC o architekturze ARM. Wszystko wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości takie procesory ukażą się na rynku. Wówczas, oprócz Intela oraz AMD, na rynku o zasięgi będzie rywalizował nowy oryginalny gracz wprowadzający wyczekiwany powiew świeżości.
Architektura ARM niewątpliwie wzrasta oczach producentów. A to wróży ukłon w stronę procesorów komputerowych.
Kto wie, może w dalszej przyszłości po ARM jeszcze bardziej nowoczesną architekturą okaże się dostępna dla każdego – RISC-V? To już jest temat na nowy artykuł. Z pewnością będzie się działo!
Pozdrawiam
Produkcja SmartMob.pl
Smartfony nie mają chłodzenia ? Oczywiście że mają. Słyszał Pan o komorach parowych w bardziej wydajnych modelach ? O rozpraszaczach ciepła (radiatorach) z miedzi w smartfonach ? Chłodzeni jest ale pasywne i dużo mniejsze od typowego chłodzenia w X86.
Ma Pan rację, wyjątki są wszędzie – są nawet smartfony z wentylatorami. Jednak w przeważającej większości smartfony mają chłodzenie ograniczone do cienkiej blaszki montażowej przylegającej do czipu. Twierdząc przesadnie chciałem zaznaczyć, że niepozorne i niewymagające chłodzenie świadczy o wielkim potencjale tych jednostek.