Jak zaktualizować Androida do nowszej wersji? | Poradnik

Jak zaktualizować Androida?

Jeśli Twoje urządzenie nie jest już wspierane przez producenta, to z pewnością nie otrzymasz już aktualizacji systemu Android. Jednak jest na to sposób – możesz samemu zainstalować najnowszego Androida na swoim starszym urządzeniu. Jest to proces, który na początku może wydawać się trudny, ale po pierwszej zakończonej instalacji wszystko się zmienia 😉

Instrukcje przedstawione w tym poradniku mogą wyrządzić nieodwracalne zmiany w twoim telefonie. Stosujesz się do nich na własną odpowiedzialność. Polecam najpierw przeczytać poradnik i zastanowić się, czy przedstawione punkty nie wydają się być dla Ciebie za bardzo skomplikowane.

Zarazem uprzedzam – takie instalacje nie są zalecane, gdy smartfon ma jeszcze gwarancję, ponieważ zainstalowanie innej wersji systemu niż ta z nakładką producenta, może równoważyć się z utratą gwarancji. Producenci zastrzegają, że obejmują gwarancją jedynie urządzenia z ich autorską nakładką (która to, z drugiej strony często mocno ogranicza urządzenie i jego wydajność).

Nowszy Android = lepsza optymalizacja.

Skoro o wydajności mowa – nowszy, czysty Android = lepsza wydajność. A nawet lepsze oszczędzanie energii oraz mniej zajętego miejsca – z uwagi na brak nakładki producenta. W naprawdę wielu przypadkach starsze urządzenia mogą dostać drugie życie. Fakt, że producenci już ich nie wspierają, wcale nie oznacza, że są złe – wręcz przeciwnie, producenci dbają o odpowiednie „zużycie materiału” i zachęcają tym samym do kupna nowszych smartfonów.

Znajdziesz więcej na ten temat tutaj.

Lista urządzeń, których Androida można zaktualizować przedstawionym sposobem:

  • Samsung: Galaxy A3, Galaxy A5 (2016 i 2017), Galaxy A7 (2017),GalaxyTab S2 9.7 lub 8.0 (2016), Galaxy Note 3 LTE (różne wersje), Galaxy S4 (we wszystkich wersjach), Galaxy S5 Plus, Galaxy S5 (we wszystkich wersjach), Galaxy S III Neo (różne wersje)
  • Xiaomi: Mi 5, Mi 5s, Mi 5s Plus, Mi 6, Mi 8, Poco F1, Mi MIX, Mi MIX 2,Mi MIX 2S,Mi Note 2, Mi Note 3 , Redmi 3S/3X, Redmi 4(X), Mi A1
  • LG: G2 (w wielu wersjach), G3 (w wielu wersjach)
  • Sony: Xperia XA2, Xperia XA2 Ultra , Xperia ZR , Xperia TX, Xperia SP, Xperia T, Xperia ZL, Xperia Tablet Z LTE , Xperia Tablet Z Wi-fi, Xperia V, Xperia Z , Xperia Z3 Compact
  • Google: Nexus 6, Nexus 6P, Nexus 5X , Nexus Player, Pixel, Pixel C, Pixel XL
  • Motorola: Moto Z, Moto Z2 Force , Moto X4 , Moto G7 , Moto X (2014)
  • Asus: Zenfone 6, Zenfone Max Pro M1, Zenfone Max Pro M2, Zenfone 3
  • HTC: One (2014), One(2014) Dual SIM
  • Huawei: Honor View 10, P20 Pro, Honor 4x, Honor 4/4x, Honor 5X
  • Lenovo: P2 , Yoga Tab 3 Plus Wi-fi, Yoga Tab 3 Plus LTE
  • OnePlus: One, 2, 3/3T, 5, 5T, 6, 6T, 7 Pro
  • Oppo: F1, Find 7a, R5/R5s, R7 Plus, R7s
  • Razer Phone , Nexbit oraz Essential Phone

Ostrzegam: proces aktualizacji będę prezentował na przykładzie Samsunga Galaxy S4. Proces ten różni się na urządzeniach innych producentów. W miejscach poradnika gdzie może to wyglądać inaczej, będę to zaznaczał. Pod tym względem poradnik jest niekompletny. Natomiast biorąc pod uwagę, że przy aktualizacji systemu najważniejsze jest to, abyś zrobił to porządnie, lepiej będzie, gdy niektóre z tych rzeczy wyszukasz sobie sam dla konkretnego urządzenia. Niestety nie byłbym w stanie napisać uniwersalnego poradnika, ale mogę zapisać w nim najważniejsze informacje oraz nakierować Cię, czego właściwie powinieneś szukać gdy posiadasz urządzenie innej marki, niż przykładowy Samsung. W sieci jest już od groma dedykowanych poradników, które zastąpią niektóre podpunkty tego poradnika, dlatego też będę zalecał Ci się z nimi zapoznać.

Zaczynamy aktualizację Androida – potrzebne narzędzia

TWRP – czyli oprogramowanie odzyskiwania systemu, ale posłuży jako instalator nowego Androida. Będziemy musieli wgrać to oprogramowanie do naszego smartfona za pośrednictwem komputera. Uwaga: upewnij się, że zaopatrzyłeś się w wersję zgodną z twoim urządzeniem, w przeciwnym wypadku ryzykujesz nieodwracalne zmiany w oprogramowaniu smartfona.

Na stronie TWRP wybierz producenta i odpowiedni model, po czym kliknij:

TWRP pobieranie
Kliknij link europejski

Pobieranie TWRP
Następnie wybierz najnowsze TWRP z rozszerzeniem .tar

Program Odin (tylko dla samsungów) lub jego odpowiednik na komputer – pomoże przy wgrywaniu TWRP do smartfona. Aby znaleźć odpowiednik dla urządzeń innych niż od samsunga, wyszukaj: „jak wgrać TWRP Model Twojego urządzenia”, w sieci jest pełno poradników tego typu. Możesz poszukać również w języku angielskim (większa baza poradników).

LineageOS – projekt oprogramowania, które jest lekko zmodyfikowanym Androidem (w celu kompatybilności ze starszymi urządzeniami). Oprogramowanie jest następcą dobrze znanego Cyanogenmoda. Musisz je pobrać na stronie LineageOS – z lewej strony kliknij producenta urządzenia i wybierz swój model. Najnowszy plik równa się najnowszy Android. Upewnij się, że wybrałeś odpowiedni plik, dedykowany do swojego urządzenia.

Jak zaktualizować androida
Upewnij się, że wybierasz plik dla urządzenia o identycznym numerze modelu!

Warto wspomnieć, że ostatnia aktualizacja oprogramowania dla wszystkich urządzeń miała miejsce 18.01.2020 r. Projekt jest cały czas rozwijany i chwała mu za to.

OpenGAPPS – czyli projekt, który uzupełnia poprzednio wspomniane oprogramowanie. Dodaje do niego – w zależności od wybranej wersji, udogodnienia w stylu Sklep Play oraz inne stockowe aplikacje dostępne w Androidzie. Pamiętaj, aby wybrać odpowiednią architekturę procesora, sprawdzisz ją na stronach specyfikacji smartfonów, np. tutaj. Dostępne na mobilnym rynku są cztery: ARM, ARM64, x86 oraz x86_64.

Architektura ARM Android
Architektura procesora Samsunga Galaxy S4 to ARM.
Aktualizacja androida samemu.
Na stronie OpenGAPPS pobieram zatem oprogramowanie dostosowane do procesora o architekturze ARM

Aby pobrać tylko Sklep Play i cieszyć się najczyściejszym Androidem wybierz wersję „pico„. Pobranie GAPPS jest konieczne, ponieważ Android od LineageOS nie posiada wbudowanego Sklepu Play. Brak sklepu równoważy się z niemożnością instalowania aplikacji z oficjalnych źródeł. Natomiast, jak już zainstalujesz GAPPS będziesz posiadać pełnoprawny Sklep Play umożliwiający zainstalowanie dowolnej aplikacji.

Aktualizowanie Androida czas zacząć

Jak już posiadamy wszystkie niezbędne narzędzia, to możemy przejść do działania.

1# Stwórz backup zawartości swojego smartfona. Polecam w tym celu pobranie aplikacji od naszego rodaka. Świetnie poradzi ona sobie ze stworzeniem backupu całego urządzenia i zapisaniu go na Dysku Google. Zdjęcia zapisane na smartfonie oraz wszystkie inne pliki najłatwiej (i najszybciej) Ci będzie przenieść na komputer za pomocą kabla.

2# Wyłącz smartfona i uruchom go w trybie pobierania, czyli „download mode”. Uruchomisz go, wciskając jednocześnie: przycisk przyciszania głośności i włącznik. Wyświetli Ci się ekran z napisem „Download mode”. Jeżeli omówiona kombinacja nie zadziała na twój smartfon, poszukaj w internecie „Jak uruchomić download mode MODEL URZĄDZENIA”

3# Wgraj do smartfona TWRP poprzez kabel oraz odpowiedni program komputerowy. Poniżej znajdują się poradniki do urządzeń poszczególnych producentów. Aby samemu znaleźć poradnik, musisz wpisać „jak zainstalować TWRP model Twojego urządzenia”.

XIAOMI

Do zainstalowania TWRP mogą być Ci potrzebne specjalne uprawnienia czyli root urządzenia.

Aby zainstalować TWRP na urządzeniu marki samsung, użyjemy programu Odin. Po uruchomieniu programu kliknij pole „AP” i wybierz pobrany wcześniej plik TWRP.

Kliknij pole zaznaczone na niebiesko i wybierz pobrany wcześniej plik TWRP.

Teraz podłącz smartfona do komputera za pomocą kabla. W programie Odin powinien Ci się wyświetlić komunikat „added!” z lewej strony. Po podłączeniu wybierz przycisk „Start„. Po udanej instalacji powinieneś zobaczyć komunikat „pass„. Teraz możesz odłączyć smartfona od komputera. Domyślnie smartfon powinien się sam zresetować.

Po instalacji TWRP

Jeżeli zainstalowałeś już TWRP to oznacza, że jesteś coraz bliżej instalacji nowego systemu.

4# Przenieś do pamięci smartfona, za pomocą kabla, wcześniej przygotowane pliki (mogą się nazywać inaczej): „lineageOS.zip” oraz „Gapps.zip„.

5# Uruchom tryb odzyskiwania, czyli recovery mode: wciskając jednocześnie przycisk pogłaśniania oraz włącznik, po zobaczeniu ekranu z logo producenta puść tylko włącznik – przycisk pogłaśniania trzymaj dalej aż uruchomi się pulpit TWRP. Uwaga, ten tryb może się uruchamiać inaczej w twoim urządzeniu, aby znaleźć odpowiedni poradnik, wyszukaj „jak włączyć TWRP model Twojego urządzenia”.

Wygląd poprawnie włączonego TWRP

Jeżeli nie możesz włączyć trybu odzyskiwania, może oznaczać to, że nie wgrałeś poprawnie TWRP i musisz ponowić próbę instalacji.

Po uruchomieniu TWRP

6# Kliknij przycisk „Backup” oraz wykonaj kopię zapasową swojego dotychczasowego systemu. Na liście opcji do backupu zaznacz opcje: Boot, System, System image, Vendor, Vendor image, Data, Cache. Możesz zapisać backup na karcie SD – aby to zrobić, naciśnij „select storage”. Po wybraniu wszystkiego rozpocznij tworzenie, przesuwając niebieski suwak w prawo.

7# Kliknij zakładkę „Wipe” i usuń poprzedni system.

Do usunięcia zaznacz 4 opcje:

  • Dalvik/ART Cache
  • System
  • Data
  • Cache

NIE ZAZNACZAJ OPCJI „INTERNAL STORAGE”.

8# Przejdź do zakładki „Install” i zainstaluj nowy system. Program będzie kazał Ci podać plik systemu, wybierz „LineageOS.zip” – znajduje się tam, gdzie go wcześniej przesyłałeś na telefon.

Jeżeli jeszcze nie przeniosłeś plików LineageOS i Gapps, nadal możesz to zrobić – nie musisz wyłączać telefonu a jedynie podłączyć go do komputera. Oprogramowanie TWRP odświeża zawartość pamięci na bieżąco.

9# Teraz zainstaluj (w taki sam sposób jak w punkcie poprzednim) „Gapps.zip”.

Jeżeli wyświetla Ci się błąd numer 20, oznacza to, że pobrałeś plik dostosowany do innej wersji Androida niż ten, który został przed chwilą zainstalowany. Musisz więc podmienić plik na ten dostosowany do wersji nowo zainstalowanego systemu Android.

Po zainstalowaniu kliknij „Wipe cache/Dalvik cache” i wykasuj dane, które mogłyby doprowadzić do błędów niektórych aplikacji.

Po instalacji nowego Androida

10# Przejdź do zakładki „reboot” i kliknij „system”.

Tym samym powinien Ci się uruchomić nowo zainstalowany system Android wraz z zainstalowanym Sklepem Play. Jeżeli coś poszło nie tak – możesz znowu uruchomić TWRP i spróbować zainstalować wszystko od nowa, bądź wrócić do stanu poprzedniego – za pomocą wcześniej zapisanego backupu. Znajdziesz taką opcję w zakładce „backup”.

Po kompletnej instalacji możesz ponownie zainstalować wcześniej wspomnianą aplikację naszego rodaka i odzyskać wszystkie spisy połączeń, smsy, dane aplikacji, itp. Aby odzyskać te dane, zaloguj się w aplikacji do dysku Google.

To już koniec poradnika. Mam nadzieję, że uchyliłem Ci choć rąbka tajemnicy, jak zainstalować nowy system na smartfonie.

Produkcja SmartMob.pl

2 komentarze do “Jak zaktualizować Androida do nowszej wersji? | Poradnik”

Dodaj komentarz