Domyślny przycisk Windowsa „Zamknij” nie zupełnie wyłącza komputer, a działa bardziej jak hibernacja. To sprawka funkcji, która nosi nazwę szybkie uruchamianie (fast startup) – które niewątpliwie może przynieść wiele korzyści. Co ciekawe dopiero domyślny przycisk „uruchom ponownie” wyłącza komputer i system, jednak tylko na chwilę. Z tego artykułu dowiesz się, jakie skutki może mieć korzystanie z domyślnie skonfigurowanego przycisku „zamknij”. Dowiesz się również jak wyłączyć szybkie uruchamianie i tym samym sprawić, że przycisk „zamknij” całkowicie wyłączy system.
Co robi domyślnie skonfigurowany przycisk „zamknij” w systemie Windows? – Szybkie uruchamianie
Wciśnięcie tego przycisku sprawia, że system przenosi swoje aktualne jądro na dysk komputera przed wyłączeniem. Dzięki temu komputer szybciej się uruchamia następnym razem, gdyż nie musi na nowo inicjować jądra systemu – ma je pod ręką na dysku. Funkcja przenoszenia kernela (jądra) systemu na dysk, jest nazwana w systemie Windows szybkim uruchamianiem (fast startup).
Jądro systemu to – w uproszczeniu – najbardziej podstawowa część systemu, dzięki której wszystko inne ma prawo funkcjonować.
Przycisk zamykania systemu Windows 10 działa więc bardziej jak okrojona hibernacja systemu, z tą różnicą, że pełna hibernacja przenosi całą zawartość pamięci RAM na dysk, a nie samo jądro systemu.
Czy korzystanie z szybkiego uruchamiania systemu Windows może mieć jakieś skutki uboczne?
Teoretycznie może mieć minimalny wpływ na żywotność dysków SSD. Jednak jądro (w przypadku mojego systemu) systemu zajmuje jedyne 6-7MB.
Oznacza to, że ma tak marginalny wpływ na przyczynienie się do krótszej żywotności dysku, że jej skutki są nie do zauważenia. Nawet gdyby system cały czas się wyłączał i uruchamiał, wciąż pozostanie to stosunkowo marginalnym % zdolności komórek SSD do zapisu nowych danych.
Znacznie większy wpływ na żywotność dysków ma już losowość niektórych egzemplarzy dysków, które wyjeżdżają z fabryki.
Sama hibernacja odbywa się po kompresji pamięci RAM i też nie ma ona takiego wpływu na żywotność dysku SSD, jak mówią. Więcej na ten temat tutaj.
Jak sprawić, aby system Windows wyłączał w pełni komputer po kliknięciu Zamknij?
Jeżeli mimo wszystko wolisz sprawić, aby system Windows wyłączał się całkowicie. Możesz w tym celu wyłączyć szybkie uruchamianie systemu Windows 10. Aby to zrobić, możesz wyłączyć hibernację w systemie Windows za pomocą komendy lub postępuj z poniższą instrukcją:
Jeżeli nie widzisz opcji konfiguracji szybkiego uruchamiania, oznacza to że masz wyłączoną hibernację w systemie Windows, a szybkie uruchamianie jest domyślnie wyłączone.
Po takiej konfiguracji przycisk „zamknij” będzie wyłączał system w całości. W każdej chwili możesz wrócić do ustawień i włączyć szybkie uruchamianie na nowo.
Dziękuję za uwagę!